1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. TULGA: YARIN DA VAR OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ
TULGA: YARIN DA VAR OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ

TULGA: YARIN DA VAR OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Esnaf ve Zanaatkarlar Odası, Oda Meclisi toplantısında, esnafın sorunları ve ülkedeki ekonomik durumu ele alarak, odanın izleyeceği yolu tartıştı

A+A-

 

 

Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası dün akşam gerçekleştirdiği Oda Meclisi toplantısında, esnafın sorunları ve ülkedeki ekonomik durumu ele alarak, odanın izleyeceği yolu tartıştı.

Oda Meclisi toplantısında denetimlerin önümüzdeki dönemde yetkililerin de katılımıyla daha etkili ve daha yoğun bir şekilde gerçekleştirilmesi, ayırca toplantıda diğer sivil toplum örgütleri ve kuruluşlarla işbirliği içerisinde erken seçimin zorlanması kararları alındı.

Başkan Hürrem Tulga, Çıraklık Okulu ile ilgili olarak iki ek dersliğin ilave edilmesi için yürütülen çalışmaların sonlandığını, Yetişkin Okulu ile ilgili olarak ise Oda’nın Eğitim Komitesi’nin Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliğinde yürüttüğü çalışmaları tamamladığını ve Yetişkin Okulu’na Eylül ayından itibaren kayıtların alınmaya başlayacağını açıkladı.

Toplantıda ülke ekonomisinin gün geçtikçe daha da kötüye gittiğini belirten Tulga, kapanan işyeri sayısının giderek arttığını, bir yandan da plansız bir şekilde yeni işyerlerinin açıldığını ifade etti. Ülkede yönetim, planlama ve adaletin olmadığını, böyle bir ortamda mal ve hizmet üretiminin de sekteye uğradığını söyleyen Tulga, sorunların çözümünün bütünlüklü düşünülmediği sadece asgari ücretin yükselmesiyle sorunların bitmeyeceğini, eğitimin, sağlığın, ulaşımın da konuşulması gerektiğini, ülke sorunlarına çözüm üretecek kafa yoracak bir yapının olmadığını, siyasilerin en büyük dertlerinin ise kurultay peşinde koşmak ve delege toplamak haline geldiğini ifade etti.

 

“KONTROL ŞART”

Toplantıda yaptığı konuşmada Başkan Tulga, “ülkede yaşanan bu sorunları bütünlüklü olarak çözmeye kafa yoran bir idarenin olmaması bizi üzmektedir. Ancak, ağlamanın yeri yoktur, Oda olarak herşeye rağmen çalışmaya devam ediyoruz. İşimizi yaparak yola devam edeceğiz. Biz dün vardık, bugün varız, yarın da var olmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Konuşmasında kayıt dışılıkla mücadelede yapılan denetimlerin yetersiz olduğunu vurgulayan Tulga, denetim yapılırken ustalık belgesi ve diğer standartların da yerine getirilip getirilmediğinin kontrol edilmesinin şart olduğunu hatırlattı.

Başkan Hürrem Tulga, ülkemizde açılan işletmelerin özellikle mesleki alanlardaki işletmelerin belli bir planlama ve ihtiyaç doğrultusunda açılmadığını, bir işletmenin açılması için izin verilirken ilgili mesleki alanda ve işletmenin açılacağı bölgedeki ihtiyacın göz önünde bulundurularak değerlendirme yapılması gerektiğine vurgu yaptı. 

Tulga, açılacak olan işletmelerde belli bir standart ve kalitenin sağlanması için birtakım kriterler aranması gerektiğini de söyleyerek, bunun Oda’nın hedefleri arasında olduğunu mesleki işletmelerde kalitenin artırılmasıyla için yürütülen çalışma konusunda bilgi verdi. Tulga, işyerlerinin kalitesinin yükseltilmesi amacıyla belli standartlar getirileceğini ve bu standardlarda üretim yapan veya hizmet veren işyerlerine kalite belgesi verileceğini belirtti. Bu uygulamanın ilk aşamada pilot olarak seçilen kuaförlük ve oto tamircilik alanında uygulanacağını ifade eden Tulga, sadece ustalık belgesinin yeterli olmayacağını işletmelerin de daha kaliteli hizmet vermesi için bu standartları yerine getirmelerinin bekleneceğini vurguladı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 437 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler