1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'TÜKENDİK'
TÜKENDİK

'TÜKENDİK'

“Malımızı satacak pazar yok ama vergiler çok” diyen üretici artık seraları yıkma, üretimden kopma dönemine girdiklerini söylüyor… Lefke ve Yeşilyurt bölgesinde sebze ve meyve üretimi yapan üreticiler, “mallarını satacak paza

A+A-

 

“Malımızı satacak pazar yok ama vergiler çok” diyen üretici artık seraları yıkma, üretimden kopma dönemine girdiklerini söylüyor…

 

 

Lefke ve Yeşilyurt bölgesinde sebze ve meyve üretimi yapan üreticiler, “mallarını satacak pazar bulamamaktan” yakındı.

Ürettikleri ürünlerin istenilen fiyatta satılamadığı için büyük sıkıntı yaşadıklarını belirten üreticiler, binlerce malın ellerinde kaldığını dolayısıyla zarara uğradıklarını vurguladı.

Ürünlerin gerçek değerinde satılması gerektiğine dikkat çeken üreticiler, yıllardır Türkiye’den gelen sebze ve meyve fiyatlarıyla da baş etmeye çalıştıklarını dile getirdi.

Devletin ithal edilen malların yanı sıra yerli üretime de destek vermesi gerektiğini anlatan üreticiler, elektrik, su ve mazot fiyatlarının yanı sıra ödedikleri ağır vergilerden dolayı da büyük sıkıntı içerisinde olduklarını kaydetti. Üreticiler devletin artık bir tarım politikası geliştirerek, kendi üreticisine ve iç piyasaya sahip çıkması gerektiğinin altını çizdi.

 

Hükümet üreticiye yardımcı değil. Kıbrıs’ta ıspanak tohumu 50 TL, Türkiye’de 150 TL. Tohum pahalı olduğundan ıspanak dahi ekemedim, 11 dönüm sera boş durumda. Bu ülkede Hal Yasası olsa üreticiye fiyatlar belli bir farkla yansıyacak. Bu yasayla tüccar belirlenen sabit fiyatla satış yapabilecek ve belediyeler tarafından kontrol edilebilecek.  

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1400 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler