1. HABERLER

  2. KÜLTÜR & SANAT

  3. TUFAD – VASİLİCA ile Belendri’de iki güzel gün
TUFAD – VASİLİCA ile Belendri’de iki güzel gün

TUFAD – VASİLİCA ile Belendri’de iki güzel gün

Gelenekselleşen iki toplumlu buluşma

A+A-

Kıbrıs’ta barış için kültürel anlamda birlikte hareket eden TUFAD ve VASİLİCA geçtiğimiz hafta sonu Trodos Belendri'deki PEO tesislerinde buluştu. Sürekli gelişerek devam eden ilişkiler bir kez daha tazelendi.   Gelenekselleşerek düzenlenen iki toplumlu kamp “Barışa bir adım daha” sloganıyla  2. si gerçekleşti.   Etkinlikde,  İki toplumun birlikte yaşaması için Kıbrıs halk danslarının büyük etkisi olduğuna  vurgu yapıldı. İki örgütün 15’er dakikalık seminer şeklindeki konuşmalarından  iki derneğin birlikteliğini ve barış sürecindeki mücadelelerine vurgu yaptılar.                                             

Uzun yıllardır birlikte çalışmalar ve etkinlikler yapan TUFAD ve Vasilica halk dansları örgütleri geçtiğimiz hafta 25 Nisan Cumartesi  Belendri’deki PEO tesislerinde iki taraftan gelen100’e yakın kişiyle yapılan kampda güzel iki geçirildi.                                                                                                                                                

Gecede Vasilica Derneği Başkanı Lazaru “ Ülkemizde var olan sorunun çözümlenmesi ve birlikte yaşayabileceğimizi, ülkemizin her bir tarafında ve uluslararsı etkinliklerde anlatmaya çalıştık. Türk ve Yunan kültürleri üzerimizde her ne kadar etkili olmaya çalıştıysa da alamdı. Her iki toplum olarak bizler birbirimize benziyoruz ve ayni insanlarız. Ayni topraklarda doğup ayni suyu içerek büyüdük. Ayni müzikleri çalıyor, ayni müzikleri söylüyoruz, ayni dansları oynuyoruz”.diyerek birlikte  güzel bir gece diledi.                                            

TUFAD başkanı Ali Tümsoy, “İki örgüt Kıbrıs’ta barış ve çözüm için birlikte uzun yıllardır mücadele vermektedir. Birlikte yaptığımız etkinliklerle her iki topluma da, bu güzel adada birlikte yaşayabileceğimizi, sorunumuz olmadığını anlatmaya ve göstermeye çalışıyoruz. Ayni gökyüzü altında bu güzel adada birlikte yaşamak istediğimizi Dünya bilsin istiyoruz. Tüm işgal güçlerinin bir an önce ülkemizi terk etmesini istiyoruz. En büyük hayalimiz kendi öz kültürümüzle, bölünmemiş tek Kıbrıs’ta yaşamak istiyoruz. Danslarımızla bunu başarmaya çalışıyoruz.” dedi.

 

(Mustafa ERKAN) 

Bu haber toplam 990 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler