1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. TROYKA’YA KARŞI ÖNERİLER HAZIR
TROYKA’YA KARŞI ÖNERİLER HAZIR

TROYKA’YA KARŞI ÖNERİLER HAZIR

13’üncü maaşın en azından bu yıl için kurtarılmasına, eşel mobilin kaldırılmasının engellenmesine çalışılacak

A+A-

Kıbrıs Rum Yönetiminin AB Troykasının taleplerine karşılık sunacağı önerileri hazırladığı, önerilerinin Troyka’nın önerdiği tedbirler kadar keskin olmadığı bildirildi.
Politis “Hükümetin Troyka’ya Karşı Önerileri Hazır... Kamuda Maaş Kesintisi Yüzde 15 Yerine Yüzde 5” başlığıyla manşete çektiği haberinde, Rum Maliye Bakanlığı’nda dün gerçekleştirilen toplantıda karşı öneri paketine konulacak tedbirlerin kararlaştırıldığını, önümüzdeki hafta da siyasi partilere ve sivil toplum örgütlerine sunulacağını yazdı.
Gazete 900 milyon Euro’nun üzerinde tasarruf hedefleyen tedbirlerin 2013 yılı bütçesinin ele alınacağı bugünkü Kıbrıs Rum Bakanlar Kurulu toplantısında görüşülmeyeceğine işaret etti.
Habere göre Kıbrıs Rum Yönetimi tasarruf için maaşlarda kesinti ve çoğu ödeneği kırpma düşüncesinde. Bu kapsamda, kamuda maaşların yüzde 5’in altında olmayacak şekilde azaltılması, memurların da emeklilik için yüzde 6,8 oranında katkı yapması, emekli maaşlarına tavan uygulaması getirilmesi, devlet üniversitelerinde eğitim harcı getirilmesi, sosyal ödeneklerde kesinti öngörülüyor.
Troyka’nın, devlet maaşlarının bu yıl itibarıyla 150-200 Euro azaltılmasında ısrarlı olduğuna işaret eden gazete Troyka ile ekim ayı başlarında masaya oturacak Kıbrıs Rum müzakere grubunun 13’üncü maaşları bu yıl için kurtarmaya çalışacağını belirtti.

“GERİ SAYIM BAŞLADI”

Fileleftheros haberi “Tedbirlere Son Finişleme... Troyka’ya Karşı Öneriler İçin Geri Sayım Başladı” başlıklı haberinde Kıbrıs Rum Yönetiminin Troyka’nın önüne koyacağı ve imzalanacak memoranduma temel teşkil edecek karşı tedbirler konusunda 3-4 alternatif senaryo hazırladığını yazdı.
Kıbrıs Rum Başkanlık Köşkü’nde Hristofyas’ın Kıbrıs Rum müzakere heyetiyle peş peşe yaptığı toplantıların ve Maliye Bakanlığı’nda teknokratlarla yapılan görüşmelerin, mevcut durumun göstergesi olduğuna işaret eden gazete dün Köşk’te yapılan toplantıda, müzakere çizgisine dair yeni fikirler sunulduğunu yazdı. Habere göre Kıbrıs Rum tarafı Troyka ile yapacağı müzakerelerde 13’üncü maaşı en azından bu yıllığına kurtarmaya, Eşel Mobil’in tamamen kaldırılmasını, maaş ve emekli maaşlarında yatay kesintileri engellemeye çalışacak.


Bu haber toplam 601 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler