1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. TROYKA’NIN BAZI ÖNERİLERİ REDDEDİLDİ
TROYKA’NIN BAZI ÖNERİLERİ REDDEDİLDİ

TROYKA’NIN BAZI ÖNERİLERİ REDDEDİLDİ

Güney Kıbrıs Maliye Bakanı Vasos Siarlis; Troyka’nın ekonomik önlemler çerçevesinde yaptığı bazı önerilerin Kıbrıs Rum hükümeti tarafından kabul görmediğini, hangi önlemin nasıl uygulanacağına Troyka’nın değil Kıbrıs Rum hükümetinin karar vere

A+A-Güney Kıbrıs Maliye Bakanı Vasos Siarlis; Troyka’nın ekonomik önlemler çerçevesinde yaptığı bazı önerilerin Kıbrıs Rum hükümeti tarafından kabul görmediğini, hangi önlemin nasıl uygulanacağına Troyka’nın değil Kıbrıs Rum hükümetinin karar vereceğini söyledi.
Haravgi ve diğer gazeteler, Siarlis’in önceki gün yaptığı açıklamada, Troyka’nın Rum hükümetinden devlet maaşları ve 13. maaşlardan kesintiye gidilmesini talep ettiğini de doğruladığını yazdılar.
Habere göre Siarlis; bir devletin harcamalarında kısıtlamaya gidileceğinde dikkatin en büyük harcamalara yöneldiğini, bunun da devlet maaşları olduğunu belirtirken Troyka’nın Kıbrıs Rum hükümetinden maaş kesintilerine gitmesini istediğini dolaylı da olsa doğruladı.
Troyka’yla bazı konularda büyük, bazılarında ise küçük görüş ayrılıklarının bulunduğunu da ifade eden Siarlis, müzakerelerin sürdüğünü de vurguladı.

“RUS KREDİSİ GÜNDEMDE”

Öte yandan gazete, Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın geçtiğimiz gün Londra’da yaptığı açıklamada Rusya’dan alınması gündemde olan krediye de değindiğini ve kredinin gündemde olmayı sürdürdüğünü söylediğini yazdı.
Habere göre Hristofyas; Rusya’dan alınacak kredinin bütçe açığını gidermede yeterli olmama ihtimali bulunduğunu da vurguladı.
Hristofyas, bankalarda yaşanan sorun olmasaydı herhangi bir sıkıntılarının olmayacağını ve bunun gerek AB gerekse IMF tarafından da bilindiğini iddia ederek, “bankaların yeniden sermayelendirilmesi gerektiği için Troyka’yı çağırdıklarını, başka seçeneklerinin kalmadığını” belirtti.
Hristofyas ayrıca, Troyka’nın Güney Kıbrıs’a istediği önlemi empoze etmek için değil diyalog için gittiğini sözlerine ekledi.

“GÜÇ BİRLİĞİ”

Diğer yandan Kıbrıs Rum Başkanlık Ofisi Müdürü Hristos Hristofidis de Rus kredisine ilişkin soruları yanıtladı.
Hristofidis, konunun çok hassas olduğunu ve sonuca ulaşılması durumunda açıklama yapılacağını söylemekle yetindi.
Fileleftheros ise, Güney’de kamuda örgütlü tüm sendikaların önceki gün Troyka’nın önerilerini görüşmek üzere topladıklarını, toplantıdan güç birliği kararı çıktığını yazdı.
Habere göre PASİDİ sendikası genel sekreteri Glafkos Hacipetru toplantı sonrasında yaptığı açıklamada; uygulanacak her türlü ekonomik önlemin toplumsal diyalog çerçevesinde olması gerektiği ve devlet çalışanlarının tüm yükü üstlenmelerinin söz konusu olamayacağı mesajını verdi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 623 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler