1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. TROYKA’DAN İLK 'HAYIR' GELDİ
TROYKA’DAN İLK HAYIR GELDİ

TROYKA’DAN İLK 'HAYIR' GELDİ

Troyka’nın ilk itirazının Güney Kıbrıs’ın yeni vergilerine ilişkin olduğu belirtildi.

A+A-

 

Yeni vergiler yetersiz bulundu

Güney Kıbrıs’ın hazırladığı ve önceki gün AB Komisyonuna gönderdiği ekonomik önlemler paketine Troyka’dan ilk “hayır” yanıtının geldiği, Troyka’nın ilk itirazının Güney Kıbrıs’ın yeni vergilerine ilişkin olduğu belirtildi.
Politis gazetesi: “Troyka İlk ‘Hayır’ını’ Gönderdi – Önerdiğimiz Kesinti-Vergi Oranlarını Reddediyor” başlıkları altında manşetten verdiği haberinde, Güney Kıbrıs ile Troyka arasında, AB destek mekanizmasından faydalanmak için hazırlanan ekonomik paketler konusunda gayrı resmi görüşmelerin dünden itibaren başladığını yazdı.
Gazete, bu çerçevede Troyka’nın, Kıbrıs Rum hükümetinin hazırladığı önlemler paketine yönelik ilk olumsuz yanıtını verdiğini ve Kıbrıs Rum hükümetinin hazırladığı pakette öngörülen yeni vergileri yetersiz bularak itiraz ettiğini belirtti.
Habere göre, AB Finans Sözcüsü Simon O’Connor önceki gün yaptığı açıklamada Güney Kıbrıs’ın önerilerini aldıklarını ve bunları ayrıntılarıyla inceledikten sonra Troyka’nın Güney Kıbrıs’a gideceği tarihi duyuracağını açıkladı.
Gazete, AB kaynaklarının, Troyka’nın ancak Kıbrıs Rum hükümetiyle paket konusunda uzlaşıya varma ihtimali görmesi durumunda Güney Kıbrıs’a gideceğini, bu yüzden şimdilik böyle bir ihtimalin söz konusu olmadığını ileri sürdü.
Öte yandan, Troyka’nın Güney Kıbrıs’a gidişinin gecikeceğine dair emareler bulunmasına karşın Kıbrıslı Rum Ekonomi Bakanı Vasos Şarlis iyimser konuştu.
Şarlis önceki gün yaptığı açıklamada, Troyka’nın geliş tarihinin belirlenmesinin an meselesi olduğunu belirtirken Troyka’yla müzakerelerin bir haftadan fazla sürmesini beklemediğini vurguladı.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 715 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler