1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. TROYKA TEDBİRLERİ SUNDU
TROYKA TEDBİRLERİ SUNDU

TROYKA TEDBİRLERİ SUNDU

Rum ekonomisini mercek altına alan Troyka temsilcileri, gerekli çalışmaları tamamlayarak önceki gün, mali yardım karşılığında, Kıbrıs Rum Yönetimi’nden almasını istediği tedbirleri sundu.

A+A-

 

 

Kıbrıs Rum Yönetimi’nin AB Destek Mekanizması’na mali yardım için yaptığı başvurunun ardından, Rum ekonomisini mercek altına alan Troyka temsilcileri, gerekli çalışmaları tamamlayarak önceki gün, mali yardım karşılığında, Kıbrıs Rum Yönetimi’nden almasını istediği tedbirleri sundu.
Kıbrıs Rum gazeteleri, Troyka temsilcilerinin dünkü temaslarını manşetlerinden, detaylı bir şekilde aktarırken, Rum Yönetimi’nden başlıca tedbir olarak maaşlarda yüzde 15, emeklilik maaşlarında da yüzde 10 kesinti yapılmasını, bununla birlikte 13. maaşın da kaldırılmasını istediğini yazdılar.
Fileleftheros gazetesi “Troyka’dan Korku Senaryoları” başlığıyla, edindiği bilgilere dayanarak aktardığı haberinde, Troyka temsilcilerinin dünkü temasları çerçevesinde, Rum ekonomisinin olumsuz ve yavaş seyrettiği değerlendirmesinde bulunduklarını, bunun yanı sıra bankaların devlet tarafından desteklenmesinin bütçenin yükünü önemli derecede ağırlaştırdığını ve ekonomik darboğazdan çıkılabilmesi için, giderlerin azaltılmasının şart olduğunu belirttiklerini yazdı.
Gazete, Troyka temsilcilerinin dünkü temaslarına Rum Maliye Bakanı Vasos Şarlis ve Rum Merkez Bankası Müdürü Panikos Dimitriadis ile başladıklarını ve ardından, Kıbrıs Rum Ticaret Bakanı Neoklis Silikiotis, Çalışma Bakanı Sotirula Haralambus, Hükümet Sözcüsü Stefanos Stefanu ve Başkanlık Müsteşarı Titos Hristofidis’in katıldığı siyasi komite ile görüştüğünü kaydetti.
Habere göre Troyka ile siyasi komite görüşmesinde, AB Komisyonu’nun Rum Yönetimi’ne yaptığı 7 mali tavsiye ele alınırken, görüşmede Kıbrıs Rum Yönetimi’nin aldığı mali tedbirlerin yetersiz olduğu vurgulandı.

STEFANU: “TROYKA TEK BAŞINA OYNAMAYACAK”

Haravgi gazetesi ise “Sıkı Müzakere” başlığıyla aktardığı haberinde, Kıbrıs Rum Hükümet Sözcüsü Stefanos Stefanu’nun, Troyka’nın koştuğu tüm şartları “körü körüne kabul etmeyeceği” mesajını gönderdiğini yazdı.
Habere göre Stefanu, Troyka ile imzalanacak memorandumun şartlarıyla ilgili sonuna kadar müzakere edeceklerini ve “Troyka’nın sahada tek başına oynayamayacağını” söyledi.

PARTİLERDEN ELEŞTİRİ

Alithia gazetesi ise, Kıbrıslı Rum siyasi partiler KS EDEK, EURO. KO ve Ekologlar ve Çevreciler Hareketi’nin, Troyka ile ilgili ilk bilgilerin ortaya çıkmasının ardından, vatandaşın omuzlarına yük bindirecek kemer sıkma politikalarına uymayı kabul etmeyeceklerini ifade ederek, Rum Hükümeti’nin Troyka ile müzakerelerinde yürüttüğü politikaya ilişkin endişe belirttiklerini yazdı.
Habere göre partiler, “Hükümetin valizlerini hazırladığı ve artık mali konularla ilgili endişe etmediği” yorumunda bulundular.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 556 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler