1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. TROYKA İLE BÜYÜK GÖRÜŞ AYRILIĞI
TROYKA İLE BÜYÜK GÖRÜŞ AYRILIĞI

TROYKA İLE BÜYÜK GÖRÜŞ AYRILIĞI

Sağlık, emeklilik ve toplumsal harcamalarla ilgili öneriler Troyka tarafından yeterli bulunmadı. Rus kredisinde gelişme yok

A+A-

Güney Kıbrıs’ın AB destek mekanizmasına dahil olabilmek için Troyka’ya gönderdiği ekonomik önlemler paketi ile Troyka’nın talepleri arasında çok büyük görüş ayrılıkları bulunduğu bildirildi.
Alithia gazetesi, “Hiçbir Konuda Hemfikir Değiller – Emeklilik-Sağlık-Toplumsal Harcamalar Başlıca Anlaşmazlık Konuları” başlıkları altında manşet ve iç sayfalarından geniş yer verdiği haberinde, Avrupa Komisyonu’nun Güney Kıbrıs’ın ekonomik paketinde yer alan önerilerle Troyka’nın önerilerinde büyük görüş ayrılığı olduğu düşüncesini taşıdığını yazdı.
Gazete, Avrupa Merkez Bankası (AMB) ve Uluslararası Para Fonu (IMF) ile birlikte Troyka’nın üçüncü ayağını teşkil eden Avrupa Komisyonu’nun, Güney Kıbrıs’ın paketinde yer alan, sağlık-emeklilik ve toplumsal harcamalar konularındaki önerileriyle hemfikir olmadığını belirtti.

GÜNEY’İN ÖNERİSİ NE?

Komisyon’un, ekonomik önlemlerin iki yıl gibi bir sürede yoğun şekilde uygulanmasını istediğini yazan gazete, Kıbrıs Rum hükümetinin ise bu süreyi çok kısa bulduğunu ve diğer ülkelerde olduğu gibi ekonomik gerileme yaşanmaması için paketin 2016 yılına kadar yayılmasını önerdiğini vurguladı.
Gazete, Komisyon’un ayrıca, kamu çalışanlarının maaşlarından yapılacak kesintilerin kademeli olmamasını ve herkesten eşit miktarda kesinti yapılmasını talep ettiğini ancak Kıbrıs Rum hükümetinin, maaş arttıkça kesinti miktarının da artmasını önerdiğini hatırlattı.

HRİSTOFYAS TROYKA’NIN GELİŞİNİN GECİKMESİNDEN ENDİŞELİ

Fileleftheros gazetesi ise; “Troyka’nın En Kısa Sürede Gelmesi İçin Yanıp Tutuşuyoruz – Troyka’dan İşaret Bekliyorlar” başlıkları altında verdiği haberinde, Başkan Dimitris Hristofyas’ın önceki gün ilk kez Troyka’nın adaya gelerek müzakerelere başlaması konusunda endişelerini dile getirdiğini yazdı.
Habere göre Hristofyas dün yaptığı açıklamada, “zamanın daraldığını” belirterek, “AB liderlerini telefonla arayarak, hazır oluklarını ve Troyka’yı beklediklerini ifade ettiğini” söyledi.


RUS KREDİSİ İLE İLGİLİ GELİŞME YOK

Öte yandan Güney Kıbrıs’ın Rusya’dan almayı talep ettiği 5 milyar Euro’luk krediye ilişkin ise herhangi bir gelişme olmadığı bildirildi.
Gazete, Rusya Ekonomi Bakanı Anton Silianov’un salı günü yaptığı açıklamada, Güney Kıbrıs’ın Rusya’dan kredi talebine ilişkin herhangi bir gelişme olmadığını açıkladığını yazdı.
Silianov, konuya ilişkin temasların sürdüğünü ancak henüz bir ilerleme olmadığını belirtti.
Diğer gazeteler konuya ilişkin haberlerini şu başlıklarla yansıttılar:
Politis: “Hükümet Vergilere Dönüş Yaptı – Nihai Karşı Önerilerde Artırılmış Vergiler”.
Haravgi: “En Sert Tedbirlerin Babası DİSİ – Hükümetin Troyka’ya Gönderdiği Öneriler Konusundaki Senaryolar Çöktü”.
Simerini: “Dimitris Hristofyas Troyka’ya Hodri Meydan Dedi – Zamanın Daraldığından ve Müzakereye Hazır Olduğundan Bahsetti”.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 558 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler