1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. TROYKA, GÜNEY’İ UYARDI
TROYKA, GÜNEY’İ UYARDI

TROYKA, GÜNEY’İ UYARDI

Güney Kıbrıs’ın ekonomik çıkmazdan kurtulmak için ihtiyaç duyduğu mali yardım konusunun “Eurogroup”’un toplantısında yer alamayacağı belirtildi

A+A-

 

 “Kademeli maaş kesintisini kabul etmiyoruz”


 Güney Kıbrıs’ın ekonomik çıkmazdan kurtulmak için ihtiyaç duyduğu mali yardımı almak amacıyla AB Destek Mekanizmasına başvuru yapmak için yeterli vakti kalmadığı, “Eurogroup”’un 12 Kasım tarihindeki toplantısının gündeminde büyük olasılıkla yer alamayacağı belirtildi.
Gazeteler, 12 Kasım tarihindeki Eurogroup toplantısının gündeminin Pazartesi günü belirleneceğini ancak Kıbrıs Rum hükümetinin Troyka’ya cevaben hazırladığı ekonomik paketi siyasi partiler ve sendikalarla görüşmeyi dahi tamamlayamadığını yazdılar.
Gazete, hükümet ile siyasi partiler arasında görüşmelerin dün de sürdüğünü ve pakete ilişkin bazı uzlaşı noktalarına varılması için görüşmelerin devam edeceğini belirtirken, Güney Kıbrıs’ta paket görüşmeleri tamamlansa dahi Pazartesine kadar Troyka’yla paketin müzakere edilebilmesi için yeterli zaman kalmayacağını vurguladı.
Haberde, önceki günkü hükümet-muhalefet partileri görüşmesinin ardından açıklamada bulunan siyasi parti yetkililerinin hükümeti suçlayarak önerilerin hazırlanmasını çok geciktirdiklerini dile getirdikleri ve Troyka’yla müzakere edilebilmesi için yeterli zaman kalmadığı konusunda endişelerini ifade ettikleri belirtildi.

“HEDEF KONUYU KAPAMAK”

 

Kırbıs Rum hükümet sözcüsü Stefanos Stefanu ise, asıl müzakerenin kendi içlerinde değil hükümet ile Troyka arasında olacağını, bu yüzden en kısa zamanda Troyka’yla bu konuyu kapatmayı hedeflediklerini ifade etti.
Gazete ayrıca, Güney’de bu görüşmeler sürerken Troyka’dan hükümete uyarı geldiğini, Troyka’nın, Kıbrıs Rum hükümetinin karşıt önlemler paketinde yer alan, devlet memurlarının maaşlarından kademeli kesinti yapılmasını kabul etmeyeceğini ilettiğini yazdı.
Habere göre Troyka, maaşların kademelerine bakılmaksızın yatay kesinti yapılmasından yana tavır koydu.

“KOOPERATİF MERKEZ BANKASI” GÜNDEMDE

Gazete bir diğer haberinde, Troyka’nın, Kıbrıs Rum tarafındaki “Kooperatif Merkez Bankası’nın” Kıbrıs Rum Merkez Bankası’nın gözetimine girmesi talebinin, gerek Kıbrıs Rum hükümeti gerekse aralarında Başpiskopos II. Hrisostomos’un da bulunduğu pek çok kesim tarafından tepki gördüğünü yazdı.
Habere göre Kıbrıs Rum Meclisi Ticaret Komitesi önceki gün yaptığı toplantıda, Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas ve siyasi parti başkanlarına mektup göndererek, kooperatif bankasının işleyiş şekli ve statüsünün değiştirilmesine karşı olduklarını iletme kararı aldı.
Gazete, II. Hrisostomos’un da önceki gün konuya müdahil olarak açıklamada bulunduğunu ve Troyka’nın zor zamanlarda halkın yanında olan bankadan elini çekmesi gerektiğini söylediğini yazdı.
Diğer gazeteler ise konuya ilişkin haberleri şu başlıklarla yansıttılar:
Politis : “Troyka Hazır Memorandum Getiriyor – Müzakere ‘Ya Kabul Et Ya Reddet’ Şeklinde Olacak”.
Alithia: “Kabus Senaryoları – Hükümet ve AKEL Zaman Tüketmeyi Sürdürüyor – Troyka’dan Soğuk Duş”.
Fileleftheros: “Pek Çok Değişiklik İçeren Paket – Partiler Vergileri Kıstılar Kesintileri Arttırdılar – Bütçe Konularında Uzlaşı Noktaları ve Anlaşmazlıklar”.
Haravgi: “Eurogroup İçin Maraton – Her Üç Ülkenin De Programlarında Gecikme”.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 639 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler