1. HABERLER

  2. GÜNEY

  3. Trodos’ta kayboldular: İzciler kurtarıldı
Trodos’ta kayboldular: İzciler kurtarıldı

Trodos’ta kayboldular: İzciler kurtarıldı

Trodos’ta mahsur kalan izciler daha sonra polis helikopteriyle Trodos’ta ve Larnaka Havaalanı’nda bekleyen ambulanslara götürüldü.

A+A-

Trodos’ta kayboldular: 14 saatlik kurtarma operasyonu

Kıbrıslıların tatil mekanı Trodos, 14 saatlik bir kurtarma operasyonuna sahne oldu, aileler büyük bir gerilim yaşadı.
Yaşları 12 ile 15 arasında değişen 17 izci ve onlardan sorumlu 4 yönetici, cumartesi gecesi Trodos dağında kayboldu. Dijital Konumlandırma Sistemi (GPS) yardımıyla bulunan izciler 14 saat süren operasyonla kurtarıldı.

Alithia’nın “En Zor Operasyonlardan Biri… İzcilerin Trodos’tan Maceralı Ama Başarılı Kurtarılışı” başlıyla  aktardığı habere göre izciler ve sorumluları cumartesi günü saat 14.00’te Trodos dağından Kakopetria istikametine doğru yola çıktı ancak kar nedeniyle yönlerini kaybetti.
 


Çevik Kuvvet harekete geçti

Kaybolan izciler saat 18.00’de polisten yardım istedi. Ordu, Sivil Savunma, Polis Çevik Kuvveti ve ilgili bütün yerel birimler ile bölgeyi bilen gönüllüler harekete geçti. Sözde “Omorfo” polis karakolunda kriz masası oluşturuldu. Yeri saat 19.45’te GPS yardımıyla bulunan izci grubu, elverişsiz bir noktada bulunduğu için kurtarma ekiplerinin ulaşması uzun zaman aldı. İzciler daha sonra polis helikopteriyle Trodos’ta ve Larnaka Havaalanı’nda bekleyen ambülanslara götürüldü. ilk müdahaleleri yapıldıktan sonra tedbir amaçlı Larnaka Genel Hastanesi’ne ve Ciberunda Hastanesi’ne nakledildi.


Bir gönüllü uçuruma yuvarlandı

Kurtarma operasyonu sırasında bir polis memurunun hafif yaralandığı, 45 yaşındaki bir gönüllünün ise uçuruma yuvarlandığı, vücudunda kırıklar meydana geldiği öğrenildi.
Alithia gazetesi “Trodos… İki Genç Vadiye Uçtu” başlıklı haberinde ise 19 ve 14 yaşlarındaki iki genç kızın dün saat 11.30 sularında Trodos’ta bayır aşağı kızakla inerken 300 metre derinliğindeki vadiye uçtuğunu haber verdi.

Gazeteye göre polis helikopteri ve yer ekipleri tarafından düzenlenen operasyonla kurtarılan kazazedeler Lefkoşa Genel Hastanesi’ne kaldırıldı. Bölgeden helikopterle alınan 19 yaşındaki kızın operasyon süresince baygın olduğu, ambülansla alınan 14 yaşındaki kızın ise bacağında yaralanma meydana geldiği kaydedildi. 

Bu haber toplam 1763 defa okunmuştur
Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler