1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. TRAJEDİ
TRAJEDİ

TRAJEDİ

15 yaşında… Kalp hastası… Üstelik zihinsel engelli… Tedavide olması gerekirken şimdi “hırsızlık yaptığı gerekçesiyle” Lefkoşa Merkezi Cezaevi’nde… İki ay süreyle yargılanacağı günü bekleyen S.Y’nin hayatı yü

A+A-

 

 

15 yaşında… Kalp hastası… Üstelik zihinsel engelli… Tedavide olması gerekirken şimdi “hırsızlık yaptığı gerekçesiyle” Lefkoşa Merkezi Cezaevi’nde… İki ay süreyle yargılanacağı günü bekleyen S.Y’nin hayatı yürek burkan bir trajedi hikayesi…

 

 

 

Yaklaşık üç yıl önce ülkeye yerleşen Yıkar ailesinin, 15 yaşındaki oğulları S.Y.’nin başına gelenler, ülkedeki hukuk sistemi ve sosyal devlet yapısını gözler önüne serdi.

Zihinsel engelli olan ve bu durumu; Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi tarafından rapor edilen S.Y., işlemiş olduğu sirkat suçu nedeniyle, iki ay süreyle Lefkoşa Merkezi Cezaevi’ne gönderildi. S.Y.’nin yaşının 15 oluşunun yanı sıra sahip olduğu sağlık sorunlarının da hiçe sayılarak cezaevine gönderilmesi, ülkenin sosyal ve hukuksal yapısını bir kez daha gözler önüne serdi. Anne Nazlı Yıkar, kendilerinin ve özellikle de oğullarının içinde bulunduğu durumu YENİDÜZEN’e anlattı.

 

BİRKAÇ KEZ DAHA MAHKEMELİK OLMUŞTU

Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi tarafından; davranış bozukluğu, psikoz, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tanıları konulan S.Y. nin ayrıca kalp sorunu olduğu da, anne Nazlı Yakar tarafından belirtildi. Adaya geldikleri üç yıl boyunca çeşitli olaylardan mahkemelik olan S.Y.’nin, önceki davalarında mevcut durumu nedeniyle anlayış ile karşılandığını belirten anne Yıkar, bu kez sağlık durumunun tamamı ile göz ardı edilerek, haksız bir şekilde cezaevine gönderildiğini söyledi. Anne Yıkar oğlunun cezaevine gönderilmesinin, hem yaşı gereği, hem de yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle yasalara aykırı ve haksızca bir hareket olarak nitelendirdi.

 

“BARIŞ BAŞEL GÖREVDEYKEN SÜREKLİ İLGİLENDİ”

Sosyal Hizmetler Uzmanı Barış Başel’in, Sosyal Hizmetler Dairesi’ndeki görevinde aktif olduğu dönem boyunca, sürekli oğulları ile ilgilendiğini ve bu süreçte hiçbir sorunun yaşanmadığını belirten Nazlı Yıkar, Başel’in görevinden alınmasının ardından, Sosyal Hizmetler Dairesi’nden hiç kimsenin bir kez olsun S.Y. ile ilgilenmediğinin altını çizdi.

 

“EŞİM İŞ DEĞİŞTİRDİ İLAÇLARINI ALAMADIK”

 

Nazlı Yıkar, eşinin bir önceki işinden ayrılarak, yeni bir işe başlama hazırlıkları yaptığı dönemde, sigortadan muaf oluşu nedeniyle oğullarının ilaçlarını alamadıklarını belirtti. İlaçlarını alamadığı zaman oğullarının tamamen kontrolden çıktığını ve ilaçlarını aldığı sürece ise bir sorun yaşanmadığını belirten Yıkar, son yaşanan olayın da bu nedenle gerçekleştiğini belirtti.

 

“İLK HAFTASINDA DARP ETTİLER”

S.Y. nin cezaevine gönderilmesinin ilk haftasında, yaklaşık altı mahkûmun oğullarını darp ettiklerini iddia eden anne Yıkar, oğullarının psikolojik olarak bir çöküntü içerisinde olduğunu vurguladı. 15 yaşında sağlıklı bir çocuğun bile cezaevine gönderilmesinin yasal olmadığını belirten Yıkar, devlet hastanesi tarafından zihinsel sorunları ve kalp rahatsızlığı olduğu raporlanmış bir çocuğun cezaevine gönderilmesini ise insanlık dışı olarak nitelendirdi.

 

 

ISLAH EVİ ŞART…

 

Kıbrıs İnsan Hakları Vakfı Başkanı Avukat Emine Çolak: Olayda devletin hatalı ve yetersiz davranışları var. Bir suç işlemiş dahi olsa, ülkede çocukların ıslah edilebileceği bir ıslah evinin bulunmayışı büyük bir sıkıntı…Özellikle de engelli bir çocuğun cezaevine gönderilmesi içler acısı bir durum…

 

SUÇ NEDİR BİLMİYOR…

 

Sosyal Hizmetler Uzmanı Barış Başel: Suç kavramının ne anlama geldiğini dahi anlayamayacak bir durumda olan S.Y’nin, özel eğitim görmesi bir mecburiyet…  S.Y.’nin zihinsel olarak yetersiz ve özel ilgiye muhtaç bir çocuk, yeri cezaevi olmamalıydı…

 

HABERİN AYRINTILARI BUGÜN YENİDÜZEN’DE

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1252 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler