1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. TRAFİK LEVHALARI YENİLENİYOR
TRAFİK LEVHALARI YENİLENİYOR

TRAFİK LEVHALARI YENİLENİYOR

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı, eksikliği hissedilen özellikle ikaz ve bilgi verici trafik levhalarını standartlara uygun şekilde, ülkeyi ziyaret eden turistleri de dikkate alarak değiştiriyor.

A+A-

 

 

Karayollarındaki levhalar, yolların standardının yükseltilmesi çalışmaları çerçevesinde yenileniyor. Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı, eksikliği hissedilen özellikle ikaz ve bilgi verici trafik levhalarını standartlara uygun şekilde, ülkeyi ziyaret eden turistleri de dikkate alarak değiştiriyor.

Şu ana kadar 62 tane kavşak öncesi bilgi levhası ve 14 de yerleşim yerleri ile ilgili bilgi veren levhanın montajı yapıldı. Geriye kalan çalışmaların, yıl içinde tamamlanması öngörülüyor.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Bakan Ersan Saner, yolların standartlarının yükseltilmesi çalışmaları çerçevesinde çok önemli bir yer tutan trafik ikaz ve bilgi verici levhalarıyla ilgili Karayolları Dairesi’nin geniş kapsamlı bir çalışma içinde olduğunu söyledi.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Saner, Karayolları Dairesi’nin bu yıl özellikle bilgi verici levhalar konusunda ciddi uğraşlarla yeni düzenlemeler yaptığını kaydederek, yolların standartlarının yükseltilmesinin bakanlığının ana hedefi olduğunu ifade etti.

Açıklamaya göre, Karayolları Dairesi tarafından ülke genelindeki yollara 62 tane bilgi verici levha yerleştirildi. Bilgi verici levhalar da kendi içinde kategorilere ayrılarak, bölgedeki şehir ve köyler yanında tarihi ve turistik tesisleri gösteriyor. Levhalar, seyir halindeki vatandaşlara mesafe bilgilerini gösterecek şekilde düzenlendi. Alüminyum malzemeden üretilen yeni levhalar, prizmatik fosforla geceleri de sürücülere yardımcı olacak.

TURİSTLER İÇİN İNGİLİZCE

Yollardaki levhalarla ilgili çalışmalarda ülkeyi ziyaret eden yabancı turistler de göz önünde bulunduruldu ve turistlerin yoğun ziyaret ettiği bölgelerdeki levhalarda Türkçe yanında, İngilizce de uyarı ve bilgilere yer verildi.

KKTC’de ilk kez yapılacak baş üstü levhalar için de çalışma başlatıldı. Toplam 50 baş üstü levha, kavşaklardan 500 metre önceye takılacak ve sürücülere kolaylık sağlayacak.

 

 

 

 

Bu haber toplam 788 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler