1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. TRAFİK CEZALARINI SORDUK
TRAFİK CEZALARINI SORDUK

TRAFİK CEZALARINI SORDUK

Polis Genel Müdürlüğü (PGM)’ne bağlı Trafik Polis Müdürü Osman Aydın, trafik cezalarında Kıbrıslı Türkler için uygulanan yasal mevzuatın Kıbrıslı Rumlara da uygulandığını belirterek, “hiçbir fark” olmadığını dile getirdi. Osman Aydın,

A+A-

 

Trafik Polis Müdürü Osman Aydın, trafik cezalarında Kıbrıslı Türklere uygulana yasal mevzuatın Kıbrıslı Rumlar için de aynı olduğunu dile getirdi. Osman Aydın, Kuzey’de Kıbrıslı Rumlar ve yabancı turistlere uygulanan yasal mevzuatla ilgili YENİDÜZEN’e bilgi verdi. 

 

“CEZA UYGULAMALARINDA HİÇBİR FARK YOK”

 

FARK YOK… Trafik Müdürü Osman Aydın: “Trafik cezalarında Kıbrıslı Türkler için uygulanan yasal mevzuat aynen Kıbrıslı Rumlara ve yabancı turistlere de uygulanır. Hiçbir fark yoktur”

 

BARİKATTA BİLDİRİLİR… “KKTC’de kaydı bulunmayan Güney’den gelen araçların sınır kapısında tespit edilerek, gerekli işlemlerin yapılır. Gelen araçların mal sahipleri bilinmediği için giriş kapılarında, o araçla kim girdiyse onun ismi alınır ve o bulunduğunda ona göre işlem yapılır.”

 

KİRALIK ARAÇALAR… “Kiralık araç süren bir kişi radara yakalanırsa ceza formu kiralık araç şirketine çıkarılır. Şirket bize kiralayan kişiyle ilgili bilgileri verir biz gerekli kayıtları yaparız. Eğer o kişi bir daha adaya giriş yaparsa gerekli işlem yapılır ama gelmezse o ceza aynen kalır”

 

İNCELEME YAPILABİLİR… “Kıbrıslı Türkler gibi Kıbrıslı Rumların da radar suçları için inceleme hakkına sahiptir. Ancak inceleme yalnızca aracın koçan sahibi tarafından yapılabilir.

 

MAHKEME HAKKI VAR… “Geçmişte trafik cezasını ödemeyen Kıbrıslı Rumların, Kuzey’e giriş yapmasına izin verilmezdi ama bu uygula artık katlı. Cezasını ödemek isteyen öder ödemek istemeyen de mahkemeye gidebilir. Tüm haklar kişiye verilmiştir”

 

 

Polis Genel Müdürlüğü (PGM)’ne bağlı Trafik Polis Müdürü Osman Aydın, trafik cezalarında Kıbrıslı Türkler için uygulanan yasal mevzuatın Kıbrıslı Rumlara da uygulandığını belirterek, “hiçbir fark” olmadığını dile getirdi.

Osman Aydın, sadece Kıbrıslılar için değil diğer ülkeden gelen turistlere de ‘Yol ve Trafik Suçlarının Davasız Halli ve Ceza Puan Yasası’na göre uygulamanın yapıldığını açıklayarak, Kıbrıslı Rumların işlediği trafik suçlarının yok denecek kadar az olduğunu, en fazla da radar suçlarından ceza yazıldığını dile getirdi.

Kıbrıslı Türkler gibi Kıbrıslı Rumların da radar suçları için inceleme hakkına sahip olduğunu söyleyen Osman Aydın, ileri incelemenin yalnızca aracın koçan sahibi tarafından yapılabileceğinin altını çizdi.

Trafik suçu işleyen yabancı kişiye Sabit Görüntülü Radar Ceza Bildirim Formu verilerek gerekli yasal işlemlerin yapıldığını, Kıbrıslı Türklerde olduğu gibi cezanın ödenmemesi durumunda mahkemeye verildiğini belirtti.

 

AYDIN: “HİÇBİR FARK YOK”

Trafik Polis Müdürü Osman Aydın, Kuzey’de Kıbrıslı Rumlar ve yabancı turistler için uygulanan yasal mevzuatla YENİDÜZEN’e bilgi verdi. Aydın, trafik cezalarında Kıbrıslı Türkler için uygulanan yasal mevzuatın Kıbrıslı Rumlar için de aynı olduğunu, uygulanan “hiçbir fark” olmadığını dile getirdi.

‘Yol ve Trafik Suçlarının Davasız Halli ve Ceza Puan Yasası’na göre Kıbrıslı Türklere uygulanan mevzuatın, Güney’den gelen Kıbrıslı Rumlara da aynı şekilde uygulandığını belirten Osman Aydın, sadece Kıbrıslılar için değil, diğer ülkeden gelen turistlere de aynı uygulamanın yapıldığını açıkladı.

 

“GİRİŞ KAPISINDA TESPİT EDİLİP SUÇ İBRAZ EDİLİYOR”

Kıbrıslı Türklere radar cezası uygulanacağı zaman Araç Kayıt ve Ruhsatlandırma Dairesi’nden, plakası girilerek tespit edilip, döküm yapılabildiğini belirten Aydın, Ancak KKTC’de kaydı bulunmayan Güney’den gelen kişilerin ise sınır kapısında tespit edilerek, gerekli işlemlerin yapıldığını söyledi. Aydın, “Güney’den gelen araçların mal sahipleri bilinmediği için giriş kapılarında, o araçla kim girdiyse onun ismi alınır ve o bulunduğunda ona göre işlem yapılır. Güney’den gelen Kıbrıslı Rumlara sabit görüntülü radar ceza bildirim formları bu şekilde uygulanır. Bunun nedeni de Güney’den gelen araçların Araç Kayıt ve Ruhsatlandırma Dairesi’ne kayıtlı olmamasından dolayıdır” dedi.

 

“KİRALIK ARACI SÜREN BULUNURSA İŞLEM YAPILIR”

Trafik Polis Müdürü Osman Aydın, yurt dışından gelen bir kişinin kiraladığı araçla radara yakalanması durumunda ise ceza formunun kiralık araç şirketine çıkarıldığını söyleyerek, “şirket bize kiralayan kişiyle ilgili bilgileri verir biz gerekli kayıtları yaparız. Eğer o kişi bir daha adaya giriş yaparsa gerekli işlem yapılır ama gelmezse o ceza aynen kalır” dedi. Yalnızca Kıbrıslı Rumlara değil İngiliz, Alman gibi diğer yabancı uyruklu kişilere de aynı mevzuatın uygulandığını belirten Aydın, KKTC Araç Kayıt ve Ruhsatlandırma Dairesi’ne kayıtlı olan yerli vatandaşlara farklı işlem yapıldığını yineledi.

 

“EN FAZLA RADAR SUÇLARI VAR”

Kıbrıslı Rumların işlemiş olduğu trafik cezalarının rakam olarak bilinemeyeceğini belirten Osman Aydın, cezaların kişiye göre değil araç plakası üzerine belirlendiği için kesin bir rakam olmadığına dikkat çekti. Aydın, Rum plakasıyla binlerce aracın giriş yaptığını ancak kimin Rum kimin Türk ya da yabancı olduğunun tam olarak tespit edilemeyeceğini açıkladı.

Aydın, Kıbrıslı Rumların işlediği trafik suçlarının yok denecek kadar az olduğunu, en fazla da radar suçlarından ceza yazıldığını dile getirerek, yasada radar suçu cezasının asgari ücretin % 10’unu kapsadığını, bu uygulamanın Kıbrıslı Rumlar için de geçerli olduğunu ifade etti.

 

“KIBRISLI TÜRKLERDEKİ AYNI HAKLARA SAHİPLER”

Trafik Polis Müdürü Osman Aydın, “Kıbrıslı Rumların işlediği trafik suçlarını Muhaceret Dairesi’ne aktarıyoruz. Muhaceret girişte kişilere suçlarını bildiriyor. Eğer kişi suçunu kabul ediyorsa, sabit ceza makbuzu kesilir ancak ‘yok ben sürmezdim’ diyorsa kişiye Sabit Görüntülü Radar Ceza Bildirim Formu çıkarıyoruz. Kıbrıslı Türkler için verilen formdan farklı olarak kişisel bilgilerin doldurulacağı yerler, görevli memurun el yazıyla dolduracağı bir formdur. Form tebliğ edildikten sonra kişi ‘aracı ben sürmezdim filan sürerdi’ derse, 7 gün içerisinde polise giderek kimin sürdüğünü bildirecek. Görevli memurda ona göre söz konusu suçu diğerine aktaracak. Kıbrıslı Türklere çıkarılan Sabit Görüntülü Radar Ceza Bildirim Formu’nda hangi haklar varsa, Kıbrıslı Rumlar içinde uygulanır” dedi.

 

“KOÇAN SAHİBİ İNCELEME YAPABİLİR”

Kıbrıslı Türkler gibi Kıbrıslı Rumların da radar suçları için inceleme hakkına sahip olduğunu söyleyen Osman Aydın, ileri incelemenin yalnızca aracın koçan sahibi tarafından yapılabileceğinin altını çizdi. Koçan sahibi olmayan bir kişinin, polise gelip ‘ o gün ben sürmezdim’ diyerek görüntülere bakmasına izin verilmediğini belirten Aydın, Kıbrıslı Türklere inceleme için sağlanan mevzuatın aynısını Kıbrıslı Rumlar içinde yapıldığını vurguladı.

 

“ÖDEMEYEN MAHKEMEYE VERİLİR”

Trafik Polis Müdürü Osman Aydın, geçmişte trafik cezasını ödemeyen Kıbrıslı Rumların, Kuzey’e giriş yapmasına izin verilmediğini ancak bu uygulamanın bir süre önce kaldırıldığını söyleyerek, “cezasını ödemek isteyen öder ödemek istemeyen de mahkemeye gidebilir. Tüm haklar kişiye verilmiştir” dedi.

“Eğer kişi cezasını ödemezse hakkında dava açılır ve mahkemeye verilir” diyen Osman Aydın, cezasını ödemeyen Kıbrıslı Türklere uygulanan mevzuatın aynısını Güney’den gelenlere de uygulandığını belirtti. Osman Aydın, şöyle devam etti: “Eğer Kuzey’e tek bir kapıdan giriş olsaydı, söz konusu ceza formunu orada keserdik. Ancak kapı sayısı fazladır bütün formları tüm kapılara veremeyiz. Bu nedenle defter şeklindeki form doldurulması açısından en iyi yoldur.”

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1134 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler