1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. TPAO'YA İKİNCİ RUHSAT GÜZELYURT'TA
TPAOYA İKİNCİ RUHSAT GÜZELYURTTA

TPAO'YA İKİNCİ RUHSAT GÜZELYURT'TA

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Türk Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO)’a Güzelyurt bölgesinin kuzeyinde arama için yeni bir ruhsat verdiğini açıkladı.

A+A-

 

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Türk Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO)’a Güzelyurt bölgesinin kuzeyinde arama için yeni bir ruhsat verdiğini açıkladı.

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun konuyla ilgili yazılı açıklamasında, “Bilindiği üzere Türk Petrolleri Anonim Ortaklığı ile Bakanlığımız arasında 2 Kasım 2011 tarihinde imzalanan anlaşma gereği, KKTC kara sahamızda 1, Ekonomik Münhasır Sınırlar içerisinde de 7 olmak üzere toplam 8 ruhsat alanında ortak arama ve üretim anlaşması imzalanmıştır. Anlaşma gereğince TPAO tarafından H no’lu ruhsat içerisinde Türkyurdu-1 arama kuyu sondajı 26 Nisan 2012 tarihinde başlamış ve 2250 metre derinliğe kadar inilmiştir” bilgisine yer verdi.

Atun, Türkyurdu-1 arama kuyusu sondajı sonrasında elde edilecek verilerin, kuyunun bulunduğu Mesarya bölgesindeki teknik bilgilerin edinilmesinin yanı sıra, bu yıl ve gelecek yıllarda ülkede gerçekleşecek sismik çalışmalarla edinilecek bilgilerin değerlendirme ve yorumlama aşamasında bölge adına bir kaynak oluşturmasın hedeflendiğini belirtti.

“Zira bu çerçevede yılsonunda ülkemiz sınırları içerisinde de geniş ölçekte sismik çalışmaların başlatılması planlanmaktadır” diyen Sunat Atun, Güzelyurt bölgesinin kuzeyinde yeni ruhsat alanı verilmesinin amacının, arama faaliyetlerinden istenilen düzeyde sonuç alınabilmesi ve ülke sınırları dahilindeki jeolojik yapının tam olarak tariflendirilebilmesine yönelik olduğunu kaydetti.

YENİ RUHSAT

Atun, “Bu çerçevede Bakanlığımız tarafından TPAO’ya söz konusu alanda çalışmalar yapılabilmesi adına yeni bir ruhsat verilmiştir” diyerek, şu ifadeleri kullandı:

“Yapılacak çalışmalarla bir taraftan Mesarya’nın doğusunda sondajlı arama çalışmaları yapılarak bölgenin jeolojik bilgiler ile birlikte hidrokarbon potansiyeli hakkında verilere ulaşılması amaçlanırken, diğer yandan da aynı amaç ve hedef doğrultusunda aynı alanın batı uzantısında bir tariflendirme yapılarak ülkemiz sınırları içerisinde, adanın bir bütün olarak değerlendirilme olasılığı yaratılacaktır.”

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, yeni ruhsatın verilmesiyle ülkenin doğu ve batısında yapılacak çalışmalardan elde edilecek bilgilerin, sismik çalışmaların da temelini oluşturacağını belirtti.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 619 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler