1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. TPAO SONDAJ ÇALIŞMALARINA BAŞLIYOR
TPAO SONDAJ ÇALIŞMALARINA  BAŞLIYOR

TPAO SONDAJ ÇALIŞMALARINA BAŞLIYOR

TPAO Arama Daire Başkanı Ömer Şahintürk, KKTC ile yapılan anlaşma çerçevesinde önümüzdeki ayın ortalarında sondaj çalışmalarına başlanacağını ifade etti

A+A-

 

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Arama Daire Başkanı Ömer Şahintürk, KKTC ile yapılan anlaşma çerçevesinde önümüzdeki ayın ortalarında sondaj çalışmalarına başlanacağını ifade ederek, şu anda sondaj malzemelerinin bölgeye nakledildiğini ifade etti.

Şahintürk, Karadeniz'de ciddi bir hidrokarbon potansiyeli olduğuna inandıklarını ve daha derin sondajlar yapılması gerektiğini de belirterek, “TPAO Karadeniz'de yeniden farm-out için, karşılıklı görüşmeler ve ikili ilişkilerle yabancı şirketleri buraya davet edecek” dedi.

Türkiye Petrol Jeologları Birliği ile Jeofizik Mühendisleri Odası tarafından ortaklaşa düzenlenen 11. Türkiye Uluslararası Petrol ve Gaz Konferansı'nın ''Arama ve Üretim Faaliyetleri'' başlıklı oturumunda konuşan TPAO Arama Daire Başkanı Ömer Şahintürk, TPAO'nun faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

TPAO'nun şu anda Türkiye'de 3 büyük alanda çalışma yaptığını anlatan Şahintürk, Güneydoğu Anadolu Bölgesinde petrol, Trakya baseni ve Akçakoca açıklarında sığ sularda da doğalgaz üretildiğini söyledi.

Akdeniz'de Antalya, Mersin ve İskenderun basenlerinde yoğun arama faaliyetleri yürütüldüğünü anlatan TPAO Arama Daire Başkanı, tuz altı ve tuz üstü alanlarda potansiyelin ortaya çıkartılmaya çalışıldığını bildirdi.

KKTC ile yapılan anlaşma çerçevesinde önümüzdeki ayın ortalarında sondaj çalışmalarına başlanacağını kaydeden Şahintürk, şu anda sondaj malzemelerinin bölgeye nakledildiğini ifade etti.

Denizlerde daha detaylı sismik çalışmaların yapılabilmesi amacıyla üzerinde son teknoloji barındıran sismik gemi alınmasına karar verildiğini hatırlatan Şahintürk, ''Finans gerçekleştirildi diyebiliriz. Bu sene sismik programı sezonu başladığı zaman kendi sismik gemimiz faaliyete geçecek. Sismik gemimizin adını da Barbaros Hayrettin Paşa diye adlandırdık'' dedi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 733 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler