1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'TOPRAKSIZ MÜLKİYET KONUŞMAK ANLAMSIZ'
TOPRAKSIZ MÜLKİYET KONUŞMAK ANLAMSIZ

'TOPRAKSIZ MÜLKİYET KONUŞMAK ANLAMSIZ'

Kıbrıslı Rum Lider Hristofyas: “Toprak olmadan mülkiyeti görüşmemizin manası yok”

A+A-

 

 

Kıbrıslı Rum Lider Hristofyas:

 

“Toprak olmadan mülkiyeti görüşmemizin manası yok”

 

Kıbrıslı Türk Lider Derviş Eroğlu ve Kıbrıslı Rum Lider  Dimitris Hristofyas’ın mülkiyet başlığının müzakeresine başladıkları önceki günkü görüşme sırasında Türk tarafını, mülkiyet konusunda kendisinden istenilen tam verileri vermemekle suçlayan Hristofyas’ın, “Toprak (başlığı) olmadan mülkiyeti görüşmemizin manası yok” dediği bildirildi.
Fileleftheros; “Eroğlu’nun Takas Teraneleri... Mülkiyette Kriterlerde Israr Etti, İadeyi Kabul Etmiyor, Veri Vermedi... ‘Toprak Olmadan Mülkiyeti Görüşmemizin Manası Yok” başlıklı haberinde, dünkü görüşmenin ana gündeminin mülkiyet ve tarafların sunduğu belgelerin görüşülmesi olduğunu yazdı.

“VERİLER TAM DEĞİL”

Gazete edindiği bilgilere dayanarak, Hristofyas’ın görüşme sırasında, Kıbrıs Türk tarafının, kendisinden istenilen mülkiyetle ilgili tam verileri vermediğini savunarak, “Toprak olmadan mülkiyeti görüşmemizin manası yok” dediğini haber verdi, şöyle devam etti:
“Kıbrıs Türk tarafından istenilen veriler arasında; 1974’te Kıbrıslı Rumlara ait konutların ne kadarında bugün Kıbrıslı Türklerin, ne kadarında yerleşiklerin oturduğu da vardı. Buna ilaveten, ‘kamu çıkarı’ için ‘istimlâk edilen’ torak miktarına ilişkin veriler de verilmedi. Türk tarafı, yasadışı Taşınmaz Mal Komisyonu’na başvuru yapan Kıbrıslı Rumların ve yapılan ‘dostane düzenleme’ sayısına ilişkin veriler sundu. Eroğlu, mülkiyete ilişkin kriterler de ortaya koydu ve tazminat ve takaslar konusunu önerdi.
Derviş Eroğlu, görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, mülkiyette kriter ve kuralların önemine işaret etti. Kıbrıs Türk tarafının, BM Genel Sekreteri’ne taahhüt ettiği gibi, Rum tarafına (‘Tapudan’) tapular ve diğer ‘dairelerden’ veriler sunduğunu söyledi, mülkiyet meselesinin verilerle değil kriterler ve kurallarla çözüleceğini belirtti, Hristofyas’ı ne kadar toprak alacağını bilmeden bunu mülkiyetle bağdaştıramayacağı anlayışına sahip olduğu için mülkiyet meselesine sıcak bakmamakla suçladı. Haritaların ve verilerin en son, çok taraflı konferans tarihi belirlendikten sonra görüşüleceğini belirten Eroğlu, Kıbrıs Türk tarafının bu istikamette hareket ettiğini anlattı.

 

EROĞLU “2006 TARİHLİ BELGEYİ ALIP KRİTERLERİ, ASLINDA İADE İSTİSNALARIYLA İLGİLİ OLANLARINI OKUDU”

Alithia “‘İadede’ Buluşmuyorlar... Mülkiyet Müzakeresi Başladı, Derviş Eroğlu Bir Dolu Kriter İstiyor, Hristofyas Mülkiyetle Toprağın Birleştirilmesinde Israr Ediyor” başlıklı haberinde, Mülkiyet “diken” başlığı üzerinde yoğunlaşıldığı düşünülen görüşmenin sadece bir buçuk saat sürdüğüne dikkat çekti.
Gazete, Alithia’ya konuşan bir kaynağın; BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer huzurunda gerçekleşen dünkü liderler görüşmesi sırasında Eroğlu’nun, “Eylül 2006’da verdiği mülkiyetle ilgili bir belgeyi alıp, bundan sadece iade kriterlerini; aslında iade istisnalarıyla ilgili olan kriterleri okuduğunu” söylediğini savundu, özetle şunları ekledi:
“Yani, Kıbrıslı Türklerin liderinin ifade ettiği kriterlere tabi olan, Rum sahiplerine iade edilmek üzere bugünkü kullanıcılarının çıkartılmaması gereken evlerle ilgili olanlar... Kıbrıs Türk tarafının tezine göre, özgür bölgelerdeki mallarının tapuları ile sahte devletin verdiği (Denktaş dönemindeki toplu takas) tapularla değiştirmiş olanların bugün yaşadıkları konutlardan çıkarılmaması gerekiyor.
Dahası, yabancılara satılmış olan evlerin de, bugünkü kullanıcılarının; işgal bölgelerinde bulunan Kıbrıs Rum evleriyle duygusal bağ geliştirdiklerini iddia ettikleri evlerin de iade edilmemesi gerekiyor.
Öte yandan Hristofyas, Mülkiyeti Toprak konusuyla birleştirmekte ısrar ediyor ve Kıbrıslı Türklerin Rum tarafına verdiği verilere eleştirel yaklaşıyor. Hristofyas, Eroğlu’ndan aldığı verilerin eksik olduğunu belirterek, teferruatlı analiz yapmadan önce kapsamlı veriler görmeyi bekleyeceğini söyledi.
Yani; yerinden edilmişlerin evleri (ne kadarının yıkıldığı, ne kadarının satıldığı, ne kadarının inkişaf ettirildiği, ne kadarının Kıbrıslı Türklere, ne kadarının yerleşiklere verildiği, v.b.) hakkında detaylar bekliyor. Kıbrıs Rum tarafı, Rumların topraklarına ilişkin verileri (kaç dönümüne inşaat yapıldığı, satıldığı, ne kadarının işlenmekte olduğu, kaç dönümünde askeri kışla bulunduğu veya askeri bölge olduğu, ne kadarının orman olduğu, v.b.) halen almış bulunuyor.”

“EROĞLU, DAHA ÖNCE VERDİKLERİNİ DE GERİ ALIYOR”

Haravgi; “Sayın Eroğlu Daha Da Geriliyor... Türk Yerleşikler İçin Daha Başka Şeyler İstemek İçin Anastasiadis’in Yorumlarını Kullanıyor” başlıklı haberinde, dünkü Eroğlu - Hristofyas görüşmesinin, “en kötü görüşmelerden biri” olarak nitelendirildiğini savundu.
Edindiği bilgilere dayanarak Eroğlu’nun, sunduğu ve Rum tarafınca “yetersiz” addedilen mülkiyet verilerinde “biraz daha caydığını” öne süren gazete, diplomatik kaynakların, Eroğlu’nun “bu tavrıyla her şeyi havaya uçurduğunu” söylediklerini kaydetti, özetle şunları yazdı:
“Eroğlu, Mülkiyet’le ilgili verilerde, en azından Kıbrıslı Rumlara iade edilebilecek mallar konusunda gerileyerek, malların illa Rumlara iade edilmeyeceği, Kıbrıslı Türkler, daha da kötüsü yerleşikler! tarafından değerlendirilebileceklerini ima etti.
Eroğlu, verimsiz toprakları veya inkişaf yapılamayacak yerleri nitelediği ‘yeni orman alanlarına’ atıfta bulundu. Diplomatik gözlemciler, Eroğlu’nun, Türkler için daha fazlasını istemek için, DİSİ Başkanı’nın, 4 Temel Özgürlük’le ilgili görüş birliklerine ilişkin belgeye yorumunu kullanıyor göründüğüne işaret ettiler. Eroğlu, Anastasiadis’in verdiği (yorumladığı) gibi serbest yerleşim hakkı da istiyor, mülk iadelerine katmak istediği yeni içerikle daha önce verdiklerini geri alarak, ev de istiyor.”


 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 970 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler