1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'TOPRAK VE NÜFUS ÇOĞUNLUĞU TERMİNOLOJİSİNDE ISRAR ZARARLI'
TOPRAK VE NÜFUS ÇOĞUNLUĞU TERMİNOLOJİSİNDE ISRAR ZARARLI

'TOPRAK VE NÜFUS ÇOĞUNLUĞU TERMİNOLOJİSİNDE ISRAR ZARARLI'

Omiru, bu ısrarın, gevşek bir federasyon çerçevesinde iki devlet çözümünü gündeme getirdiğini söyledi.

A+A-

 

 

EDEK ve Temsilciler Meclisi Başkanı Yannakis Omiru, toprak ve nüfus çoğunluğu (iki bölgelilik) terminolojisinde ısrar etmenin zararlı olduğunu, bu ısrarın, gevşek bir federasyon çerçevesinde iki devlet çözümünü gündeme getirdiğini söyledi.

Omiru Fileleftheros’a verdiği özel mülakatta “Federasyonu kabul ettik, bu geri dönüşü olmayan bir gerçektir. Bu itibarla Avrupa sözleşmeleri ve Avrupa hukuk kültürü çerçevesinde işleyecek özgür bir devlet istiyoruz. Buna mukabil, her şeyde anlaşılana kadar hiçbir şeyde anlaşılmış sayılmayacak ilkesi de var” ifadesini kullandı.

Partisinin, başkan adayı arayışları çerçevesinde merkez sağ ve sol partilerle yapılan temaslar kapsamında varılan uzlaşılara bağlı olduğunu, Yorgos Lillikas’ın adaylığının da alternatif olduğunu söyleyen Omiru, “Yorgos Lillikas’ın adaylığının, merkez güçlerle uzlaştığımız ilkeler ve oluşturduğumuz siyasi önerinin telaffuzu olduğuna inanıyoruz” ifadesini kullandı.

Omiru, Kıbrıs sorununun çözümü konusunda Lillikas’ın görüşlerinin EDEK’in görüşleriyle örtüştüğüne işaret ederek şunları söyledi:

“Biz önemli olanın çözümün adının değil içeriği olduğunu vurguladık. Yine çözümün iki bölgeli olarak tayin edilmesinden vazgeçilmesi gerektiğini de açıkça ortaya koyduk. Milli ayrılığa, toprak ve nüfus çoğunluğuna göndermede bulunan bir terminolojide ısrar, gevşek bir federasyon çerçevesinde iki devlet çözümünü gündeme getiren zararlı bir ısrardır. İki bölgelilik teriminin kullanılmasındaki ısrar ikincil hukuka yani ırkçı bir bölünme yorumuna atıfta bulunur.”

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 638 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler