1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. TOPLUMU 'ARZU KÜLTÜRÜ'nden 'İHTİYAÇ KÜLTÜRÜ'ne DÖNÜŞTÜRMEK
TOPLUMU ARZU KÜLTÜRÜnden İHTİYAÇ KÜLTÜRÜne DÖNÜŞTÜRMEK

TOPLUMU 'ARZU KÜLTÜRÜ'nden 'İHTİYAÇ KÜLTÜRÜ'ne DÖNÜŞTÜRMEK

Çoğu insanın hayatında, irrasyonel olanın ne kadar büyük rol oynadığını tahmin edemezsiniz. İnsanların arzuları ihtiyaçlarını gölgede bırakıyor. Artık ülkemizde bu düşünce biçimini değiştirmemiz gerekiyor. Siyâsetçiler ve kitleler arasında yeni bir bağ k

A+A-
Çoğu insanın hayatında, irrasyonel olanın ne kadar büyük rol oynadığını tahmin edemezsiniz. İnsanların arzuları ihtiyaçlarını gölgede bırakıyor.

Artık ülkemizde bu düşünce biçimini değiştirmemiz gerekiyor. Siyâsetçiler ve kitleler arasında yeni bir bağ kurmak; toplumu "arzu kültürü"nden "ihtiyaç kültürü"ne dönüştürmek gerekiyor.

Artık halk, arzularını doyuyarak yönetilen irrasyonel tüketiciler değil; tersine ülke yönetiminde söz sâhibi olan mantıklı vatandaşlar durumuna getirilmelidir.

Bu da, halkın büyük toplumsal kurumlar (Elektrik Kurumu,Telefon Dairesi, Koop Bank vs...) üzerinde söz sâhibi olmasını gerektirir.

Yâni, kamu ve özel sektörün yanısıra, 3.bir sektör alanı olan "Halk Sektörü" penceresini, Dome Otel örneğindeki gibi açarak, çalışmayan kötü kuralları iyi krallarla donatılmış yenileriyle değiştirmeliyiz.

Böylelikle, insan zihninin kural koyucu tarafı, asıl egemen taraf kılınır ve "Halk Sektörü" benlik imgemizi geliştirerek, bizleri daha güvenli bir toplum gibi hissettirir.

Hemen ardından da, dışarı çıkıp isteklerimizi başarıyla gerçekleştirmek için, kendimize güvenimiz gelir. Böylelikle insanlarımız yaşamaya daha çok bağlı olur, daha özgür olur ve demokrasiyi koruyup geliştirir. Böylelikle toplum zamanla kendi demokratik değerlerini içselleştirebilen bir topluma dönüşür.

YANİ YAPILMASI GEREKEN:

İnsanları kontrol etmek için çaba harcamak yerine, onları serbest bırakıp özgürleştirmektir.

Neredeyse bütün ideolojilerin bir parçası, bu insanları serbest bırakmak yerine, tanımlamaya uğraşmaktır.

İşte tam da bu noktada, insanların uyum sağladığı şeyin "yozlaşmak" olduğunun artık farkına varmamız gerekiyor.

Benim tüm çabam, fırtınada dik durabilecek insanlarla yeni bir toplum yaratabilmek ve bu ütopyayı alıp, bir sermaye üssü gibi, önce CTP'nin arka bahçesine, ardından da toplumun vizyonunun derinliklerine dikmek çabasıdır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Bu haber toplam 806 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler