1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Toplumsal Mukavemet adına feda edilen kulüp
Toplumsal Mukavemet adına feda edilen kulüp

Toplumsal Mukavemet adına feda edilen kulüp

Sönmezler Ocağı(Sönmezspor) Belge’nin Penceresi’nde bugün, bir dönem Kıbrıs Türk futboluna damgasını vuran, bünyesinde bulundurduğu futbolcu ve yöneticileriyle birlikte Toplumsal Mukavemet’in ön sıralarında yer alan Sönmezler Ocağı&#

A+A-

Sönmezler Ocağı(Sönmezspor)

 

Belge’nin Penceresi’nde bugün, bir dönem Kıbrıs Türk futboluna damgasını vuran, bünyesinde bulundurduğu futbolcu ve yöneticileriyle birlikte Toplumsal Mukavemet’in ön sıralarında yer alan Sönmezler Ocağı’nın (Sönmezspor) kısa ama parlak geçmişini irdelemek istiyoruz.

Bugün, Yenişehir diye anılan bölgede bulunan Kurtuluş Meydanı’nda, hayatta kalan kurucuları ve mensupları tarafından yaşatılan Sönmezler Ocağı, Lefkoşalı bir grup genç tarafından Yeni Kapı’da 1955 yılında kuruldu.

Geçtiğimiz gün, ziyaret ettiğim Sönmezler Ocağı lokalinde bu kulübe hizmet eden ve bugün başkanı olan Erden Esenyel, Hüseyin Türker, Önder Hamamcı, Ergün Bulgur, Sarı Yüksel ve Gençlik Gücü’nden başlayarak, Çetinkaya’da yıldızlaşan Sonal Özgürgün ile koyu bir sohbete daldık.

 

TOPLUMSAL MUKAVEMET ADINA FEDA EDİLEN KULÜP

Bu konunda ilk sözü alan Hüseyin Türker, Sömezspor’un 1955 yılında bir grup Lefkoşalı genç tarafından kurulduğunu ve 01 Ağustos 1958 yılında kurulan Türk Mukavemet Teşkilatı’nın kuruluşu öncesinde “9 Eylül”, “Volkan” isimleri ile EOKA’ya karşı harekete geçtiklerini açıkladı. Bu gençlerin daha sonra kurulan TMT’nın da nüvesini teşkil ettiğini anımsatan Hüseyin Türker, futbolda da ikinci lige mücadele eden başarılı bir takım olduğunun altını çizdi.

Hüseyin Türker daha sonra, ikinci ligde en başarılı dönemini yaşayan ve Birinci Lig’e yükselmesi en güçlü kulüp olan Sönmezspor’un 1961 yılında kapanmasının trajik nedenini şöyle açıkladı. Üzgün bir şekilde açıklamayı yapan Hüseyin Türker döneminin Lefkoşa Serdarı, TM’nin en güçlü adamlarından Çetinkaya’nın efsanevi başkanı Kemal Şemi’nin “ kulübün ve birer TMT mensubu olan futbolcularının sevk ve idaresinin daha iyi olması gerekçesiyle, kapatılmasını, futbolcularının ise, Çetinkaya Kulübü bünyesine alınmasına” karar verdiğini açıkladı.

Kurucuları arasında merhum Erdoğan Sonsal, Aytekin Alkal, Ümit Bardak, İbrahim Arsenal, Hüseyin Türker, Ahmet Ünsal, Ergün Bulgur, Özkan Aşardağ, Ahmet Vudalı, Eden Turgut, Güner Ali Rıfkı ile Erdoğan Seneş (Üzümsuyu), Özay Kamil, Güren Kazım’ın yer aldığı Sönmezspor ikinci ligin en güçlü takımlarından biri olur.

Yeni Kapı’da kurulan Sönmezspor daha sonra lokalini sırası ile Reşadiye Sokak, GUŞO’nun Kahvesi ve Zafer Sineması bölgesine taşır.  Son olarak, bulunduğu mekan olan Zafer Sineması bölgesinde 1961 yılında yukarıda sözü edilen gerekçe ile kapatılır.

Bu noktada söze giren ancak, kendisi bir Sönmezsporlu olamayan, ne var ki, TMT’de birlikte yer alan eski Gençlik Gücü ve Çetinkaya’nın yıldız futbolcusu Sonal Özgürgün, Sönmezspor’un çok güçlü bir kadroya sahip olduğunu ve Gençlik Gücü ile de kıran kırana maç yaptığını anımsattı.

Türk Mukavemet Teşkilatı nedeniyle, TMT içinde ortak hareket ettikleri bu arkadaşlarının çok yetenekli futbolcular olduğunu ve bu futbolcular ile kendisinin de Gençlik Gücü’nden  Çetinkaya’ya aynı gerekçelerle (TMT içinde aynı yerde bulunmak) transfer olduğunu belirtti.

Özgürgün aslında, Sönmezspor futbolcularının Türk Mukavemet Teşkilatı’nın “Özel Grup” olarak da yer aldığını bu grubun daha sonra TMT’de önemli görevler üstelendiklerini ve bazı mensuplarının da 21 Aralık 1963 toplumsal direnişte şehit olduklarını dile getirdi.

 

SÖNMEZLER OCAĞI YAŞIYOR

Bu nostaljik sohbete, kulüp lokalinde Hüseyin Türker ile duvarda asılı resimlere bakarak devam ettiğimiz söz alan Sönmezler Ocağı’nın yeniden hayat bulmasında en önemli rolü oynayan Başkan Erden Esenyel şunları söyledi.

Kendisi dahil daha sonra Çetinkaya’da yıldızlaşacak olan Veli Taşkıran, Sarı Yüksel, Özer Esenyel, Erden Özerden, Ergün Bulgur, Önder Hamamcı, merhum Ahmet Klermo, şehit Caner Mehmetali, Güven Kazım gibi futbolcuların Çetinkaya’ya gittiklerini ve bu olayın Sönmezspor’un sonu olduğunu vurguladı. Erden Esenyel, 2007 yılında, Sönmezspor’u yeniden yaşatmak adına, Sönmezler Ocağı’nı hayata geçirdiklerini sözlerine ekledi.

Bu kulüp bünyesinde yer alan diğer sporcuları da saygı ile anmak gerekir diye düşünüyorum. Bunlar merhum Tünay Baykara, İzzet Reis, Doğan Akpınar, merhum Taylan Dersev, Sait Sonsal, Özter Beyoğlu, merhum Kemal Tunç  idi.

İşte, 1955’de kurulan ve 1961 yılında “Toplumsal Mukavemet adına feda edilen bir kulübün öyküsü. Belki de, bu toplumsal mukavemet olayı başka bir şekilde uygulansaydı, Sönmezspor (Sönmezler Ocağı) bugün K.Kaymaklı, Çetinkaya veya Yenicami, Gençlik Gücü gibi, başkentin parlak bir kulübü olacaktı.

Aslında, bu yazıda kimseyi yargılamıyoruz. Belki o günün koşulları bunu gerektirirdi ama bugün hayatta kalan Sönmezler Ocağı (Sönmezspor) kurucularının onu hala daha yaşatmaya çalışmaları kanımca anlatmaya değer bir öyküdür.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1187 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler