1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'TOPLUMSAL HAREKETE İHTİYAÇ VAR'
TOPLUMSAL HAREKETE İHTİYAÇ VAR

'TOPLUMSAL HAREKETE İHTİYAÇ VAR'

2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat dün katıldığı bir TV programında çeşitli konuları değerlendirdi.

A+A-

 

 

 

2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat dün katıldığı bir TV programında çeşitli konuları değerlendirdi.

İç konularda yaşanan kaosa Türkiye’nin müdahale edip etmeyeceği sorusu üzerine Talat, bu konularda Türkiye’nin müdahalesini istemenin yanlış olduğunu söyleyerek, sorumluluğun hükümetin omuzlarında olduğunu ifade etti. Bandabuliya’nın açılışında hükümet yetkililerinin Cemal Bulutoğluları orada olduğu için törene gitmemesini örnek göstererek, iç konularda son derece aciz duruma düşüldüğünü söyledi. Talat, üstelik bu açılışın Stefan Füle tarafından yapıldığını belirterek, Füle’nin olduğu bir yerde hükümet yetkililerinin olmamasının son derece yanlış olduğunu anlattı. Daha geçtiğimiz günlerde Başbakan’ın Strazburg dönüşünde “AB’nin çok önemli olduğunu” söylemesi ile bu tutumun hiç bağdaşmadığını ve hele bu tavrın AB karşıtlığından kaynaklanması halinde hiç kabul edilemeyeceğini söyledi.

HEYKELLERİ DİKİLSİN

AB’nin yaptıklarının yetersizliği konusundaki eleştirilerin özellikle UBP ve Eroğlu’ndan gelirse anlamlı olmayacağını söyleyen Talat, Rum tarafının bugün için AB dönem başkanlığını almasının sorumlusunun Denktaş ve Eroğlu olduğunu belirtti. Rum tarafının kontrolündeki “Kıbrıs Cumhuriyeti”nin AB’ye girmesinin sorumlularının unutulamayacağını söyleyen Talat, kinayeli bir şekilde, Eroğlu ve Denktaş’ın bu yüzden Lefkoşa’nın Rum tarafına heykellerinin dikilmesinin makul olabileceğini ifade etti.

GÖBELS PROPAGANDASI

Talat, Başbakanın yaptığı bir toplantıda, iktidar dönemlerinde, UBP’nin borçlarının ödendiğini ve bir de bina yapacaklarını söylediğini anlatarak, “iktidar böyle bir şey mi?” diye sordu. Böyle bir övünmenin yersiz fakat düşündürücü olduğunu söyleyen Talat, “neyi yapmak ve anlatmak istediklerini anlamadım” dedi.

Memleketin battığını bile fark etmeyen bir hükümet olduğunu söyleyen Talat, UBP Lefkoşa İlçe toplantısını Göbelsvari bir propagandaya dönüştürmenin ecele faydası olmasının mümkün olmadığını kaydetti.

TOPLUMSAL KALKIŞMA

Memleketin içinde bulunduğu kaosun çok ciddi bir çalışmayla atlatılabileceğini söyleyen Talat, bir ekonomik paketin hazırlanması ve buna Türkiye’nin de desteğinin aranması gerektiğini söyledi.  Talat, böyle bir durumda Türkiye’nin yardım edeceğinin kuşkusuz olduğunu ifade etti. Talat, böyle bir planın içinde Lefkoşa Türk Belediyesi’nin kurtulmasının da olması gerektiğini sözlerine ekleyerek,  kurum, sivil toplum, sendikalar ve iş çevreleriyle toplumsal bir harekete, demokratik bir kalkışmaya ihtiyaç olduğunu anlattı.

BÖYLE DEVAM EDECEKSE

Kıbrıs sorununda, Kıbrıs Türkünün endişe etmemesi gerektiğini, çünkü doğru aktörlerle sorunun çözülebileceğini kaydeden Talat, Downer’in adaya geleceğine de değinerek, bunun dostlar alış verişte görsün misali bir girişim olmamasını diledi. Ancak kendisinde var olan bilgiler çerçevesinde BM’nin görüşmeler devam ediyor görüntüsü vermek dışında yapabileceği bir şey olmadığını ve kendisinin bu tutuma karşı olduğunu ve bunu Downer’a da söylediğini anlattı. Talat, böyle durumlarda daha sonuç alıcı ve kararlı hareketlere ihtiyaç olduğuna inandığını ifade etti.

KÜLLİYE

Yapımı süren külliye ile ilgili soruları yanıtlayan Talat, “Kurulduğundan beri bu devlet, bu ülke, UBP’li Bakanlar da dahil, eğitimi külliyelere teslim etmeyi kabul etmemişti” dedi. “Umarım Türkiye’den gelen her telkini emir telakki eden bu hükümet kalıcı zararlara yol açmadan ne yaptığının farkına varır ve laik eğitim ilkelerine bağlı kalır” diyerek sözlerini sürdüren Talat, bu gidişle çağdaş eğitimin devlet faaliyetlerinin tamamen dışına kayacağını söyledi.

Yolsuzlukların üzerine niye gitmedikleriyle ilgili soru üzerine Talat, Başbakanlığı döneminde kendisinin Başbakan ve Cumhurbaşkanı  gibi çalıştığını çünkü Denktaş’ın Türkiye ile anlaşmazlığa düşünce ve konjonktür gereği galip gelemeyeceğini anlayınca geri çekildiğini anımsatarak,  “Denktaş geleceği görerek, özellikle Kıbrıs sorunuyla ilgili olan hemen her şeyi bana bırakmıştı bu nedenle hükümet ve çok hareketli durumda olan Kıbrıs sorunu yüzünden başımızı kaşıyacak vaktimiz yoktu. Bu bağlamda yolsuzlukların ortaya çıkarılması ve bunlardan hesap sorulması gibi konular, özellikle de toplumsal barış arayışları çerçevesinde gündemimize girmemişti” dedi.

Bir soru üzerine Talat, çözüm için, çözümü sürükleyecek bir ekibin oluşması gerektiğini, birincil oyuncunun “biz” olduğumuzu, Türkiye’nin olmadığını söyledi. Bu süreci sürükleyecek olan tarafın Kıbrıs Türk tarafı olduğunu söyleyen Talat, çözümle ilgili liderliğe ihtiyaç olduğu yolundaki görüşlerini yineledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 736 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler