1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. "Toplum mühendisliğinden vazgeçilsin"
Toplum mühendisliğinden vazgeçilsin

"Toplum mühendisliğinden vazgeçilsin"

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası Başkanı Tahir Gökçebel, nüfus sayımı yöntemini ve sonuçlarını eleştirdi.

A+A-

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) Başkanı Tahir Gökçebel, nüfus sayımı yöntemini ve sonuçlarını eleştirdi.

Gökçebel yaptığı yazılı açıklamada, nüfusun bir toprak parçası üzerine insan serpiştirilerek oluşturulamayacağını belirterek, “ Bir toprak parçası; eğer üzerinde yaşayan nüfusun tarihi, kültürel, ekonomik, siyasi, sosyal bir geçmişi varsa toplum olma olgusu yaratmış demektir” ifadelerini kullandı.

Gökçebel, Kıbrıs Türk toplumunun adada kurulan Kıbrıs Cumhuriyeti’nin eşit siyasi ortağı iken bugün nüfus ve diğer politikalarla itibarının ortadan kaldırıldığını ve hukuksal statüsünün yok edildiğini ileri sürdü.

Gökçebel açıklamasında “Bugün nüfus sayımını ve bileşenlerinin ayırımını yapanlar, ırkçı bir anlayışla rakamsal olarak Kıbrıs Türklerinin sayısını vermeye çalışmaktadırlar. Statüsü yok edilen bir toplum saygın ve güç sahibi olamaz. Statüsü yok edilen bir toplum itibarsızlaşır, kendi yurdunda eşit ortak yapılmaz” dedi.

Kıbrıs Türk Toplumuna statüsü ve saygınlığının geri verilmesi gerektiğini belirten Gökçebel, bunun için de başta nüfus politikalarının değişmesi ve toplum mühendisliği politikalarından vazgeçilmesi gerektiğini ifade etti.

Gökçebel şu görüşlere yer verdi:

“Nüfus sayımları bu açıdan değerlendirilmeli, Kıbrıs Türk toplumunun statüsel hukuku tanınmadan, ne Türkiye, ne de Kıbrıs Türk toplumu bir fayda görmeyecektir. Sorun bu ülkeye gelen yabancılar değil, sorun tamamen bir toplumun statüsünün yok edilmesidir.”(tak)

Bu haber toplam 1434 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler