1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'TOPLUM İHTİYAÇLARINI KARŞILAYAMADIK, ÜZGÜNÜM'
TOPLUM İHTİYAÇLARINI KARŞILAYAMADIK, ÜZGÜNÜM

'TOPLUM İHTİYAÇLARINI KARŞILAYAMADIK, ÜZGÜNÜM'

Bozer: Meclis Başkanı görevine, gün 24 saat çalışıp toplum ihtiyaçlarına cevap verecek bir Meclis hayali kurarak geldiğim ama bunu başaramadık, üzgünüm

A+A-

 

Meclis Başkanı Hasan Bozer, “Meclis Başkanı görevine, gün 24 saat çalışıp toplum ihtiyaçlarına cevap verecek bir Meclis hayali kurarak geldiğini ama bunu başaramadıkları için üzgün olduğunu” söyledi.

Bozer, Hasta Hakları Yasası’nın geçmesi talebini yineleyen Hasta Hakları Derneği’yle görüşmesinde, toplumun en büyük gereksinmelerini yerine getirmede geç kalma hastalığından kurtulamadıklarını belirterek “Yasayı bu kadar yıl geçiremediysek bu ayıp hepimiz” dedi.

Emete İmge başkanlığındaki Evrensel Hasta Hakları Derneği, Meclis Başkanı Hasan Bozer’i ziyaret ederek Hasta Haklar Yasası’nın Meclis’ten geçirilmesi talebini yineledi.

İMGE: “ÇATIŞMACI KÜLTÜR OLUŞTU”

Dernek Başkanı İmge, saat 10.30’da gerçekleştirilen kabulde yaptığı konuşmada, derneğin hasta hakları ve sorumlulukları konusunda 2004 yılından bu yan sürdürdüğü farkındalık çalışmaları hakkında Meclis Başkanı Bozer’e bilgi verdi.

Hasta Hakları Yasası konusunda bir dönem tasarı hazırlanıp Meclis’in ilgili komitesine gelmesine karşın, daha sonra gündemden kalktığına işaret eden İmge, bir taraftan sağlık çalışanlarına yönelik şiddet sürerken, diğer taraftan hasta hakları ihlalleri nedeniyle ortada bir çatışma kültürü oluştuğunu söyledi.

Hasta haklarıyla ilgili sorunların etik düzenlemelerle halledilemediğini, bu nedenle insan haklarına saygılı tüm ülkelerde hasta hakları konusunda yasal düzenlemelere gidildiğini vurgulayan İmge, “Eğer bir hukuk devleti isek; insan hakları ve evrensel beyannamesini kabul ediyorsak; eğer çağdaş demokrasiyi özümsediğimize inanıyorsak, devlete maddi olarak hiçbir yük getirmeyecek Hasta Hakları Yasası’nın bir an önce Meclis’ten geçirilmesini istiyoruz” dedi.

Sağlık çalışanları ile hasta haklarının birbirinin karşıtı olmadığını, hasta haklarının, sağlık çalışanlarının haklarının düzenlenmesini, niteliğinin yükseltilmesini de gündeme getirirken; sağlık çalışanlarının çalışma yaşamındaki düzenlemelerin de hasta haklarının geliştirilmesine katkı koyacağına olan inancını dile getiren İmge konuşmasını şöyle tamamladı:

“Evrensel Hasta Hakları Derneği, Hasta Hakları Yasası talep ederken, sağlık reformu için gerekli olan kamu Sağlık Yasası, Genel Sağlık Sigortası, Özel Hastaneler Yasası, Organ Nakli Yasası gibi eksikliği görülen ve uygulanabilirliğinde tıkanıklık olan yasal düzenlemelerin ivedilikle hazırlanmasını ve bir bütün olarak hızla hayata geçirilmesini talep eder. Eğer bu bütünsellik olamayacaksa, Hasta Hakları Yasası’nın öncelikle hayata geçirilmesi konusunda, yetkilileri göreve davet ediyoruz.”

BOZER: “GEÇ KALMA HASTALIĞINDAN KURTULAMIYORUZ”

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer de yaptığı konuşmada, dernek yöneticilerine ziyaretlerinden dolayı teşekkür edip, çalışmalarından dolayı kutladı.

Meclis Başkanı olarak kendisinin de mutlu olmadığı şeyler bulunduğunu belirten Bozer, göreve gün 24 saat çalışıp toplumun ihtiyaçlarına zamanında cevap verecek bir Meclis hayali kurarak geldiğini ancak bunu başaramadıkları için üzgün olduklarını da samimi şekilde ifade etmek istediğini söyledi.

Meclis Başkanı Bozer, kültürlü ve aydın bir halka sahip olunmasına karşın, toplumun en büyük gereksinimlerinin yerine getirilmesinde geç kalma hastalığından kurtulamadıklarını söyledi.

“Sorunu ve çözüm yolunu biliyoruz ama, sonuca gidemiyoruz” diyen Bozer, sağlık sistemi içerisinde hekim hakları olduğu kadar, hasta haklarının da çok büyük önemi olduğunu ifade ederek “Hasta Hakları Yasası’nı bu kadar yıl geçiremediysek bu ayıp hepimizindir” şeklinde konuştu. etti.

Hasta Hakları Yasası’nın Meclis’ten geçirilmesi konusunda Başkan olarak üzerine düşeni yapacağını kaydeden Bozer, Parlamentodaki hükümet ve muhalefet milletvekillerinin de üzerine düşmesi yapması gerektiğinin altını çizdi.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 486 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler