1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Toplu mezarlar ziyaret edildi...
Toplu mezarlar ziyaret edildi...

Toplu mezarlar ziyaret edildi...

İki Toplumlu Kayıp Yakınları ve Savaş ile Katliam Kurbanları İnsiyatifi “Birlikte Başarabiliriz” örgütünün ve Nilgün Güney Atölyesi’nin iki toplumdan genç ressamlar için “kayıplar”la ilgili ortaklaşa düzenlediği atölye çalışm

A+A-

 

 

İki Toplumlu Kayıp Yakınları ve Savaş ile Katliam Kurbanları İnsiyatifi “Birlikte Başarabiliriz” örgütünün ve Nilgün Güney Atölyesi’nin iki toplumdan genç ressamlar için “kayıplar”la ilgili ortaklaşa düzenlediği atölye çalışması çerçevesinde, toplu mezar yerlerine de çeşitli ziyaretler yapıldı.

Muratağa-Atlılar-Sandallar köylerine yapılan ziyarette, ilk olarak Muratağa-Sandallar Şehitliği gezildi, ardından buradaki toplu mezar yerine gidildi.

Muratağa-Atlılar-Sandallar inceleme gezisinde Muratağa’da tüm ailesini katliamda yitiren Hüseyin Rüstem Akansoy, iki toplumdan ressamlara bilgiler verdi.

Oldukça duygulu anların yaşandığı bu ziyaret esnasında, Hüseyin Rüstem Akansoy’un Muratağa’da terkedilmiş evine de ziyarette bulunuldu.

Ardından Palekitre (Balıkesir) katliamında öldürülenlerin gömüldüğü toplu mezar yerine gidildi.

Ressamlar burada da Palekitre katliamı hakkında bilgi aldılar, Petros Suppuris ve Yorgos Liasi’nin başından geçenleri dinlediler.

Bilindiği gibi civar köylerden bazı Kıbrıslıtürkler, Palekitre’ye giderek bir evde toplanmış olan, ağırlıkla kadınlar ve çocuklardan oluşan Kıbrıslırumlar’ı toplu katliamdan geçirmişlerdi. Katliam yapmadan önce de kadınlara tecavüz etmişlerdi. Muratağa-Atlılar-Sandallar’da da, benzer biçimde EOKA-B’ci bazı Kıbrıslırumlar, bazı Kıbrıslıtürk kadınlara tecavüz etmişler, ardından üç köyün kadın ve çocukları ile yaşlılarını toplu katliamdan geçirmişlerdi.

İki Toplumlu Kayıp Yakınları ve Savaş ile Katliam Kurbanları İnsiyatifi “Birlikte Başarabiliriz” örgütünün organizasyonuyla, genç ressamlar Strovulos’ta 1963-64’te bazı Kıbrıslıtürkler’in öldürülerek gömüldükleri ve kazılarda onlardan geride kalanların bulunduğu gömü yerlerinin yanısıra, “Kayıp Otobüs”te bulunan 11 Kıbrıslıtürk’ün öldürülerek gömüldüğü Oroklini’deki kuyuyu ve aralarında Ertoğrul Beidoğlu’nun da bulunduğu bazı Kıbrıslıtürkler’in Paralimni bölgesinde gömüldüğü yerleri de görmeleri bekleniyordu.

İki toplumdan genç ressamlar önümüzdeki günlerde de bazı “kayıp” yakınlarına ziyaretlerini sürdürecekler... Nilgün Güney’in Atölyesi’nde resim çalışmalarını sürdürecekler ve yıl sonundan önce ürettikleri eserler sergilenecek.

İki Toplumlu Kayıp Yakınları ve Savaş ile Katliam Kurbanları İnsiyatifi “Birlikte Başarabiliriz” örgütü ile Nilgün Güney Atölyesi tarafından organize edilen bu etkinliklerin önümüzdeki yıl da devam ettirilmesi bekleniyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 553 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler