1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. TOPLANTIYA ÇAĞIRDI, KENDİ GELMEDİ!
TOPLANTIYA ÇAĞIRDI, KENDİ GELMEDİ!

TOPLANTIYA ÇAĞIRDI, KENDİ GELMEDİ!

SEMBOLİK TOPLANTI Lefkoşa Türk Belediyesi’nde (LTB) uzun süredir devam eden sorunlara henüz çare bulunamazken Başkan Cemal Bulutoğluları, 11 meclis üyesinin üyeliklerinin sona erdirilmesi gündemiyle bugün saat 16.00’ya yaptığı toplantı çağrıs

A+A-

 

 

SEMBOLİK TOPLANTI

Lefkoşa Türk Belediyesi’nde (LTB) uzun süredir devam eden sorunlara henüz çare bulunamazken Başkan Cemal Bulutoğluları, 11 meclis üyesinin üyeliklerinin sona erdirilmesi gündemiyle bugün saat 16.00’ya yaptığı toplantı çağrısına kendisi de katılmadı. Görevden alınmak istenen meclis üyeleri ise, “kara mizah” yaparak sembolik olarak Bulutoğluları’nın istifasını oybirliğiyle kabul etti.

Bulutoğluları’nın istifasını isteyen ve bir süredir protesto için toplantılara katılmayan 7’si CTP’li, 2’si TDP’li ve birer de UBP ve DP’li toplam 11 meclis üyesinden 7’si bugünkü toplantı için LTB binasına gitti. Çalışanlar ve sendikaları BES’in yetkilileri de gelişmeleri izlemek için belediyedeydi.

Polis de olası bir eyleme karşı LTB binasında önlem aldı.

TOPLANTI ÇAĞRISI METNİ

LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları’nın imzasını taşıyan toplantı çağrısında, gündem için “Belediyeler Yasası’nın 42. maddesi uyarınca çekilmiş sayılan Önol Aktolga, Ahmet Bağzıbağlı, Alev Şensoy, Ayşen Çetinsoy, Boysan Boyra, Eribe Yağcıoğlu, Gülseren Şaşkara, Meriç Erülkü, Şadan Karşılı, Sinem Görüş ve Tamer Zaim isimli meclis üyelerinin üyeliklerinin sona ermesiyle ilgili” ifadesi yer aldı.

Yasa gereği, toplantı saatinden yarım saat sonrasına kadar başkan gelmezse asbaşkanın, daha sonraki yarım saate kadar asbaşkan gelmezse de yedek asbaşkanın başkanlığında toplantının yapılabileceğini belirten üyeler, saat 17.00’de Yedek Asbaşkan Önol Aktolga başkanlığında sembolik bir toplantı yaptı.

BOZAT: “ARTIK SÖYLEYECEK SÖZÜMÜZ YOK... AÇ VE SUSUZUZ”

Sembolik toplantı öncesi konuşan BES Başkanı Savaş Bozat, belediyenin durumunun ortada olduğunu ifade ederek, “Üyelikten atılacaklar listesinde yer alanlar bugün masanın başında ama bugün ayın 20’si olduğu halde çalışanları ödemeyen belediye başkanı ve meclis üyeleri meydanda yok. Artık söyleyecek sözümüz yok” dedi.

Bozat, belediyeyi batırıp çalışanların geleceğiyle oynadıkları gerekçesiyle başkan ve bazı üyelere tepkisini ifade ederek, “İnsanlar bugün itibarıyla aç ve susuz” diye konuştu.

AKTOLGA: “GÜNDEM BULUTOĞLULARI’NIN İSTİFASI”

Daha sonra konuşan LTB Yedek Asbaşkanı Önol Aktolga, Başkan Cemal Bulutoğluları imzasıyla kendilerine gönderilen toplantı çağrısını okudu ve “Maalesef bizim dışımızdaki üyeler gelmedi. Yasa gereği yarım saat geçince toplantıyı asbaşkanın açması lazım. Eğer o da yoksa yarım saat sonra da yedek asbaşkanın açması lazım. Toplantıyı ben açıyorum” dedi.

Aktolga, bundan sonraki gündem maddelerinin ise “kara mizah ve trajikomik” olarak nitelendirdiği “Başkan Cemal M. Bulutoğluları’nın istifası” olduğunu söyledi.

Aktolga’nın bu açıklaması alkışlarla karşılanırken, toplantıdaki meclis üyeleri de ellerini kaldırarak karara oybirliğiyle destek belirtti.

Önol Aktolga, karara BES ve belediye çalışanlarının tümünün de oy verdiğini kaydederek, “Lütfen kaale alınsın” dedi.

Defalardır yapılan toplantı çağrılarına rağmen toplantı olmadığını belirten Aktolga, ne yapacağını bilmeyen Bulutoğluları’nın çalışanları ödememek için oyalama taktiği uyguladığını savundu.

BOZAT: “EYLEM ARTIK KAÇINILMAZ”

Bu gelişmelerin ardından TAK muhabirinin sorusu üzerine açıklama yapan BES Başkanı Savaş Bozat ise “Eylem artık bundan sonra kaçınılmaz olmuştur. İnsanlarımız isyanları oynamaktadır. Her an her şey patlak verebilir” dedi.

Bozat, hükümetin grevlerini yasaklama kararına karşı Yüksek İdare Mahkemesi’nde açtıkları davanın yarın görüşüleceğini de hatırlatarak, “Biz yine de yargıya olan saygımızdan dolayı yarını bekliyoruz. Anayasal hakkımızdır. Yargıdan da olumlu sonuç bekliyoruz. Önümüzü açsınlar bize lütfen ki bu tip idarecileri yasal haklarımızla görevlerinden uzaklaştıralım. Böyle kara mizah yoluyla değil, gerçek anlamda uzaklaştıralım” diye konuştu.

“ÇOCUKLARIMIZI DOYURAMIYORUZ”

Bu arada, LTB binasındaki sembolik toplantının ardından bazı çalışanlar yüksek sesle tepkilerini dile getirdi. Mayıs maaşlarını henüz alamayan çalışanlardan yanında küçük oğlu da bulunan birinin yaşadıkları ekonomik sorunları anlatırken “Çocuklarımızı doyuramıyoruz” demesi dikkat çekti.

 

 


Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Cemal Bulutoğluları, toplantılara katılmayan Meclis üyelerinin üyeliğinin düşürülmesi gündemiyle toplantı çağırdı. Saat 16.00’da başlaması gereken toplantı saat 17.00 itibarıyla başlamazken, bazı meclis üyeleriyle çalışanlar belediye binası önündeki bekleyişi toplantı salonuna taşıdı.

Aralarında UBP’li meclis üyelerinden Meriç Erülkü’nün de bulunduğu CTP ve TDP’li Meclis üyeleri çalışanlarla birlikte gelişmeleri bekliyor.

BES Yönetim Kurulu üyesi Mustafa Yalınkaya ise, toplantı çağıran Başkan Bulutoğluları’nın belediyeye gelmek yerine şu anda Başbakanlık’ta bulunduğunu söyledi.

Yalınkaya, Bulutoğluları ile birlikte 11 Meclis üyesinin istifasını da istedi.

UBP’li Meclis üyelerinden Meriç Erülkü ise, “Ben bu mantığı anlayamadım. İki gün önce ihale gündemli bir toplantıya çağrıldım ve buraya geldim. Ancak nisap olmadığı için toplantı yapılmadı. Bugün ise üyeliğimin düşürülmesi için toplantı yapılıyor. Bunun mantığını anlayan varsa bana da anlatsın” diyerek tepkisini dile getirdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 884 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler