1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Topcan’dan Sitem
Topcan’dan Sitem

Topcan’dan Sitem

“Ahmet Sami Topcan” adını bilmeyen, duymayan yoktur. Sporcu olup da bu ismi anmamış olmak imkansız. Özellikle futbol camiasında yaşanan her sorunda onun adı mutlaka rahmetle anılır ve Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu’nu nasıl yönettiği örn

A+A-

 

Topcan’dan Sitem

 

·        Ahmet Sami Topcan’ın oğlu Nazım Topcan sessizliğini bozdu ve Babası Ahmet Sami Topcan’ın Kıbrıs Cumhuriyeti döneminden beri hem sporcu, hem spor adamı olarak görev yaptığını belirterek “Babam ölüm yıldönümünde bile anılmıyor” diye sitem etti.

 

“Ahmet Sami Topcan” adını bilmeyen, duymayan yoktur. Sporcu olup da bu ismi anmamış olmak imkansız. Özellikle futbol camiasında yaşanan her sorunda onun adı mutlaka rahmetle anılır ve Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu’nu nasıl yönettiği örnekler verilerek anlatılıyor.

Ancak aramızdan 4 Mayıs 2005 yılında ayrılan Ahmet Sami Topcan anılmıyor, adı hala daha herhangi bir spor tesisine verilmiş değil.

Babası Ahmet Sami Topcan’ın Kıbrıs Cumhuriyeti döneminden beri hem sporcu, hem spor adamı olarak görev yaptığını belirten Nazım Topcan, suskunluğunu bozdu ve sonunda konuştu.

“Babam, ilk Kıbrıslı Türk spor adamı idi. Kıbrıs Cumhuriyeti döneminde çeşitli spor dallarında spor yaptı” diyen Topcan şöyle devam etti, “Kurucu Başkanı olduğu Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu’nda 30 yıl başkanlık yaptı. Milli Olimpiyat Komitesi’nin Kurucu Başkanlığını yaptı. Böylesi bir spor adamının adı sadece KTFF Toplantı Salonu’na verildi. Anısına yıldız futbolcular arasında bir karşılaşma oynanmaktadır. Judo, Hapkino ve Kickboks Federasyonu ile Teakwando, Karate, Aikido, Kuraş ve Vuşu Federasyonu ayrı ayrı turnuvalar düzenlemektedir, bunlar için teşekkür ederim.”

Babası için yapılanları yeterli bulmadığını söyleyen Nazım Topcan, “Babam, ölüm yıldönümünde bile anılmıyor. Kıbrıs Türk halkının sporuna yıllarca verilen hizmetin bedeli bu olmamalıdır. Güzel bir tesise ismi konmalıdır” şeklinde konuştu ve yetkilileri, babasını sevenleri göreve davet etti.

 

AHMET SAMİ TOPCAN KİMDİR?

 

23 Ekim 1955’te kurulan Kıbrıs Türk Spor Teşkilatı Geçici Komisyonu’nun (5 Nisan 1959 yılında ismi Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu olarak değiştirildi) ilk başkanı olan Ahmet Sami Topcan 30 yıl Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu Başkanlığı yaptı.

1984 yılında Milli Olimpiyat Komitesi’ni kuran ve 1993 yılına kadar başkanlığı da yapan Ahmet Sami Topcan, 22 Eylül 1984 yılında ilk kez verilen Spor Üstün Hizmet Ödülü’nü alan kişi oldu.5 Mayıs 1921 tarihinde dünyaya gelen Ahmet Sami Topcan, 4 Mayıs 2005 tarihinde Allahın rahmetine ulaştı.

 

 

 

Bu haber toplam 1035 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler