1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'TMT’Yİ TÜRK GENELKURMAYI KURDU'
TMT’Yİ TÜRK GENELKURMAYI KURDU

'TMT’Yİ TÜRK GENELKURMAYI KURDU'

Tarihçi Güngör Toplu, Türk Mukavemet Teşkilatı’nın Genelkurmay’a bağlı Özel Harp Dairesi tarafından kurulduğunu söyledi.

A+A-

 

 

Tarihçi Güngör Toplu, Türk Mukavemet Teşkilatı (TMT)’nın Genelkurmay’a bağlı Özel Harp Dairesi tarafından kurulduğunu söyledi.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Selçuklu İlçe Teşkilatı tarafından “Kıbrıs Başbuğu Merhum Rauf Denktaş”ı anma programı düzenlendi.

Rauf Denktaş’ın hayatını ve mücadelelerini anlatan Tarihçi Güngör Toplu, Denktaş’ın Kıbrıs Türkü için önemli bir lider olduğunu belirterek sözlerine başladı. “1955'te EOKA karşısında Kıbrıslı Türklerin direnişine yön veren Denktaş’ın, 1958 yılında hükümetteki görevinden istifa etti. Arkadaşlarıyla 1 Ağustos 1958'de Türk Mukavemet Teşkilatı'nı (TMT) kurdu” dedi.

TMT hakkında yanlış olmasına rağmen doğru kabul edilen bir gerçeği de açıklayan Toplu, TMT’yi bilindiği gibi Denktaş’ın değil Türkiye’de Genelkurmay Başkanlığı’na bağlı Özel Harp Dairesi tarafından kurulduğunu açıkladı.

Bunu 2008 yılında görüşmelerinde Denktaş’ın ifade ettiğini aktaran Toplu, “Teşkilat EOKA ve ENOSİS’e karış kurulmuştur. Ankara Palas Otel’de bir araya gelen Dr. Fazıl Küçük ve Rauf Denktaş teşkilatının kurulmasını kabul ediyor ve Türkiye’nin onayıyla teşkilat kuruluyor. Denktaş’ın arkadaşları TMT’nin Denktaş tarafından kurulduğunu söylemesine rağmen teşkilat Türkiye tarafından kurulmuştur” dedi.

 

Bu haber toplam 1344 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler