1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. TMK’YA YAKIŞIR!
TMK’YA YAKIŞIR!

TMK’YA YAKIŞIR!

Galiba başka devlet okulunda aynısı yok. Bir kültür salonu… Türk Maarif Koleji geçtiğimiz günlerde 620 kişilik kültür salonunun açılışını yaptı.

A+A-

 

Tayfun Çağra

Galiba başka devlet okulunda aynısı yok. Bir kültür salonu… Türk Maarif Koleji geçtiğimiz günlerde 620 kişilik kültür salonunun açılışını yaptı. 1988 yılında o dönemin okul müdürü Şinasi Tekman atmış temellerini… Tam 24 yıl öncesinin projesi, hayali… Bugün ancak gerçekleştirilebildi. Şimdiki TMK Müdürü Fehmi Tokay, yanına aldığı sponsorlar ve diğer katkı koyanlarla birlikte okula ve Lefkoşa’ya güzel bir salon kazandırdı.

Okul Müdürü Fehmi Tokay ile birlikte salonu gezdik. Tokay’ın verdiği bilgilerde ilginç notlar var. Tabii benim için en önemlilerinden biri tam 24 yıl önce başka okul müdür tarafından başlatılan projenin şimdiki okul müdürü tarafından bitirilmesi için ortaya konan çaba… Diğer bir önemli not da uzun yıllardır Menteş Gündüz başkanlığındaki Okul Aile Birliği’nin bu projede aldığı rol, övgüye değer.

Alt katı kafeterya olarak düşünülmüş ve 1993 yılında tamamlanarak hizmete konmuş binanın... Öğrenciler kantin ihtiyaçlarını oradan gideriyorlar. İnşaatın ikinci bölümü olan kültür salonunun inşaatı okul aile birliği tarafından 2008 yılında başlatılmış ve Şubat ayında bitirilmiş.

Bina inşaatı için son beş yılda Okul Aile Birliği 502 bin TL, TC Elçiliği 325 bin TL ve toplanan bağışlar 76 bin TL olmak üzere toplam 904 bin TL harcanmış.

Okul Müdürü salonun açılış konuşmasında şunları söylüyor; “……..hazırlık döneminde bu işin çok kolay bitirileceği düşünülüyordu. 8000 mezunumuz vardı ve her biri 100 TL verseydi bu salon hemen bitirilebilirdi. Hatta 200 işadamımızın herbiri 500 TL verseydi bu salon yine çok kolay tamamlanabilirdi. Ancak böyle olmadı ve tüm çabalarımıza rağmen sadece 76,000 TL bağış toplayabildik.”

Bu cümleler ülkemizde özellikle bir kültür-sanat projesi yapımında yaşanan ilgisizliği anlatıyor ve biraz da sitem ediyordu. İşte o yüzden bu projede maddi, manevi katkılarını esirgemeyen kişi ve kurumların isimlerini, salon girişinde de yer aldığı gibi sayfamıza da almak istedik.


 

KÜLTÜR SALONU İNŞAATI İÇİN MADDİ YARDIMDA BULUNAN KİŞİ, KURUM VE KURULUŞLAR

 


Türkiye Cumhuriyeti

Kıbrıs Türk Kooperatif Merkez Bankası

H. Şakir Ltd.

Cypress Classica

M. Toros Ticaret Ltd.

Ertuğrul Akbel

Atleks Sanverler

Türkiye İş Bankası AŞ

Kıbrıs Vakıflar Bankası Ltd.

TMK 1977 mezunları

Başman Kardeşler Ltd.

Acapulco Ltd.

Şeker Sigorta Kıbrıs Ltd.

Ciddi Mutfak

Niyazi Güvenir

Mustafa Çelik

Suitex Ltd

Asel Engineering Ltd.

Aysel Rahmioğlu

2008 – 2009 10B ve 10D sınıfı öğrencileri

Limasol Türk Kooperatif Bankası

TMK 1987 mezunları  

Fahri Otçuoğlu

Orhan Şevket ve Oğlu Ltd.

Zeki Erkut

Alsan Ltd.

Asok Ltd.  

Merpaz Ltd.

Gazimağusa Belediyesi

Nevzat Özkunt

Flashy Ltd.

Kembel Ltd.

A. Murad Özkan

Zeenon Liatsos

Cemaliye Sağlam

2009-2010 TMK 11F sınıfı

Ufuk Arca Turganer

 

TMK Öğrenci Velileri

TMK Öğretmenler   


     


KÜLTÜR SALONU İNŞAATINDA KARŞILIKSIZ GÖREV YAPAN

MİMAR VE MÜHENDİSLER

 

İnşaat Mühendisi           : Ünsal İnce

Mimar                                     : Oğuz Feridun  - Burhan Atun

Elektrik Mühendisleri             : Dinçer Çağın –  Mert Girgen

İç Mimar                        : Aslı İzveren – Laden Köse

 

 

İNŞAAT MÜTEAHHİDİ

H. Şakir Ltd.

SES VE IŞIK SİSTEMLERİ

Kembel Ltd.

 

 


Öğrencilerin gururları

Salonu gezerken Okul Tiyatro Kolu’nun bir çalışmasıyla karşılaşıyoruz. Geçen yıl doğal olarak başka bir salonda oynadıkları “Ah Şu Gençler” oyunundan sonra bu yıl 20 Nisan’da kendi salonlarında halka sergileyecekleri “Ah Şu Büyükler” oyununu çalışıyorlardı. Hocaları Sezer Cazımoğlu, Naciye Kazaz ve İsmet Ermir yönetiminde çalışırlarken salonlarından duydukları gurur öğrencilerin sözlerine dökülüyor ve Okul Müdürleriyle, katkı koyanlara teşekkür ediyorlardı.

Öğrenciler salonları hakkında neler söylediler;

Emel Karagözlü: 

Hayatımda gördüğüm en güzel salon. Biz henüz sanatçı değiliz ama sanatçının nefes aldığı yeri kazandırdığı için Fehmi beye teşekkür ederim.

 

Kemal Çufoğlu:

Üç kelime söyleyebilirim; Sanat, özveri, mutluluk.

 

Zehra Uluöz:

Kendi tiyatro binamızda tiyatro çalışmak ve oynamak çok büyük bir gurur…

 

İsmail Çufoğlu: 

Uzun bir süreçten geçen ve müdürlerimiz, öğretmen ve velilerimizin çabalarıyla gerçekleşen bu salon bir gereklilikti. TMK’ya yakışır.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 817 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler