1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. TKÖD TRAFİKTEKİ SORUNLARA DİKKAT ÇEKTİ
TKÖD TRAFİKTEKİ SORUNLARA DİKKAT ÇEKTİ

TKÖD TRAFİKTEKİ SORUNLARA DİKKAT ÇEKTİ

Trafik Kazalarını Önleme Derneği, trafik konusunda yapılan çalışmalar yanında, sorunlara da dikkat çekerek önerilerini ortaya koydu.

A+A-
Trafik Kazalarını Önleme Derneği, trafik konusunda yapılan çalışmalar yanında, sorunlara da dikkat çekerek önerilerini ortaya koydu.

Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Mehmet Avcı Trafik Haftası nedeniyle yaptığı açıklamada, Eğitim Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı işbirliği ile 2010 yılında faaliyete başlayan Turkcell Trafik Eğitim Parkı’nda bu güne kadar 13 bin 320 öğrenciye kademeli olarak teorik ve uygulamalı eğitim verildiğini açıkladı.

Avcı, 2011 yılında 7 motosiklet sürücüsünün hayatını kaybettiğini, kask uygulamasının başladığı son 8 aylık sürede ölümlü motosiklet kazası olmadığını kaydetti.

Avcı, AB normlarına uygun hazırlanmış “Emniyet Kemeri” yasasının sekiz aydan beri Mecliste görüşülmemesini de eleştirdi.

ALTYAPI

KKTC’nin ilk defa tanıştığı New-Jersey bariyerlerin yollarda yer aldığını bildiren Avcı, metal bariyerler, ve yol aydınlatmalarının kilometrelerce artırıldığını, Ercan’dan Alsancak’a kadar bölünmüş ve aydınlatılmış yolda gitmenin mümkün olduğunu ifade etti.

Ölümlü kazalara mekan olan sığınmalı çemberler ve kavşakların Ulaştırma Bakanlığı tarafından irdelenip yeniden projelendirme çalışmaları başlatıldığını da belirten Avcı, “Trafik Eylem Planı”nın yol ve can güvenliği için gerekli olduğunu söyledi.

DENETLEMELER

Yollardaki polis denetimlerinin halen 24 saat/gün sisteminde olmayıp caydırıcı olamadığını kaydeden Avcı, devriyelerin caydırıcı etkenlikte olmasının yollardaki sürücü davranış bozukluklarını önleyebileceğini bildirdi.

Anayollar için sekiz adet tam donanımlı, kameralı araç alınma sürecinin başlamış olduğunu da bildiren Avcı, “Anayol Devriye Araçları”nı yollarda görmeyi beklediklerini belirtti.

YASALAR

Avcı, trafikle ilgili birçok yasanın güncelliğini kaybettiğini, “yasa yapma ve uygulamaya sokmadaki devlet hantal yapısının kaza ve ölümlere katkı koyduğunu” savundu.

ARAÇ SİGORTA SİSTEMİ

Sigorta şirketlerinin zorunlu prim toplayarak ve hasarları istedikleri şartlarda ödeyerek, herkesi full sigortaya teşvik ederek kazaları önlemede etken olamayacaklarını savunan Avcı, Araç içindeki her yolcuya sigorta yapılmamasının yanlış olduğunu ifade etti.

YOL GÜVENLİĞİNDE AVRUPA BİRLİĞİ UYUM ÇALIŞMALARI

Avcı ayrıca KKTC’nin Avrupa Birliği Yol Güvenliği çalışmalarında trafik eğitim ve kampanyaları; trafik yönetimi çalışmaları; belediye yolları ve anayollarda yapılan örnek proje çalışmaları; trafik kaza veri tabanı oluşturulması çalışmalarını tamamlandığını ifade eden Avcı, halen ehliyet sınav tüzüğü; şoför okulları tüzüğü; sürücülerde sağlık tüzüğü; ehliyet müfettişliği ile ilgili düzenleme; profesyonel sürücü belgesi sınavları; ehliyet yaşları; araç kategorileri; tehlikeli madde taşıma: uluslararası taşımacılık; yolcu ve eşya taşıma; araç muayeneleri; yol kenarı muayeneleri tüzüklerinin de hazırlandığını bildirdi.

TRAFİKTE ÇOK BAŞLILIK

Avcı açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“Trafik ve Ulaştırma Hizmetleri Komisyonu” trafikteki çok başlılığın, koordinasyonsuzluğun önüne geçmek amacı ile kurulmuştu. Bu yönde de başarılı birçok çalışmalar yapılmıştır. Ancak yeterli olamamakta, bürokrasi yetkileri ve gücü birçok bakanlığa ve makama vermiştir...Tüm bunlara baktığımızda KKTC’de düzenli ve güvenli bir trafik sistemi oluşmama nedeni açıkça kendini göstermektedir.

Trafik sistemdeki yetkilerin bir bütün olarak bir tek bakanlıkta toplanması çözümün olmazsa olmazıdır. Dünyadaki uygulamalar da bunu göstermektedir.Yetkiler ve sorumluluklar dağıtılarak kazalarda sadece sürücüleri sorumlu göstermek artık çağdışı kalmıştır.

Planlama yapılması, alınan kararlarda ve uygulamalarda tek düzeyin sağlanması, sorunların tespiti ve giderilmesinden sorumlu makam belirlenmelidir.

Birçok ülkede bu görev Ulaştırma Bakanlığı’na verilmiş olup, Ulaştırma ile ilgili oluşturulan tam yetkili kurum tarafından yürütülmektedir.”

 

 

 

 

Bu haber toplam 568 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler