1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. TKÖD: HIZ TESPİT KAMERALARI AMAÇ ÖTESİ KULLANILIYOR
TKÖD: HIZ TESPİT KAMERALARI AMAÇ ÖTESİ KULLANILIYOR

TKÖD: HIZ TESPİT KAMERALARI AMAÇ ÖTESİ KULLANILIYOR

TKÖD, ölümlü kazaları önleme amacıyla başlatılan uygulamanın amacından saparak, kameraların “istenilen veya talep edilen yerlere konmaya başladığını iddia etti.

A+A-

 

 

 

Trafik Kazarlarını Önleme Derneği (TKÖD), son zamanlarda yollara yerleştirilen hız tespit kameralarının amacının ötesinde kullanılmaya başladığını ileri sürerek, ölümlü kazaları önleme amacıyla başlatılan uygulamanın amacından saparak, kameraların “istenilen veya talep edilen” yerlere konmaya başladığını iddia etti.

TKÖD Başkanı Mehmet Zeki Avcı yaptığı açıklamada, son zamanlarda yollara yerleştirilen hız tespit kameralarının özellikle ölümlü kazaları önlemeyi değil, sürati denetlemeyi hedeflediğini savunarak, sürat denetimlerinin kameralar tarafından değil polis devriyeleri tarafından yapılması gereğine işaret etti.

Açıklamasında hız tespit kameralarıyla ilgili uygulamayı eleştiren Avcı şöyle dedi:

 “Hız tespit kameraları ülkemize özellikle ölümlü kazaların oldukları noktalarda kullanılmak üzere getirtilmiş ve monte edilmişlerdi. Kameralar prensip olarak altyapısı tamam olan ancak süratin mutlaka kaza getireceği noktalarla, altyapısı tamam olmayan fakat düzeltilmesi tasarlanan yerlere konmaktaydı. Kamera konacak noktalar Trafik ve Ulaştırma Hizmetleri Komisyonu’nda tartışılmakta ve karar alınmakta idi. Bu uygulama da her nedense kaldırılmış olup hangi makamın ne şartlarda karar verdiği konusunda komisyon üyelerine bilgi verilmemiştir. Son zamanlarda yollara yerleştirilen kameralar özellikle ölümlü kazaları önleme değil, sürati denetlemeyi hedeflemektedir. Sürat denetlemeleri polis devriyeleri tarafından yapılması ikinci plana atılmış hatta unutturulmuş bir olgu olarak karşımızda durmaktadır. Altyapıyı güvenli planlama ve düzenleme yerine her köşedeki tehlikeyi kamera ile önleme uygulaması doğru bir uygulama olamaz. Özellikle bina ve kavşak giriş-çıkış altyapılarının güvenli düzenlenmediği yerlerde güvenliğin kamera ile sağlanması yoluna gidilmesini doğru bir adım olarak kabul edemeyiz.”

Avcı, altyapıları hazırlanmadan ithal edilen kameraların uzun süre depolarda veya yol kenarlarında bekletilmesi ve alınmasına bir yılı aşkın süre önce karar verilen ‘point to point’ kameraların hala daha alınmamasının bu süre içerinde de tasarlanan yolda ölümlü kazaların meydana gelmesinin dikkat çekici olduğunu kaydetti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 899 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler