1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. TİMSAHA KAFA TUTAN KAPLUMBAĞA
TİMSAHA KAFA TUTAN KAPLUMBAĞA

TİMSAHA KAFA TUTAN KAPLUMBAĞA

Gazimağusa Hayvanat Bahçesi’ndeki iki yaşındaki kaplumbağa görenleri hayrete düşürüyor

A+A-

Gazimağusa Hayvanat Bahçesi’ndeki iki yaşındaki kaplumbağa görenleri hayrete düşürüyor.

Kaplumbağaların klasik beslenmesinin dışında balıkla besleniyor, canlı bir balığı birkaç dakika içinde parçalayıp yiyecek kadar saldırgan… Timsah gibi tehlikeli bir hayvana karşı dahi kafa tutacak kadar vahşi… Halk arasında “Ninja kaplumbağa” olarak biliniyor…

Orijinal vatanı Çin olan Yumuşak Kabuklu Çin Kaplumbağası’nın (pelodiscus sinensis) Gazimağusa Hayvanat Bahçesi’ne geliş hikayesi de oldukça ilginç.

Bir gün bir müşteri elinde küçük bir kaplumbağayla Hayvanat Bahçesi sahibi Hüseyin Yıkılmaz’a gelerek çocuğuna panayırdan kaplumbağa aldığını söyler. Yıkılmaz, kaplumbağanın çocuğun parmağını kopartacak kadar tehlikeli olduğunu anlatır ve böylece Ninja kaplumbağanın yeni yuvası hayvanat bahçesindeki su dolu plastik bir kap olur.

Hüseyin Yıkılmaz, özellikle çocuklar için tehlikeli olabilecek bu türden bir kaplumbağanın bilinçsizce satılmasını ise “sorumsuzluk” olarak niteliyor.
Yıkılmaz’ın verdiği bilgiye göre, sözkonusu kaplumbağalar nehirde yaşıyor. Ortalama ömürleri 45 yıl. Boyun kısmı, vücudu uzunluğunda. Özel yemleri olmasına karşın genelde ölü balıkla besleniyor. Et ihtiyacı vücut ağırlığının üçte biri kadar.

Saldırgan bir kaplumbağa olduğunu söyleyen Yıkılmaz, “Timsaha dahi saldırır. Bir insanın elini ısırırsa koparabilir” diye ekliyor

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 932 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler