1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. TİCARET ODASI 'YANLIŞLAR'I SIRALADI
TİCARET ODASI YANLIŞLARI SIRALADI

TİCARET ODASI 'YANLIŞLAR'I SIRALADI

“Hükümetin önceliği ekonomi değil, mevkilerini korumak” • Ticaret Odası Başkanı Çerkez, hükümetin önceliğinin ekonomi odaklı olduğunu söylese de ekonominin akıllarının son noktasında yer aldığını söyledi • “Marifet vergil

A+A-

 

 

“Hükümetin önceliği ekonomi değil, mevkilerini korumak”

 

 

·        Ticaret Odası Başkanı Çerkez, hükümetin önceliğinin ekonomi odaklı olduğunu söylese de ekonominin akıllarının son noktasında yer aldığını söyledi

 

·        “Marifet vergileri artırarak kamu gelirlerini de artırmak değil; vergileri düşürerek kamu gelirlerini artırmaktır”

 

·        “Biz AB’nin buradaki çözüm ortağı olmamıza rağmen, AB’nin Kıbrıs Türk halkına verdiği sözlerin hemen hemen hiçbirini tutmadığını da hep beraber yaşıyoruz”

 

 

Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Günay Çerkez, hükümetin yanlışlarını söylerken odanın seviye ve kalitesini korumaya çalıştığını; “hükümet, önceliğinin her ne kadar ekonomi odaklı olduğunu söylese de ekonominin akıllarının son noktasında yer aldığını” savunan Günay Çerkez, “Geçmişte de, şimdi de öyle… Onların önceliği, bulundukları mevkilerden kalkmamak…” diye konuştu.
Günay Çerkez, ülkede vergi oranlarının yüksekliğini de eleştirdi ve “Marifet vergileri artırarak kamu gelirlerini de artırmak değil; vergileri düşürerek kamu gelirlerini artırmaktır” dedi.

Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Günay Çerkez ve oda yöneticileri, gazetecilerle yemekli toplantıda bir araya gelerek, çeşitli konulardaki görüşlerini paylaştı; soruları yanıtladı.
Golden Tulip Otel’de yer alan yemekte Oda’nın ekonomik konulardan sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Aysun Önet tarafından “İthalattaki düzenleme (mevzuat) kaynaklı başlıca bürokratik yükler” konulu sunum da yapıldı ve iş insanlarının karşılaştığı zorlukları anlattı.
İş insanlarının en büyük örgütü Kıbrıs Türk Ticaret Odası, “ekonominin sorunları ve çözüm yolları, halkın refahının yükseltilmesi için neler yapılması gerektiği” gibi konularda hazırladığı raporlara, hükümetin daha duyarlı olmasını ve iş yapmanın önündeki sıkıntıların aşılmasını istedi.
“Çözüm ve AB” vizyonunun bugün de sürdüğünü vurgulayan Ticaret Odası, verdiği sözleri tutmayan AB’ye karşı sesin biraz yükseltilmesi zamanının geldiğini belirterek, halkın çözüm ve AB’ye inancının yüzde 65’ten yüzde 35’lere gerilediğini, Kıbrıs Türk halkının yıllardır açık bir hapishanede tutulmaktan bıkıp usandığını vurguladı.

ÇERKEZ: “MİLYONLARCA DOLARLIK RAPORLARI BİZ BEDAVA HAZIRLIYORUZ”


Ticaret Odası Başkanı Günay Çerkez, odanın, 1958’den beri, tanınmış tek sivil toplum örgütü olduğunu hatırlatarak, ekonominin sorunlarının çözümü, halkın refahının yükseltilmesi için yapılması gerekenleri gündeme getirmek ve bunlarla ilgili raporlar hazırlamak gibi görevleri bulunduğunu söyledi.
4 yıldır rekabet edebilirlik raporu hazırladıklarını ve iş yapmanın önündeki engellerin “hükümetin istikrarsızlığı, politika istikrarsızlığı ve yolsuzluklar” olarak belirlendiğini söyleyen Günay Çerkez, başka ülkelerde milyonlarca dolar harcanarak hazırlanan raporları, Ticaret Odası’nın bedava hazırladığını ve halkın refahı, ekonominin iyileşmesi için hükümete sunduğunu belirtti.

“İSTEDİĞİMİZ ORANDA YARARLANILDIĞINI GÖRMEDİK”


Çerkez, bunu yaparken kendilerini hiçbir zaman hükümetin yerine koymadıklarını, ancak hükümetin daha duyarlı olmasını istediklerini anlattı. Çerkez, raporlardan istedikleri oranda yararlanıldığını görmemekten yakındı.
Ticaret Odası Başkanı Günay Çerkez, odanın çözüm ve AB vizyonunu sürdürdüğünü ifade ederek, “Ancak biz AB’nin buradaki çözüm ortağı olmamıza rağmen, AB’nin Kıbrıs Türk halkına verdiği sözlerin hemen hemen hiçbirini tutmadığını da hep beraber yaşıyoruz” dedi.
Çerkez, “Artık zaman biraz sesimizi yükselterek, memnuniyetsizliğimizi, sıkıntılarımızı yapıcı bir şekilde dile getirme zamanıdır” diye konuştu.

“AÇIK HAPİSHANEDEN BIKTIK USANDIK”


Olumsuz gelişmelerin, Kıbrıs Türk halkının çözüm ve AB’ye inanç ve güveninin yüzde 65’lerden yüzde 35’lere gerilettiğini kaydeden Ticaret Odası Başkanı Çerkez, Kıbrıs Türk halkının hiçbir suç işlemeden, yıllardır açık bir hapishanede tutulmaktan bıkıp usandığını vurguladı.
Ciddi moral bozukluğu, sıkıntı ve huzursuzlukların hat safhaya çıktığını, kriminal olayların toplumu derinden etkilediğini, ancak hükümetin tek derdinin “ay sonu maaşları ödemek” olduğu görüşünü ifade etti.

“O KADAR ÇOK SORUN VAR Kİ...”


Sürdürülebilir ve büyüyen bir ekonomi yapısından çok uzakta bulunulduğunu kaydeden Günay Çerkez, “Ülkede o kadar çok sorun var ki, biz artık hangilerine değineceğimiz konusunda gerçekten sıkıntı çekiyoruz” dedi.
Asli görevlerinin ekonomiyle uğraşmak, makro bazda ekonomik önerler hazırlamak olduğunu vurgulayan Günay Çerkez, “Ama bu öneriler alınıp icraata dökülmezse ne yapmamız gerekir?” diye sordu.
Çerkez, herkesin aynı gemide bulunduğuna işaret ederek toplumsal çözümler üretmenin amaçları olduğunu söyledi.

PETROL DOLUM TESİSİ

Ticaret Odası Başkanı Günay Çerkez, Yedikonuk’ta yapılması planlanan petrol dolum tesisine karşı niye geç tepki gösterdikleri sorusunu yanıtlarken, odanın ilgili tüm tarafların görüşlerini alarak bilimsel bir çalışma yaptığını ve ona göre görüş açıkladığını söyledi.

YEŞİLHAT TÜZÜĞÜ’NDEKİ ÇELİŞKİ


Bir başka soru üzerine, verdiği sözleri tutmayan AB’ye eleştirilerde bulunan Çerkez, Rumların ciddi lobi faaliyetleriyle Doğrudan Ticaret Tüzüğü’nün geçmesini engellediğini; Yeşilhat Tüzüğü’nün de kendi içinde çelişkiler içerdiğini ve Kıbrıslı Türklerden, ambargoları şiddetle devam ettirmek isteyen bir tarafla ticaret yapmasını öngördüğünü anlattı.

İNSANLIK AYIBI


“AB’nin bize daha çok sahip çıkması gerekir” diyen Günay Çerkez, “AB toprağıyız ama ürünlerimizi bir başka AB toprağına taşıyamıyoruz. Bu insanlık ayıbıdır” şeklinde konuştu.
KKTC’deki bankaların IBAN numarası alamadığı için para transferi bile yapamadığını ve bir Türkiye bankası üzerinden işlem yapmak zorunda kaldığını anlatan Çerkez, KKTC tanınmasa da bunlara bir çözüm bulunması gerektiğini; “Avrupa’da istediği kuralları uygulatan AB’nin Kıbrıs’ta 850 bin kişiye (Rum’a)lafını geçiremediğini” vurguladı.

“GEÇEMEYEN PORTAKALLAR İLAÇ KALINTILI”


Odanın girişimleri sonucu Kıbrıslı Türk iş insanlarının ihracat yaparken Mersin Limanı’nda karşılaştığı sorunların yüzde 70-80’inin giderildiğini açıklayan Günay Çerkez, geri dönen portakallarla ilgili de “Yüz TIR portakal geçti, 6 TIR geçemedi, çünkü yapılan tahlillerde ilaç kalıntısı kabul edilebilir seviyenin üzerinde bulundu. Türkiye Gümrük Birliği’ndedir ve kuralları ciddi şekilde uygulamak zorundadır” dedi.
Çerkez, geri dönen portakalların iç piyasaya sürülebildiğini iddia ederek, insan sağlığına yeterli önemin verilmediğini ileri sürdü ve üretimde kalitenin artırılması gerektiğini vurguladı.

“5 BÖLGELİ SEÇİM SİSTEMİ YANLIŞ”


Ticaret Odası Başkanı Çerkez, milletvekilliği için 5 bölgeli seçim sistemini yanlış bulduklarını, bölgeselciliğin zararlı olduğunu ifade ederek, ulusal bazda seçim olması gerektiğini kaydederek, “Sıkını siyasetin kurumsallaşmaması” dedi.
Türkiye bütçesinin kat kat üzerinde bütçeleri bulunan Ford, IBM, Microsoft gibi dev firmaların sadece 11 kişilik yönetim kurullarıyla idare edildiğini belirten Günay Çerkez, Kıbrıs Türk halkının kendi ayakları üzerinde durma ve kendi kendini yönetme yeteneği bulunduğunu, ancak bunu istemek gerektiğini vurguladı.


 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 696 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler