1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. TESADÜF MÜ, KASIT MI?
TESADÜF MÜ, KASIT MI?

TESADÜF MÜ, KASIT MI?

Aslen Gönyelili olup, halen orada yaşamlarını sürdüren Rayıf Serinsu ve Hayati Sarper Özdoğa; başta Karayolları Dairesi ile birlikte devletin kendilerine haksızlıkta bulunduklarını iddia etti

A+A-

 

Aslen Gönyelili olup, halen orada yaşamlarını sürdüren Rayıf Serinsu ve Hayati Sarper Özdoğa; başta Karayolları Dairesi ile birlikte devletin kendilerine haksızlıkta bulunduklarını iddia etti. Gönyeli’ye yeni yapılması planlanan yol projesinin içerisinde yer alacak olan iki büyük çemberin; kendi arazileri üzerine yapılacak olması haberini alan Serinsu ve Özdoğa; çevrede bulunan kamu malları ve eşdeğer mallar dururken, özellikle kendi sahip oldukları, Türk koçanlı arazilerin seçilmesinin, kasıtlı bir hareket olduğunu ileri sürdü. Toplam olarak 35 dönüm arazinin, devlet tarafından sorgusuz sualsiz istimlak edilmesi ve henüz iki kişiye hiçbir bildirimde bulunulmaması; Serinsu ve Özdoğa’nın haksızlığa uğradıkları iddialarını akıllara getirmekte.  

PLANLARDA KASITLI DEĞİŞİKLİ YAPILDI İDDİASI

Serinsu ve Özdoğa, hali hazırda mevcut yolların yeterli olduğunu ve bu yollara ek yolların yapılmasının gerekmediğini belirtti. Yine de bir yol projesinin yapılması durumunda, en azından doğru koşullarda yapılması gerektiğini belirten Serinsu ve Özdoğa; yolun, düz bir şekilde diğer yola daha güvenli bir şekilde bağlanma ihtimali varken, neden eğim kazandırılıp bir de çember eklenerek, yönünün değiştirildiğine anlam veremediklerini de eklediler. İki akraba çevredeki diğer arazilerin korunması adına böyle bir harekete girişilmiş olabileceği ihtimaline önemle değinirken; bölgedeki hızlı yapılanmaya da dikkat çekti.

SORGUSUZ SUALSİZ İSTİMLAK

18 Ocak tarihli Bakanlar Kurlu kararı ile arsalarının istimlak edildiğini, kulaktan duyma şekilde haber aldıklarını belirten Serinsu ve Özdoğa; kararın ardından kimsenin onlara bilgi vermediğini ve dönüm başına ne kadar istimlak parası dahi alacaklarını bilmediklerini dile getirdi. İçinde bulundukları durum nedeniyle; yaklaşık 1,5 Milyon STG değerindeki araziden olduklarını ve bu konuda kimsenin kendilerine bilgi vermediğinden yakındı. Devletin kafasına göre, istediği gibi hareket ederek, daha sonra da kendi belirleyeceği düşük istimlak bedelleri karşılığında, arazilerine el koymasının kabul edilemez olduğunu belirten iki akraba; haklarını aramak üzere yasal işlem başlattıklarını da belirtti.

 

AYRINTILAR BUGÜN YENİDÜZEN'DE

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 782 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler