1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'TERÖR VARDI, AİLEM ÜNİVERSİTEYE GÖNDERMEDİ'
TERÖR VARDI, AİLEM ÜNİVERSİTEYE GÖNDERMEDİ

'TERÖR VARDI, AİLEM ÜNİVERSİTEYE GÖNDERMEDİ'

Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Mutlu Atasayan, Pazartesi günü okulların en az eksikle yeni ders yılına başlayacağını söyledi

A+A-

 

 

Yeni Eğitim Bakanı Mutlu Atasayan konuştu:


“Okullar pazartesi en az eksikle açılacak”

“Önceliğim okulların sorunsuz açılması”

“Sendikalarla diyaloga önem veriyorum”

“Liseden mezun olduğumda Türkiye’de anarşi olayları vardı... Ailem kazandığım üniversiteye göndermedi”

“Oturup kalmadım kendimi geliştirdim... Bulunduğum her noktada başarılı olduğuma inanıyorum”

“Burada da, Türkiye’de de başbakanlık yapmış lise mezunları var. Lise mezunlarını küçümseyerek bir yere varılmaz. Bizi takip etsinler, icraatlarımızı görsünler o zaman yargılasınlar”


Özgül GÜRKUT

Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Mutlu Atasayan, Pazartesi günü okulların en az eksikle yeni ders yılına başlayacağını söyledi. Atasayan, yeni başladığı görevinde önceliği okulların sorunsuz açılmasına verdiğini ifade ederek, sendikalardan aldıkları görüşler ve bakanlık bürokratlarının çalışmalarıyla tespit edilen sorunların üzerine gittiklerini vurguladı.
Ulusal Birlik Partisi (UBP) Güzelyurt Milletvekili Kemal Dürüst’ün geçtiğimiz Cuma günü görevden alınmasının ardından bakanlık görevine Pazartesi günü atanan Atasayan, Türk Ajansı Kıbrıs (TAK) muhabirinin sorularını yanıtladı.
Atasayan, devlet kurumlarında devamlılığın önemini vurgulayarak, bakanlık çalışmalarını sürdüreceğini; bu aşamada bürokratlarda herhangi bir değişiklik de düşünmediğini açıkladı.
UBP Güzelyurt Milletvekili de olan Atasayan, bakanlık görevine atanma süreciyle ilgili soruları yanıtlarken, Kemal Dürüst’ün bakanlık görevinden alınmasıyla bu göreve atanmasının gündeme geldiğini, ataması imzalanana kadarki sürecin basında yer almasıyla adının da zikredildiğini ve böylece sürprizin ortadan kalktığını kaydetti.

“BASINDA YER ALINCA BİLGİM OLDU”

“Başbakan ismi oraya (Cumhurbaşkanlığı’na) götürürken benim bilgim yoktu ancak basında yer aldığı için bilgi sahibi oldum” diyen Mutlu Atasayan, bakanlık görevinin, siyasete girmiş herkesin aklında bulunan, şerefli bir görev olduğunu söyledi.

Atasayan, bakanlık görevine atanmasına ailesinin de sevindiğini ancak ailesine ayıracağı zaman azalacağı için eşi ve çocuklarının bir yandan da üzüldüğünü ifade etti.

“ANARŞİ OLAYLARI VARDI, AİLEM ÜNİVERSİTEYE GÖNDERMEDİ”

Güzelyurt Kurtuluş Lisesi’nden mezun olduğu 1977-1978’de Türkiye’de anarşi olayları yaşandığını, bazı Kıbrıslı öğrencilerin de bu olaylarda hayatlarını kaybettiğini hatırlatan Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Mutlu Atasayan, şöyle konuştu:
“Dolayısıyla üniversite sınavlarında kazandığım okula gidemedim, ailem göndermedi. Üniversite tahsili göremedim. O zamanlar Kıbrıs’ta üniversiteler de yoktu. Liseyi bitirince boşta durmak olmazdı. Askerlik görevimden sonra kamu görevine girdim. Gelir ve Vergi Dairesi’nde işe başladım ve şube amirliğine kadar yükseldim. Daha sonra milletvekilliğine aday oldum ve seçildim.
Ben liseyi bitirdikten sonra da kendimi geliştirdiğime inanıyorum. Oturup kalmadım. Kendimi geliştirmek için her şeyi yaptım. Milletvekili seçildikten sonra da Meclis Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi’nde üye olarak başladım ve iki yıldır da başkanlığını yürütüyorum. Lise mezunuyum diye beni basında eleştiren olabilir ama tavsiyem yaptığım işe baksınlar. Bulunduğum her noktada başarılı olduğuma inanıyorum. Bu memlekette de, Türkiye’de de lise mezunu olup başbakanlık yapan insanlar da var. Lise mezunlarını küçümseyerek bir yere varılacağına inanmıyorum. Bizi takip etsinler, yapacağımız icraatları görsünler, o zaman bizi yargılasınlar.”

“DEVLET KURUMLARINDA DEVAMLILIK SÖZ KONUSU... HIZLI GİRİŞ YAPTIK”

Devlette kurumlarında devamlığının söz konusu olduğunu vurgulayan Atasayan, sendikalarla görüştüğünü; bürokratların da çalışmasıyla yeni ders yılı başlarken eksikleri saptadıklarını anlattı. Atasayan, “Var olan eksikleri giderme yönünde hızlı bir giriş yaptık” dedi.
Mutlu Atasayan, sendikalarla her zaman diyalog içinde olacaklarını ifade ederek, sendikalardan aldıkları görüşler ve kendi tespitleriyle sorunların üzerine gittiklerini kaydetti.
Öğretmen eksikliğinin zaten bilgilerinde olduğunu; sendikaların da gündeme getirdiğini ifade eden Atasayan, Başbakan İrsen Küçük’le eksikler için kadro açılmasını görüştüğünü, yazışmaların başladığını, eksiklerin giderileceğini söyledi.
Atasayan, her okuldaki öğrenci ve hademe sayısının tespit edildiğini kaydederek, “Öncelikle hiç hademesi olmayan okullara hademe göndermek için çalışma yaptık. Daha sonra eksikleri de takviye edeceğiz” diye konuştu.

“OKULLAR PAZARTESİ EN AZ EKSİKLE BAŞLAYACAK”

Bakan Atasayan, “Sorunların büyük kısmını çözdük, çözmek üzereyiz. Pazartesi günü en az eksikle yeni eğitim yılına başlayacağız” dedi.
Kemal Dürüst’ün bakanlığı döneminde atılan ve toplumda çok tartışılan ilahiyat koleji, külliye yapımı, ders kitaplarının değişmesi gibi çalışmaları nasıl değerlendirdiği; kendi döneminde de aynı anlayışın sürüp sürmeyeceği sorusuna karşılık Atasayan, henüz göreve yeni başladığını ve bu konularda bir çalışma içine girmediklerini söyledi. Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Atasayan, yoğunlukla okulların sorunsuz şekilde açılmasına öncelik verdiklerini; diğer konuları ilerleyen günlerde değerlendireceklerini anlattı.

“ŞU AN İÇİN BÜROKRAT DEĞİŞİKLİĞİ DÜŞÜNMÜYORUM”

Mutlu Atasayan, bir başka soru üzerine, şu an için bakanlık bürokratlarında değişiklik düşünmediğini, en iyi şekilde, diyalogla işi götürmeye çalıştıklarını söyledi. “İlerleyen günlerde aksayan yer varsa ona bakarız ama benim bürokrat arkadaşların herhangi birini görevden alma gibi bir düşüncem şu an için yok” diyen Atasayan, çalışan, hizmet için uğraşan herkesle çalışmaya hazır olduğunu ifade etti.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 690 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler