1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'TEPKİLERE RAĞMEN'
TEPKİLERE RAĞMEN

'TEPKİLERE RAĞMEN'

DEV-İŞ, hükümetin meclisten geri çekilen, “Sosyal Güvenlik Değişiklik Tasarısı”na teknik düzenleme yaparak iki tasarı hazırladığını açıkladı. Hazırlanan tasarılarda, çalışanın özlük haklarının budandığını ifade eden DEV-İŞ’in açıklamas

A+A-

DEV-İŞ, hükümetin  meclisten geri çekilen “Sosyal Güvenlik Değişiklik Tasarısı”na teknik düzenleme yaparak iki tasarı hazırladığını açıkladı. Hazırlanan tasarılarda, çalışanın özlük haklarının budandığını ifade eden DEV-İŞ’in açıklamasının tam metni şöyle;

 

Sigortalıdan ‘ceza kesiliyor’

 

Işbirlikçi UBP hükümeti “Emir Demiri Keser” zihniyeti ile edilgen bir şekilde Ankara’dan dayatılan yıkım paketini halkın tepkilerine rağmen uygulama ısrarını sürdürüyor.

 

Meclisin kapanacağı gün geçirmek istediği, ancak yasa tekniği açısından geri çekmek zorunda kaldığı Sosyal Güvenlik Değişiklik Tasarısını bu kez de teknik düzenlemeyi yaparak 2 tasarı şeklinde hazırlattı. Bir önce karşı çıktığımız tasarıdan daha da fazla hak budayıp çalışanların yükünü % 1 prim olarak da artıran tasarılar, yine 60 yaş, ancak bu kez 1 yıllık kademelerde 60 yaşı öngören şekilde hazırlandı.

 

Bu yapılan Sosyal Sigortalılarla alay etmektir. Üstüne üstlük bu kez birde Sendikamızdan bu yasa tasarıları ile ilgili 12 Ağustos’a kadar görüş vermemiz istendi. DEV-İŞ çeşitli vesileler ile defalarca Sosyal Sigortaların yaşadığı sorunlardan çalışanların sorumlu olmadığını ve sorunlardan çıkış yollarının ne olduğunu açıklamış, yetkililere yazı ile iletilmiştir.

 

Bu çerçevede birkez daha DEV-İŞ olarak görüşlerimizi kamuoyu ile paylaşıyoruz.

 

-  Sosyal Sigortalar Fonunun 200 milyon TL açığı olduğu söylenmektedir. Devletin ise fona 400 milyon TL’yi aşkın borcu vardır. Devlet’in borcunu ödeyip yatırımlarını düzenli yapması halinde  Sosyal Sigorta Fonu kara geçecektir. Bu borcun tahsili için yasa değişikliğine gerek yoktur, zaten bu hususta yasa vardır.

 

-         İşverenlere yapılan faiz ceza afları taksitlendirilerek geri alınmalıdır.

-         Yatırımlarını hala daha yapmayan işverenlerden bu miktarlar yasal faizleri ile derhal tahsil edilmelidir.

-         Kaçak çalışanlar tespit edilerek gerekli işlemler yapılmalıdır.

-         Unutulmamalıdır ki K.K.T.C çalışanlarının Sosyal Güvenlik finansmanına katkısı tüm AB ve Çağdaş Dünya ülkelerinin çok üzerindedir. Emekli yaşının 50 olma nedeni budur. Sosyal Güvenlik Sistemleri Külfet-Nimet dengesi üzerine kuruludur ve K.K.T.C Sigortalıları daha çok Külfet üstlendiği için 50 yaş Nimetini satın alarak, parasını ödeyerek kazanmıştır.

 

 

DEV-İŞ olarak Sosyal Sigortaların düze çıkması, hatta kara geçmesi için bu ödemeler yeterlidir ve bu konularda yasal düzenlemeler vardır. En çok ezilen Sosyal Sigortalılara “Ceza Kesmek” anlamında olan bu yasa tasarılarını Kabul etmemiz mümkün değildir. Yasa Tasarılarına DEV-İŞ olarak verebileceğimiz tek görüş “Bu Tasarının Geri Çekilmesidir”.     

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1154 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler