1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. TEPKİLER BÜYÜYOR
TEPKİLER BÜYÜYOR

TEPKİLER BÜYÜYOR

Dün akşam, Afrika Gazetesine karşı ikinci kez gerçekleşen saldırı birçok kesim tarafından KINANDI

A+A-

 

KSP : TC VE ADADAKİ KURUMLARI SORUMLU

 

Kıbrıs Sosyalist Partisi (KSP), Afrika gazetesine dün akşam düzenlenen silahlı saldırıdan “Türkiye Cumhuriyeti ve adadaki kurumlarını” sorumlu tuttuğunu açıkladı.

 

Parti Genel Sekreteri Yusuf Alkım, KSP Merkez Komitesi adına yaptığı yazılı açıklamada, saldırıyı düzenleyenin kaynağının belli olduğunu savundu ve “buranın güvenliğinden sorumlu olan TC Devletinin Hükümetini ve adadaki kurumları sorumlu tutmaya devam ediyoruz” dedi.

 


KTAMS: DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜNE SIKILMIŞ KURŞUN

 

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS), Afrika gazetesine düzenlenen saldırıyı “düşünce özgürlüğüne sıkılmış bir kurşun” olarak değerlendirdi.

 

KTAMS Genel Sekreter İbrahim Gencal yaptığı yazılı açıklamada, saldırıyı kınadı ve saldırının “karanlık güçler” tarafından yaptırıldığını savundu.

 

Gencal, “Ülkemize yuvalanan bu karanlık faşist güçlere karşı tüm ilerici yurtseverler, mücadelelerini yükselterek birlikte sürdüreceklerdir” dedi.

 


 

KTGB: DAHA NE BEKLİYORSUNUZ

 

Kıbrıs Türk basınında, medya kurumları ve gazetecilere yönelik şiddetin önüne geçilemiyor.

Afrika gazetesinin kurşunlanması; saldırganın, geçmişte ilgili gazete tarafından manşetten yayınlanan fotoğrafı ile birlikte 'itirafçı' olarak gündeme getirildiği göz önüne alınırsa, son derece düşündürücüdür.

Çok yakın geçmişte, fotoğrafları da yayınlanarak "sizi kurşunlayacağım" diyen bir şahıs, nasıl yeniden adaya giriş yapmış, gerekli güvenlik takibi yapılamamış ve adeta 'göz göre göre' bu saldırıyı gerçekleştirmesine seyirci kalınmıştır?

Afrika gazetesinin kurşunlanmasına yönelik süreci kınarken; soruşturmanın sonuçlarının, gerçek suçluları ve niyeti ortaya çıkarması açısından son derece önemli olduğunu hatırlatmak isteriz.

Ülkeye giriş çıkışlardaki denetim eksikliği ve güvenlik zafiyeti artık en çarpıcı şekilde ortadadır.

Siyasi otorite ve güvenlik birimleri başta olmak üzere, ülkeye giriş-çıkışların mutlaka kontrol altına alınması, medyaya yönelik tehditlere karşı çok daha hassas olunması yönünde acil adımlar atılması kaçınılmazdır.

Gazeteciler, her gün sayfalarca 'hırsızlık, cinayet, tecavüz, soygun, dolandırıcılık' haberi yapmaktan yorulmuş, ancak, bu yönde hiçbir kapsamlı önlem alınmadığını görmekten de ürpermiş haldedir.

'Daha ne bekliyorsunuz' sorusunu, bir kez daha gündeme taşımak ve bu gidişe 'dur' dendiğine dair acil önlemler beklediğimizi belirtmek isteriz.

 


 

BARAKA KÜLTÜR MERKEZİ: NEFRETLE KINIYORUZ

 

Baraka Kültür Merkezi, Afrika gazetesine yapılan silahlı saldırıyı kınadı.

 

Açıklamada şöyle denildi: “İcazetsiz olarak yayın yapan Afrika gazetesine ve düşünce özgürlüğüne sıkılmış olan bu kurşun, karanlık güçlerin ne kadar basiretsiz ve düşünce özgürlüğüne karşı tahammülsüz olduklarının kanıtıdır. Basın özgürlüğüne karşı sıkılan bu kurşunu nefretle kınadığımızı bir kez daha belirtiyoruz. Kıbrıslı Türk halkını, bu gibi karanlık olaylarla fikir ve düşünce özgürlüğünü sindireceğini düşünenlere karşı tüm ilerici, devrimci aydınları mücadeleye ve mücadelenin sesini yükseltmeye çağırıyoruz.”

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 722 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler