1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Tepede Çetinkaya Esin'tileri
Tepede Çetinkaya Esintileri

Tepede Çetinkaya Esin'tileri

Çetinkaya hedefine emin adımlarla yürüyor. Dün Gönyeli sahasından adeta gol olup yağdı. Tamamen kendi inisiyatifinde götürdüğü karşılaşmada tam yedi gol attı. Gönyeli artık düşeceğini kabullenmiş bir görüntü içerisinde oynuyor. Sahadaki dirençleri ve muka

A+A-

 

 

 

 

Çetinkaya hedefine emin adımlarla yürüyor. Dün Gönyeli sahasından adeta gol olup yağdı. Tamamen kendi inisiyatifinde götürdüğü karşılaşmada tam yedi gol attı. Gönyeli artık düşeceğini kabullenmiş bir görüntü içerisinde oynuyor. Sahadaki dirençleri ve mukavemetleri ilk golü yiyene kadar sürüyor. Golü yedikten sonra tamamen umutları tükenmiş, mücadele gücü azalmış bir düşünce tarzı ile oyuna devam ediyorlar.

Hâlbuki golü buldukları anlardaki moral motivasyonlarını sürekli tutabilseler rakipleri karşısında bu kadar ezilmeyecekler. Fakat belli ki onların da inanç ve güvenleri tıpkı yönetim ve taraftar gibi kalmamış. Gönyeli’nin içinde bulunduğu bu olumsuz ortam küme düşmelerini hızlandırır. Sahadaki oyuncuların çoğu genç ve tecrübesiz, onların taraftar desteğine ve yönetimin ağırlığına ihtiyaçları vardır. Bunları arkasında hissetmeyen oyuncuların sahadaki performans, moral, kazanma hırsı ve dirençlerinin iyi olmasını bekleyemezsiniz. Dünkü kritik maçta Faye gibi bir oyuncunun olmaması, Gönyeli’nin farklı mağlup olmasına neden olmuştur. Eğer Faye olmuş olsaydı Çetinkaya bu kadar farklı galip gelemezdi. Çünkü Esin’i tutabilecek en iyi oyuncu Faye idi.

Çetinkaya için haftalardır iyi oynamadan kazanıyor derler. Bu sistemde önemli olan kazanmaksa, bence doğru yoldadırlar. Çetinkaya’nın en büyük avantajı ve şansı, Turan hoca gibi bir teknik adamlarının oluşudur. Futbolcularının kapasitesini çok iyi biliyor. Onları basit, fakat neticeye giden bir oyun anlayışı ile oynatıyor. Futbolcular yeteneklerine göre ellerinden geleni sahaya yansıtıyor. Önemli olan sonuç ise, bu noktada çok başarılıdırlar.

Futbolcuların çoğu yetenekli, nerde ne yapması gerektiğini çok iyi biliyorlar. İleride Esin, Cedric’i aratmıyor, orta alanda Ertan adeta bir maestro. Geride Serkan, Taşcı ve Abbas emniyet sübabı gibi her topa yerinde müdahaleler yapıp tehlikeleri önlüyorlar. Batshi topu ayağına aldığı zaman yerinde paslar ve tehlikeli ataklara imza atıyor. Kısacası çok gösterişli bir oyun oynamıyorlar belki ama nerde ne yapacaklarını çok iyi beceriyorlar.

Çetinkaya bu futbolcular ve bu oyun anlayışı ile haftalardır maratonu götürüyor. Buna her geçen hafta artan öz güvenlerini de eklersek, ligi sonuna kadar kendilerinden emin bir biçimde götüreceklerdir. Zaten rakiplerinin iki tanesi lige havlu atmış, diğer rakibi Kaymaklı ile de maçı yok. O zaman akıllı bir strateji ve futbolcuların üstleneceği sorumlulukla bu işi sonuna kadar götürebilirler.

Dünkü maçta çok rahat bir galibiyet aldılar. Özellikle Esin attığı üç golle bu takımı sırtlayan oyuncular arasına girmiştir. İlk zamanlar Esin’den umutlarını yitirenlere adeta ben bu takımın olmazsa olmazlarındanım dedirtiyor. Son haftalardaki performansı ile takımını yarıştan ayakta tutan oyuncu oldu. Ertan’ı çok beğendim. İlerleyen yaşına rağmen, tecrübesi ve top tekniği ile mükemmel hareketler ve gollere imza atıyor. Ediz geçmiş maçlara göre daha istekli ve arzuluydu. Serkan her zamanki istikrarını koruyor. Ancak kaleci Hasan’ın yediği ikinci golü klâsına yakıştıramadım. Diallo’dan yediği ilk gol için hiçbir şey demiyorum ama ikinci golde hatalıydı. Rüzgârın da etkisi ile başının üzerinden yediği gol Gönyeli’ye bir an için umut vermişti. Ancak Gönyeli takımının gücü galip gelmeye yeterli olmayınca fark açılmış oldu.

Şunu da belirtmeden geçemeyeceğim. Asker futbolcuların denetlemeler var diye bir ay takımlarındaki yerlerini alamayacak olmasıdır. Bu karar bazı takımlara avantaj sağlarken, bazılarına da önemli ölçüde dezavantaj sağlıyor. Bu gibi olayların sezon başında itibaren federasyon ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı ile bir anlaşmaya bağlamaları gerekir. Geriye sekiz maç kalmış, kimi takım küme düşmeme mücadelesi verirken, bazı takımlar da şampiyonluk yarışı içerisindeler. Bu durumda askerde futbolcusu olan kulüpler dezavantajlı durumda olmuyor mu? Bu konu gelecek yıl mutlaka bir kurala bağlanmalı. Eğer her yıl böyle olunacaksa takımlar da bunu bilerek kadrolarını kurmalıdırlar. Öyle sekiz maç kala ve birçok paralar harcanarak gelinen noktada, kimselerin mağdur olmaması gerekir. Bunu da belitmiş olalım…

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 793 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler