1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. TEPEBAŞI FESTİVAL İLE RENKLENDİ
TEPEBAŞI FESTİVAL İLE RENKLENDİ

TEPEBAŞI FESTİVAL İLE RENKLENDİ

2 gün sürecek olan 8’inci Yorgos (Lale) Festivali dün başladı Adaya özgü önemli endemik bitkiler arasında yer alan Medoş lalesinin koruyup tanıtmak amacıyla geleneksel hale getirilen Lale Festivali dün Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun d

A+A-

2 gün sürecek olan 8’inci Yorgos (Lale) Festivali dün başladı

 

 

Adaya özgü önemli endemik bitkiler arasında yer alan Medoş lalesinin koruyup tanıtmak amacıyla geleneksel hale getirilen Lale Festivali dün Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun da katılımıyla Tepebaşı’nda başladı. Tepebaşı Kültür Sanat ve Doğayı Koruma Derneği (TEPDER)’in bu yıl 8’İncisini düzenlediği festivalin açılışında Medoş Lalesi’nin önemi vurgulandı, yasayla koruma altında olduğu hatırlatıldı ve kesilmemesi, soğanının sökülmemesi gerektiği yinelendi.

Tepebaşı İlkokulu bahçesinde başlayan 2 günlük festivalde, Cumhurbaşkanı Eroğlu ilk önce stantları gezerek vatandaşlarla sohbet eti ve alışveriş yaptı.

 

MEDOŞ LALESİ FESTİVALİ, YORGOZ FESTİVALİ OLDU

Lapta Belediye Başkanı Fuat Namsoy da, kendilerine düşen görevin festivalin kalıcılığını sağlamak olduğunu, başarıyı yakalamak için “ben” olmayı bırakıp “biz” olmayı düşünmek ve fevri hareket etmemek gerektiğini de söyledi.

Namsoy, TEPDER’in diğer ilgili mercilere bilgi vermeden “Medoş Lalesi Festivali”ni “Yorgoz Festivali” diye değiştirmesini de eleştirdi.

Namsoy’un ardından kısa bir konuşma yapan Köy Muhtarı Necati Kararlı da, TEPDER ve Lapta Belediyesi’nin katkılarıyla gerçekleşen festivalde emeği geçenlere teşekkür etti.

 

MEDOŞ LALESİ YASAYLA KORUMA ALTINDA…

Turizm Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel de, 1998 yılında yasayla koruma altına alınmasına ve cezai yaptırım uygulamalarına rağmen lalenin zaman zaman kesilip veya soğanı sökülüp taşınmaya çalışıldığına dikkat çekti. Üstel, böyle bir durumun görülmesi halinde bakanlığa haber verilmesinin gerekli olduğunu da söyledi.

 

LALELER YERİNDE GÜZEL, VAZODA DEĞİL…

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu da laleleri yetiştiği yerlerde; Avtepe ve Tepebaşı’nda görmek gerektiğini, kesilip vazoya konmaması gerektiğini söyledi.

 

YAKINDA HOSTES DE KALMAYACAK

2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat da, endemik bitkilerin bugünlerde tehdit altında olduğunu belirterek, ilaçlamalar, tarım arazilerinin bozulması ve yapılaşma nedeniyle doğal yaşam alanlarının azaldığını söyledi.

Talat, mantar toplayıcılığının ticari amaca dönüştürüldüğüne ve nergislerin toplanıp yol kenarlarında satıldığına dikkat çekerek, hostes ve karadiken gibi bitkilerin de yakın zamanda yok olabileceğini vurguladı.

Av hayvanları için çıkarılan “satılamaz” kararının endemik bitki türleri için de alınması gerektiğini söyleyen Talat, bir Medoş lalesinin sökülmesiyle binlerce tohumun yok olduğunu anlattı.

 

Bu anlayışın gelişmesi için Lale Festivali gibi etkinliklere ihtiyaç bulunduğunu dile getiren Talat, bugün de devam edecek festivalin bu anlamda önemli olduğunu belirterek, emeği geçenlere teşekkür etti.

2. Cumhurbaşkanı Talat’ın konuşmasının ardından festival, Tepebaşı Halk Dansları Topluluğu’nun gösterisiyle devam etti.

Festival bugün gün boyu sürecek etkinliklerin ardından saat 16.30’da sona erecek.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 900 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler