1. HABERLER

  2. DERGİLER

  3. Teos Ormancı Tatil Köyü-Seferihisar
Teos Ormancı Tatil Köyü-Seferihisar

Teos Ormancı Tatil Köyü-Seferihisar

Teos Ormancı Tatil Köyü-Seferihisar

A+A-

 

Zekai Altan

Nüfusu 35 bin. Yaz dönemi 150 bin. Seferihisar’dan bahsediyoruz. Türkiye’nin Citta Slov yani Slow City başkenti. Caddede yürürken her binanın üzerinde garavolli yani salyangoz heykelcikleri görürsünüz. Garavolli slow food’un da logosu. Kısa bir ziyaret için gittiğimiz Seferihisar’da önemli notlar da aldık. Konakladığımız mekan Teos Ormancı Evi. Deniz kenarı. Sahili de mevcut. Geniş bir alan ve ferahlatıcı bir ortam. Doğa ve deniz iç içe. Restorant denize sıfır noktada. Hava biraz serin. Yine de dış mekana oturduk. Mekan da oldukça sakin. Sessiz. Konaklama yerleri bangalov. Teos tatil köyü ve restorant Seferihisar’ın kenarında. Seferihisar oldukça büyük bir yerleşim yeri. Tohum bankasının, çocuk belediyesinin ve doğal ev yapımı ürünlerin internet üzerinden satışının yapıldığı tek kenttir. Başkan Tunç bey de çok çalışkan. Ve inanılmaz bir efor sarf ediyor. Seferihisar’ın ve Türkiye’nin sağlıklı bir biçimde doğayı tüketmeden yaşamın sürdürülmesi için yoğun çabalar harcıyor. Çağdaş duruşu icraatlarına yansıyor. Bunu görebilirsiniz. Bugün Seferihisar’ı Türkiye’nin Cittaslow başkenti yapması bu çabaların en somut göstergesidir. Galatya (Mehmetçik) Belediye Başkanı Cemil Sarıçizmeli ile de iyi diyaloglar içerisinde... Galatya’yı Cittaslow kenti de yapma uğraşlarında. İşte bu çalışma için gittiğimiz Seferihisar’da ilk yemeğimiz. Doğrusu benim için de heyecan verici. Çünkü hormonsuz ve geleneksel yiyecekler tatacağımın heyecanı. Ve ilk yemeğimiz Teos’da.

KAHVALTI

Sabah erken saatte başlayan kahvatımızda taze ve güzel tatlar tattık. Kıbrıs hellimi ilk sürpriz. Yeşillik tabağı söğüş, siyah zeytin olması gerekendi, beyaz peynir, sarı peynir. Sigara böreği ve reçeller. Ayva reçeli kabukları ile birlikte pişirildi. Mandalin  ve erik reçeli. Ve vazgeçilmez demli çay. Tavşan kanı gibi. Bol bol içtik ve güne başladık. 

RESTORAN ve AKŞAM  MÖNÜSÜ

Teos Restorant iç alanı da oldukça geniş. Ferahlı bir atmosfer. Sıkıcı değil. Masalar ve sandalyeler ahşap. Mönü listesi normal düzenlendi. Kırmızı etler, beyaz etler, balıklar ve mezeler olarak planlandı. İçecekler de ayrı. Çok farklı bir mönü listesi görmedim. Hatta biraz zayıf da diyebilirim. Belki fazla turist olmadığı için de yorumlayabilirim. Çünkü kolay değil. Olmayan müşteri için fazla yemek, meze yapma şansınız veya saklama şansınız olamaz. Doğru da değildir. Ben mönü listesini böyle kabul ettim. Serpme meze ve ana yemek siparişini servis görevlisine bıraktık. İlk servis salata. Salatayı takiben haşlanmış brokoli yaprakları zeytinyağı ile birlikte. Zeytinyağı bölgeye ait bir lezzet ve olması gerekir. Patlıcan sarmısaklı ve yoğurtlu. Tere otlu pakla ezmesi. Yoğurtlu patlıcan ve üzerinde de kırmızı biber ve maydanoz. Ve dilimlenmilş hıyar. Salatalık. Kıbrıslı’nın damak tadına pek uymasa da güzel ve lezzetli. Galatya Belediye Meclis üyeleri Ayşe Gülyaz, Canan ve mimar  Meryem ile Başkan Cemil Sarıçizmeli. Mönüyü onayladık ve tattık. Ana yemek olarak da tavuk köfte ızgara. Garnitürü domates ve patates. Mönüde köri soslu tavuk bile vardı. Yani biraz da hint doğu mutfağı esintisi. Bence olmaması gerekir. Seferihisar’da olmaması gerekir diye düşünüyorum. Çünkü ben daha çok Seferihisar ve bölgesine ait tatları yemek isterdim. Yolunuz Seferihisar’a düşerse bu güzel mekanın atmosferini ve tatilinizi burada geçirin diye de öneririm. Temiz ve güzel bir mekan.

TEL: 0232 748 74 74
info@teosoranci.com
WWW.TEOSORMANCİ.COM

Bu haber toplam 1088 defa okunmuştur
Adres Kıbrıs 217. Sayısı

Adres Kıbrıs 217. Sayısı

Önceki ve Sonraki Haberler