1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. TEMSİLCİLER MÜLKİYETİ GÖRÜŞTÜ
TEMSİLCİLER MÜLKİYETİ GÖRÜŞTÜ

TEMSİLCİLER MÜLKİYETİ GÖRÜŞTÜ

Kıbrıs müzakere süreci çerçevesinde liderlerin temsilcileri ara bölgede mülkiyet gündemiyle bir araya geldi.

A+A-

 

 

Kıbrıs müzakere süreci çerçevesinde liderlerin temsilcileri ara bölgede mülkiyet gündemiyle bir araya geldi. Cumhurbaşkanı’nın Özel Temsilcisi Kudret Özersay, Kıbrıs (Güney) Başkanlık Komiseri Yorgos Yakovu ile yaptığı görüşme sonrası Bayrak Haber’in sorularını yanıtladı

Özersay, Mülkiyetin çözümü için büyük katkısı olabilecek ortak tutum belgesini Mart sonuna kadar bitirmek için çalıştıklarını söyledi...

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Downer ile ilgili de konuşan Özersay, sürecin 1 Temmuz’a kadar başarıya ulaşması için gerek Downer gerekse BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon ile uyumlu çalışmaya ve yardımcı olmaya devam edeceklerini vurguladı.

 

ORTAK TUTUM BELGESİ ÜZERİNDE GÖRÜŞMELER SÜRÜYOR

Mülkiyette son durumun ne olduğunun sorulması üzerine Özersay, Greentree’de yapılan zirvede Genel Sekreterin talebiyle gündeme gelen ortak tutum belgesi üzerinde görüşmelerin sürdüğünü söyledi.

Aslında zirvede Kıbrıs Türk tarafının konuyla ilgili öneri bile yaptığını ancak kabul görmediğini hatırlatan Özersay, “Şimdi bu ortak tutum belgesini, burada Mart Sonuna kadar sonuçlandırmak istiyoruz. BM de taraflara fikirleriyle yardımcı olmaya çalışmaktadır” dedi.

 

HEDEF MART SONU

Dünkü görüşmede, mülkiyete ilişkin Kıbrıs Rum tarafına bazı düşünceler sunduklarını, Kıbrıs Rum tarafının da ilk izlenimlerini aktardığını belirten Özersay, “Ortak tutum belgesini umarım Mart sonuna kadar bitiririz” diye konuştu.

Kıbrıs Rum tarafının verileri Türk Tarafına verip vermediğinin sorulması üzerine de Özersay şöyle konuştu:

“Mülkiyette veriler, karşılıklı teati edilmektedir. Süreç devam ediyor. Yapmakta olduğumuz veri teatisi müzakerelere belli oranda katkı yapıyor. Ama veri teatisi mülkiyet sorununu çözmez. Sorunu çözecek şey, ilkeler ve kriterler konusunda ortak anlayış belgesinin çıkarılmasıdır.”

 

ADIMA KARŞILIK ADIM

Türk tarafının, adım atılması halinde adım atmaya hazır olduğunu yineleyen Özersay, bu adımların bütün konular için geçerli olduğunu söyledi...

Kudret Özersay, adımların karşılık olması halinde Türk tarafının durduğu noktada durmayacağını, zaten başından beri durmadığını, karşılık gelirse, Kıbrıs sorununun çözümü için daha ileri adımlar atmada kararlı olduklarını söyledi.

 

“DOWNER İLE İLİŞKİLER ÇOK İYİ”

Alexander Downer’le ilgili sorular üzerine Özersay, Kıbrıs Türk tarafının aslında Downer ile çok iyi bir ilişki içinde olduğunu vurguladı. Downer’in tecrübeli bir siyasetçi ve diplomat olduğuna, Avustralya gibi federal bir sistemden geldiğine işaret eden Özersay, “Bunu söylüyor olmam, Sayın Downer’in bütün görüşlerine katılıyoruz anlamına gelmez. Ama ortada bir gerçek vardır. Kıbrıs Türk tarafının Sayın Downer ile bir hedef birlikteliği vardır. Hem Sayın Downer hem de Kıbrıs Türk tarafı Kıbrıs sorununa bir çözüm için çaba sarf etmektedir. Adil çözüm için Downer’in çabalarına Kıbrıs Türk tarafı, geçmişte olduğu gibi bundan sonra da destek verecektir” dedi.

 

 

LİDERLER 15 MART’TA GÖRÜŞECEK

Bu arada, liderlerin 15 Mart Perşembe günü görüşecekleri öğrenildi. Liderlerin yerine neden özel temsilcilerin görüştüğünün sorulması üzerine Özersay, BM’den kaynaklanan program değişikliği nedeniyle böyle olduğunu söyledi.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 594 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler