1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. TEMAS GRUBU İŞLEVİNİ YİTİRDİ!
TEMAS GRUBU İŞLEVİNİ YİTİRDİ!

TEMAS GRUBU İŞLEVİNİ YİTİRDİ!

KIBRISLI TÜRKLERLE TEMAS GRUBU DAĞILDI! · CTP-BG’nin davetine katılan AP Sosyalist Grubu’ndan Libor Roucek, Avrupa Parlamentosu Kıbrıslı Türklerle Yüksek Seviyede Temas Grubu’nun işlevini yerine getirmediğini söyleyerek grubun da

A+A-

 

 

KIBRISLI TÜRKLERLE TEMAS GRUBU DAĞILDI!

·        CTP-BG’nin davetine katılan AP Sosyalist Grubu’ndan Libor Roucek, Avrupa Parlamentosu Kıbrıslı Türklerle Yüksek Seviyede Temas Grubu’nun işlevini yerine getirmediğini söyleyerek grubun dağıldığını açıkladı.

 

Kuzey Kıbrıs’a yılda iki kez gelen Avrupa Parlamentosu (AP) Kıbrıslı Türklerle Yüksek Seviyede Temas Grubu’nun 2012 için planlanan herhangi bir ziyareti olmadığını söyleyen AP Başkan Yardımcısı Libor Roucek, “Temas grubu işlevini yitirerek dağılmıştır” dedi.

CTP-BG, Avrupa Parlamentosu Sosyalist Grubu’nu dün  Mağusa’da ağırladı. Parti yetkilileri, AP Başkan Yardımcıları Libor Roucek, Stephen Hughes, Corina Cretu, Bernhard Rapkay ile AP Milletvekilleri Edit Herczog ve Göran Farm’ın da aralarında bulunduğu 20 kişilik Sosyalist Grup heyetiyle Mağusa’da verimli bir toplantı gerçekleştirdi.

Heyet öncelikle Mağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp ve CTP-BG MYK Üyesi Erkut Şahali eşliğinde Mağusa’yı gezerek AB finansmanıyla gerçekleştirilen projeler hakkında bilgi aldı. Deniz Kapısı’nın üzerinden Mağusa’ya bakan konuklar, Canbulat ve Liman Yolu Projeleri ve Bandabulya’yı inceledi. Kanalizasyon ve içme suyu borularının yenilenmesiyle ilgili gerçekleştirilen projeler hakkında da bilgi alan heyet, şehir turunun ardından toplantıya katıldı. CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, CTP-BG Mağusa Milletvekilleri Ferdi Sabit Soyer, Arif Albayrak, Teberrüken Uluçay, Yeniboğaziçi Belediye Başkanı Cemal Biren ile Mağusa İlçe Başkanı Ali Gulle’nin de katıldığı yemekli toplantıda Kıbrıs sorunu ve AB konularında fikir alışverişinde bulunuldu.   

Toplantı sırasında Sosyalist Grup adına söz alan Libor Roucek, Avrupa Sosyalist Ailesi’nin üyesi olan CTP-BG’nin yetkilileriyle görüşmekten ve Mağusa kentini ziyaret etmekten büyük memnuniyet duyduklarını ve AB Mali Yardımı’nın doğru projelerde kullanıldığını görmekten mutlu olduklarını söyledi.

TEMAS GRUBU İŞLEVİNİ YİTİRDİ!

Roucek, Kıbrıs sorununun çözümsüz kalmasını görmekten üzüntü duyduklarını, Kıbrıslı Türklere verilen sözlerin tam olarak yerine getirilemediğini ve Sosyalist Grup olarak Kıbrıslı Türklerin sesinin AP’de daha güçlü bir şekilde duyurulabilmesi için CTP-BG ile işbirliği halinde çalışmaya devam edeceklerini belirtti.

Roucek, AP’deki Kıbrıslı Türklerle Yüksek Seviyede Temas Grubu’nun işlevini yerine getirememesi nedeniyle anlamını yitirdiğini ve grubun dağıldığını söyledi. Yılda 2 kez Kuzey Kıbrıs’a gelen temas grubunun 2012 için planlanan herhangi bir ziyareti olmadığını söyleyen Roucek, Sosyalist Grup olarak kendi alacakları inisiyatiflerle, Brüksel’de düzenlenecek çeşitli etkinlik ve seminerlerle Kıbrıslı Türklerin AP’de sesini duyurmakta aracı olacaklarının sözünü verdi.

 

YORGANCIOĞLU: KIBRISLI TÜRKLER AP’DE DOĞRUDAN TEMSİL EDİLMELİ!

Genel Başkan Özkan Yorgancıoğlu ise esas misyonu Kıbrıslı Türklerin sorunlarını AP’ye taşımak olan Temas Grubu’nun bazı üyelerinin tutumu yüzünden işlevini yerine getiremediğini, 2012 yılı içinde de programlanmış Kıbrıs ziyaretleri olmadığını öğrendiklerini söyleyerek Kıbrıslı Türklerin AP’de doğrudan temsilinin sağlanması gerektiğinin altını çizdi. CTP-BG’nin birçok uluslar arası platformda yer alarak Kıbrıslı Türklerin görüşlerini anlatmaya devam edeceğini, AB yetkililerinin Kıbrıs’a gelişlerinde CTP-BG ile görüşmelerinin de bunun göstergesi olduğunu söyledi. Yorgancıoğlu ayrıca CTP-BG’nin Kıbrıs sorunu konusunda görüşlerini anlattı ve davetli milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 748 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler