1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Telefonlar uçuştu!..
Telefonlar uçuştu!..

Telefonlar uçuştu!..

BES Başkanı Savaş Bozat ile Lefkoşa Belediye Başkanı Cemal Bulutoğluları Kanal Sim’de hararetli bir tartışma yaşandı. Bulutoğluları, Bozat hakkında “Senin hakkında disiplin soruşturması açacam, işten atacam” tehditlerinde bulundu. Bo

A+A-

 

 

BES Başkanı Savaş Bozat ile Lefkoşa Belediye Başkanı Cemal Bulutoğluları Kanal Sim’de hararetli bir tartışma yaşandı.

Bulutoğluları, Bozat hakkında “Senin hakkında disiplin soruşturması açacam, işten atacam” tehditlerinde bulundu.

Bozat, “Sendika yöneticisine disiplin soruşturması açamazsınız” karşılığını verdi.

Bulutoğluları, bu kez de “Sendika bana sormadan çalışma yapamayacaksınız” derken, Bozat geçtiğimiz gün yaşadıkları tartışma da Bulutoğluları’nın kendisine cep telefonu savurma eğiliminde bulunduğunu ve son anda engellendiğini söyledi.

Dün de dediğim gibi belediye ‘patlamaya hazır bomba’… Hem çalışanlar da hem yönetimde gerginlik had safhada…

 


Özgürgün ağır aksak!..

 

Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün, ‘ağır aksak’ şu aralar… Her şeyden haberi sonradan olduğu gibi açıklamalarda da geç kalıyor nedense…

Başka işi mi var yoksa Saray ile arasındaki iletişimsizlikten midir bilinmez ama örneğin son olayda iki gün sonra çıkan iddialara yanıt verme gereği duydu.

Olay üstelik sadece Kıbrıs basına değil, dünya basınına da yansımıştı. Neydi haber; Türkiye’nin Kıbrıs’taki mülkiyet sorununun tazminatlar veya iade yoluyla çözülmesi yerine, Kıbrıslı Rumlara Türkiye’den su getirilmesi önerdiği iddia edilmişti.

Dün bu iddialara yanıt verme zahmetinde bulunan Özgürgün, “Böyle bir teklif götürmedik” açıklamasında bulundu.  

 


Öğretmene, daire müdürü baskısı!

 

Bir süredir, eğitimde devam eden grevlere her gün yeni bir okul ekleniyor. Çocuklar, veliler, öğretmenler hep birlikte eylemde…

Dün KTÖS Eğitim Sekreteri Mustafa Özhür, son yaşananları anlatıyor Kanal Sim’de, “Karaoğlanoğlu İlkokulu’ndaki öğretmen eksikliği Karşıyaka İlkokulu’ndaki öğretmenin ‘senin sınıfın az bu sınıf birleştirilecek, sen Karaoğlanoğlu İlkokulu’nda göreve başlayacaksın diyen daire müdürünün baskısına maruz kaldı” dedi.

Eğitim Bakanlığı, soruna köklü çözüm bulmak yerine eğitimi yapboz tahtasına çevirdi, öğretmenleri de oradan oraya sürmeye…

 


2 liste…

 

K.T. Esnaf ve Zanaatkarlar Odası’nın genel kurulu, 10 Aralık günü yapılıyor. Kurulda yeni Oda Meclisi seçilecek, ardından yeni yönetim…

Geçtiğimiz genel kurulu ‘olaylı’ geçiren Oda’da şimdilik sükunet hakim… Bugün başvurular için son gün… Büyük ihtimalle iki listenin yarışacağı bir seçim bizi bekliyor.

 

 


 

Sayım üzerine notlar ve şu su meselesi

 

“Belli ki uzun süre daha “sayımı” konuşacağız çünkü olmadı! 

Üstelik hükümeti sınıfta bırakan şaibeli organizasyonu yönünden de tartışmalı!  

İnsanları evlerine kapatıp sayamamak bir yana, sayılması gerekenleri saymamak öte yana! 

Dünya kadar parasal harcama sonunda böylesi bir nüfus sayımını tutun ki artık Afrika’nın Baluba kabilesinde bile göremezsiniz!

Tabii biliyoruz: 

Vur abalıya gitsin diyerek eleştiri oklarını Küçük hükümetinin boş böğrüne saplamak kolaydır… 

Eeee ama!

Bu fırsatı vermemek de hükümetin görevidir ki veriyorsa “yönetsellik iradesi” zayıf demektir!”

Eşref ÇETİNEL

 


 

Güncel notlar…

 

“Ülkesel nüfus dökümünün kayıtları devletin arşivlerinde vardır. Doğanların da, ölenlerin de çetelesi İçişleri Bakanlığı’nda tutulur. Ülkeye girip çıkanların kaydını tutmayacaksa Muhaceret’in ne işlevi kalır peki? Diğer yandan konutlarımızla ilgili kayıtlar Tapu Dairesi’nde yok mu?

İşte bütün bu dökümler devletin genel nüfusunu bilgisayar ortamında belirleyebilmesi adına yeterli verilerdir.

Ama besbelli ki organizasyon konusunda her zaman sınıfta kalan bu devletimizden böylesi disiplinli ve organize bir çalışmayı ummak aşırı bir beklenti olur... Kaldı ki insanlara ev hapsi getirildiği halde sayımın sağlıklı yapılamadığına dair yığınla belirti var.”

Ahmet TOLGAY

 


 

“KKTC’de sayım yapıldı. Umarım beni de saymışlardır. Hep oradayım çünkü. Ayrılamadım. Kopamadım...”

Kaya Türkmen’in profilinden…

 

‎“ ‘Nasıl keselim?’ diyen berbere ‘kırsal kesim istiyorum’ dedim… Bönleşti sigara yaktı!!”

Güneş Onar’ın profilinden


 

“Kendi hükümetine mensup komite üyelerini de tanımamazlığa gelip yine ‘Ben yaparım olur’ şeklinde davranan Bakan’a bağlı ilgili daireden 5 Aralık 2011 (dün) mesai bitiminden sonra üzerinde Sosyal Sigortalar Müdürü Erçin Tekakpınar’ın adı yazan ama imzası bile bulunmayan, herhangi bir zarfta bile olmayan eski bir tasarı DEV-İŞ’e gönderilerek 07/12/2011 tarihine kadar görüş verilmesi buyuruldu. Tam anlamı ile bu konuyu da yüzlerine gözlerine bulaştırarak trajikomik bir hale soktular.”

Mehmet Seyis (Dev-İş Başkanı)


 

“Rum yönetimi, ‘Barış Suyu’ndan su almak durumunda kalırsa, ‘Bizim mallarımızı su parasıyla bize tazmin edecekler’ görüşünü dillendirerek bu tür iddiaları ortaya koyuyorlar. Suyun KKTC’ye bedava geldiğini düşünüyorlar, elbette maliyeti var.”

Hüseyin ÖZGÜRGÜN (Dışişleri Bakanı)

 


 

Öğrenciler, veliler, öğretmenler eylemde, Eğitim Bakanı Dürüst nerede?

 


BALIK HAFIZASI

 

20 Mayıs 2003 tarih… Manşet “Güzelyurt ve Lefke’yi de açın”… Güzelyurt Bostancı Kapısı açıldı. Ancak Lefke Aplıç Kapısı’nın açılması hükümetin ‘gündeminde’ dahi yok.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1417 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler