1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'TELEFON' SUSMAYACAK
TELEFON SUSMAYACAK

'TELEFON' SUSMAYACAK

Özelleştirme Yasası’na karşı bugün 3 saatlik grev yapan ve Meclis önünde protesto eylemi yapan Tel-Sen’in grev ve eylemi olaysız tamamlandı. CTP-BG milletvekilleri ile bazı sendikaların destek verdiği Meclis önündeki eylemde konuşan Tel-Sen Ge

A+A-

 

 

Özelleştirme Yasası’na karşı bugün 3 saatlik grev yapan ve Meclis önünde protesto eylemi yapan Tel-Sen’in grev ve eylemi olaysız tamamlandı.

CTP-BG milletvekilleri ile bazı sendikaların destek verdiği Meclis önündeki eylemde konuşan Tel-Sen Genel Sekreteri Zafer Can, çalışanlar olarak mücadeleyi sürdüreceklerini vurguladı.

Özelleştirme Yasa Tasarısı’nın tüm toplumun sorunu olduğunu ifade eden Can, Meclis Başkanlığı’ndan yasanın görüşüleceği oturumu izlemek için izin istediklerini, ancak “5 kişi girip çıksın, ardından diğer 5 kişi girsin” şeklinde izlemelerine izin verildiğini söyleyerek, bunu kabul etmediklerini ve direnişin süreceğini kaydetti.

Can’ın konuşmasının ardından eylemciler ellerindeki tencereleri Meclis kapısı önüne bıraktı ve “Birlik, Mücadele, Dayanışma” sloganı attı.

Meclis içerisinde Özelleştirme Yasa Tasarısı’nı protesto eden KTAMS, Dev-İş, Kamu-Sen ve diğer bazı sendikaların temsilcileri de dışarı çıkarak Tel-Sen’e destek verdi.

Dev-İş Genel Başkanı Mehmet Seyis burada yaptığı konuşmada, Tel-Sen’e başarılar dileyerek kutladı.

Seyis, ülkenin “en verimsiz yeri” olarak nitelediği Meclis’in özelleştirilmesi gerektiğini söyledi ve “Nefes aldığımız sürece  nefesimiz enselerinde olacak” dedi.

Seyis, Meclis’te 26 sandalyeyle halka rağmen her şeyin yapılabileceğinin sanıldığını, bunun demokrasinin bittiği yer olduğunu ifade etti.

Sendikacılar Meclis kapısına “Meclisi Özelleştirin!!!”, “Özelleştirme=İşsizlik ve Yolsuzluk”, “Tarih sizi yargılayacak” ve “Talimatla yönetilmeye hayır” yazılı pankartlar astı.

KONUŞMALAR

Kıbrıs Türk İşçi Sendikaları Federasyonu (Türk-Sen) Başkanı Arslan Bıçaklı, eylemde yaptığı konuşmada, yasa tasarısının Bakanlar Kuruluna kamu kuruluşlarını özelleştirme yetkisi verdiğini, özelleştirmenin “halkın malını satma” anlamını taşıdığını ifade etti.

Hükümetin halktan özelleştirme için yetki almadığını ileri süren Bıçaklı, “Yapılan kamuoyu araştırmalarında halkın yüzde 68’i özelleştirmeye hayır diyor. Siz halkı temsil ediyorsanız halkın gösterdiği irade ve seçime kulak vermek zorundasınız” dedi.

Bıçaklı ayrıca, yasa tasarısına onay verecek vekilleri görmek istediklerini de ifade etti.

SOYSAN

Tel-Sen Başkanı Tamay Soysan da, toplumsal varlıkların sermayeye satılmasını öngören yasa tasarısına karşı verdiği mücadeleden dolayı tüm halkın Telekomünikasyon Dairesi çalışanları ile gurur duyması gerektiğini söyledi.

Soysan, yasanın özelleştirme için Bakanlar Kuruluna tam yetki verdiğini iddia ederek, dünyanın hiçbir yerinde Bakanlar Kurulu kararı ile özelleştirme yapılmadığını kaydetti.

Soysan, enerji ve telekomünikasyon alanında tamamen “peşkeş çekme” niyetinin gözlemlendiğini de savundu.

Yasa tasarısında, özelleştirilecek kurumlarda istihdam yapılırken KKTC vatandaşı şartı gözetilmediğini kaydeden Soysan, ülkede kaçak iş gücünün nüfusun üç kat üzerinde olduğunu, yasa tasarısındaki amacın “Kıbrıslı Türkleri göç yollarına itmek” olduğunu ifade etti.

Soysan, “Bu sadece Telekomünikasyon Dairesinde çalışanların mücadelesi değil, toplumsal bir mücadeledir” dedi.

Sendikanın Telekomünikasyon Dairesinin hizmet kalitesinin iyileştirilmesi ve kurumun özerk bir yapıya kavuşturulması için gereken bilimsel önerileri sunduğunu kaydeden Soysan, “Önerilerimiz dikkate alınmadı, çünkü bugün geçirilmek istenen özelleştirme yasası ile bu varlıklar bir bir sermayeye devredilmek isteniyor” diye konuştu.

Soysan, Tel-Sen’in “asla yolundan dönmeyeceğini” de ekledi.

YORGANCIOĞLU

Tel-Sen Başkanı Soysan’ın konuşmasının ardından milletvekilleri ile birlikte eylem yerine gelen CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu da, yasa tasarısının belki de devlet daireleri de dahil tüm kurum kuruluşların özelleştirilmesinin önünü açacağını ve toplumsal yarar gözetilmeden hazırlandığını savundu.

Özelleştirme girişimine gerekçe olarak da, kurumların zarar ettiği ve maliyenin söz konusu kurumlara aktardığı paranın sürdürülemeyecek duruma geldiğinin gösterildiğini ifade eden Yorgancıoğlu, yasa tasarısında özelleştirmeden elde edilecek gelirle devlet borçlarının kapatılmasının öngörüldüğünü ifade etti.

Özelleştirme neticesine işsiz kalacak olanların devlette istihdam edileceği yorumlarına da atıfta bulunan Yorgancıoğlu, bunun devlete ek külfet getireceğini belirterek, yasa tasarısının maddeleri ile amaçlar arasında çelişkiler bulunduğunu savundu.

Yasa tasarısında verilmesi öngörülen yetkiyle Bakanlar Kurulu’nun Meclisin üzerinde olacağını kaydeden Yorgancıoğlu, “Hangi kurumun özelleştirileceği, kaç paraya özelleştirileceği, nasıl özelleştirileceği ile ilgili karar yalnızca Bakanlar Kurulu’na ait olacak. Böylesi bir anlayış dünyada görülmemiştir” dedi.

Avrupa Birliğinde özelleştirme yapılırken devlet tekelinin özelde bir şirkete geçmesinin engellendiğini, ancak meclisin gündemindeki yasa tasarısında özelde tekelleşmeye karşı herhangi bir önlem bulunmadığını belirten Yorgancıoğlu, CTP-BG’nin yasa tasarısına onay vermesinin mümkün olmadığını vurguladı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 814 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler