1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. TELEFON İÇİN 'TEDAVİ' ARANIYOR
TELEFON İÇİN TEDAVİ ARANIYOR

TELEFON İÇİN 'TEDAVİ' ARANIYOR

Telekominikasyon Dairesi çalışanları, hükümetin dairenin geleceğiyle ilgili aldığı kararlara karşı başlattığı eylemleri sürdürürken, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner, bugün iki kez çalışanların örgütlü olduğu sendikaların temsilcileriyle bir ar

A+A-

 

 

Telekominikasyon Dairesi çalışanları, hükümetin dairenin geleceğiyle ilgili aldığı kararlara karşı başlattığı eylemleri sürdürürken, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner, bugün iki kez çalışanların örgütlü olduğu sendikaların temsilcileriyle bir araya geldi.

Bakanlık yetkilileri, daire çalışanlarını saat 14.00’te Posta Dairesi toplantı salonunda toplantıya çağırdı.

Bakanlık Müsteşarı Suat Yeldener ve ilgili müdürlerin katıldığı toplantıda, gergin anlar yaşandı.

Tel-Sen’in bağlı olduğu Türk-Sen Genel Başkanı Arslan Bıçaklı, hükümetin Telekomünikasyon Dairesi’nde yapmaya çalıştığının özelleştirme olduğunu belirterek, çalışanların da birbirine kırdırıldığını savundu.

Uzun süredir devam eden sorunların çözümü için bakanlığın Tel-Sen’le görüşürken, son günlerde Kamu-İş’in de devreye sokulduğunu belirten Bıçaklı, bu duruma tepki gösterdi.

Bıçaklı, çalışanlara birer belge verilerek başka dairelerde de görevlendirileceklerine dair bildirimde bulunulduğunu ve bunun kabul edilemeyeceğini söyledi.

Posta Dairesi salonundaki toplantı devam ederken Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner de buraya geldi. Saner Türk-Sen, Tel-Sen ve Kamu-İş yetkilileriyle başka bir odada bir araya geldi.

SANER, ÇALIŞANLARA KONUŞTU

Toplantının ardından Telekomünikasyon Dairesi çalışanlarının bulunduğu toplantı salonuna giderek onlara açıklama yapan Bakan Saner, “Hiçbirinizin haklarına halel gelmesini istemiyoruz” dedi.

Saner, Telekomünikasyon Dairesi’yle ilgili uzun zamandır birçok çalışmalar yaptıklarını kaydederek, dairede “kadrolu personel, daimi işçi, geçici işçi ve geçici memur” olmak üzere 4 farklı tip personel bulunduğunu kaydetti.

“TEDAVİNİZ MÜMKÜN DİYORUM… YÜZDE YÜZ TEDAVİ EDEMEM”

Dairenin yapılandırılmasında, kendisinin doktor olarak düşünülmesini isteyen Ersan Saner, daha önce Girne’deki personelle yaptığı toplantıda dile getirdiği görüşü yineleyerek “Tedavinizin mümkün olduğunu söylüyorum. Yüzde yüz tedavi edemem” dedi.

Saner, ikinci tur toplantıda “Sizleri güvence altına alabileceğime inancım daha da artmaktadır, bunu başaracağız” dediğini kaydederek, ardından grev yaşandığını ancak sivil itaatsizlik gerçekleşmediği için teşekkür ettiğini anlattı.

Sürecin bugüne dek bir şekilde geldiğini; sendikacılarla konuları tartıştıklarını kaydeden Ersan Saner, geçici işçi ve geçici memurların bir başka noktaya aktarılabileceğini ama geriye kalanların dairedeki hizmetlerine devam edeceğine dair garanti istediğini ama bu konuda yanıt alamadığını belirtti.

Saner, konuları çok iyi bilen Personel Dairesi Müdürü Zilha Menent’in ciddi katkılarıyla bir çalışma yürüttüklerini vurgulayarak, konuya hukukçu gözüyle bakınca farklı anlamlar çıkarılabildiğini ancak yaptıkları çalışmayla Telekomünikasyon Dairesi personelinin bakanlığa bağlı bir başka dairede görevlendirilirken bu dairedeki çalışmaların da aksamaması için bir yazı yazdıklarını söyledi.

“Maliye Bakanlığı’ndan ve Personel Dairesi’nden aldığımız onaylarla mutlu sona doğru geldik diye düşünüyorum” diyen Saner, sendika hukukçusunun bir kavram üzerinde kaygı belirttiğini; bu kaygının giderilmesi için tarafların yarın sabah yine görüşüleceğini açıkladı.

Saner, “Bizim niyetimiz size sahip çıkmak. Niyetimiz haklarınıza halel gelmesini engellemek” diye konuştu.

“TATLI TATLI BİTİRELİM”

KKTC’nin dünyada uygulanacak ilk ülke olacağı “her eve fiberoptik kablo” hedeflerine işaret ederek, 2014’ten sonra rekabete girmek zorunda olduklarını belirten Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner, “Böyle bir altyapıyı gelecek nesillere kazandırmak istiyoruz. Hep beraber yürüyelim, bu işleri tatlı sona bağlayalım. Sizler de evinize artık huzurlu gidesiniz, ‘yarın ne olacağım’ endişeniz olmasın diyoruz. Yarından itibaren bu yazı düzenlenecek ve herkes çalışma hayatında barışa, huzura kavuşsun. Bu konuyu tatlı tatlı bitirelim” ifadelerini kullandı.

SOYSAN: “HUKUKSAL AÇIDAN EKSİKLER SAPTADIK”

Tel-Sen Başkanı Tamay Soysan da toplantının ardından TAK ve BRTK muhabirlerine yaptığı değerlendirmede, Tel-Sen’in, Telekomünikasyon Dairesi’nin yeniden yapılandırma sürecinde uzlaşıya açık olduğu kadar, mücadelede de kendini ispatladığını söyledi.

Bu sabah da Bakan Saner’le bir araya geldiklerini hatırlatan Soysan, sonuç alma aşamasındayken, işçi statüsündekilerin başka dairelerin kadrosuna gönderilmesiyle ilgili nakil kağıtları verilmek istendiğini ve buna hemen müdahale ettiklerini belirtti.

Bu görevlendirmelerde hukuksal açıdan eksiklikler bulunduğunu gördüklerini ve avukat ve çalışanlarla beraber değerlendirdiklerini ifade eden Tamay Soysan, kamu işçisi ve geçici işçilerin Kamu-İş’e üye olduğunu ancak Tel-Sen’in bakanlıkta yetkili sendika olduğunu, onayı olmadan protokol imzalanamayacağını kaydetti.

Soysan, hukuksal yanlışları ortaya koyduklarını, yarın sabah Personel Dairesi Müdürü ve sendika avukatlarının çalışma yapacağını; onay verirlerse çalışanların garantiye alınmış olacağını belirtti.

Tel-Sen Başkanı Tamay Soysan, bugün garantide görülen personelin yarın ne olacağının siyasi kararlar olduğunu ifade ederek, “Umarım böyle kararlar alınmaz yoksa Tel-Sen olarak buna müdahil olmaya hazırız” dedi.

Soysan, grev kararlarının devam ettiğini; yönetim kurulunun da değerlendirme yapacağını sözlerine ekledi.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 876 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler