1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. TEL-SEN YARIN GREVDE
TEL-SEN YARIN GREVDE

TEL-SEN YARIN GREVDE

Telekomünikasyon Dairesi Çalışanları Sendikası (Tel-Sen) Yönetim Kurulu, dairenin özelleştirmeye çalışıldığı gerekçesiyle Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’na siyah çelenk bıraktı. “Özelleştirme değil, özerkleştirme” diyen sendika, tale

A+A-

 

 

Telekomünikasyon Dairesi Çalışanları Sendikası (Tel-Sen) Yönetim Kurulu, dairenin özelleştirmeye çalışıldığı gerekçesiyle Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’na siyah çelenk bıraktı. “Özelleştirme değil, özerkleştirme” diyen sendika, taleplerini yazılı olarak da iletti.

El-Sen Başkanı Tuluy Kalyoncu ve Türk-Sen Başkanı Arslan Bıçaklı’nın da katılarak destek verdiği eylemde konuşan Tel-Sen Başkanı Tamay Soysan, Ulaştırma Bakanı Hamza Ersan Saner’in İnkişaf Sandığı ve Hazine Malları yasalarında değişiklik yaparak dairenin devrine ilişkin el altından hazırlık yaptığını savundu.

“İhaleye çıkmadan, Bakanlar Kurulu kararıyla devretme hakkını nereden buluyorsunuz? Bu ülkenin malını- mülkünü, sermayesini, sözde içinize alacağınız bir ortağa devretmek için zemin hazırlıyorsunuz” diye seslenen Soysan, özelleştirme çalışmaları sürerken çalışanlarla ilgili hiçbir çalışma yapılmadığını; barem ve terfiler ile geçicilerin ne olacağının belli olmadığını da dile getirdi.

Soysan, özelleştirme yerine “özerkleştirme” talep ettiklerini ekledi.

Türk-Sen Başkanı Arslan Bıçaklı da, Telekomünikasyon Dairesi konusunda hükümeti, “gerekli yatırımları yapmayarak bilerek batırmaya ve özelleştirmeye çalışmakla” suçladı.

Kamuoyu araştırmalarında halkın yüzde 68’inin özelleştirmeye karşı olduğunun ortaya çıktığını kaydeden Bıçaklı, beceriksizlikle suçladığı hükümeti istifaya çağırdı.

Bıçaklı, UBP’nin tek başına hükümet etme yetkisi olmadığına vurgu yaptı ve “Futbol takımı gibi transfer yaparak yürütemezsiniz” diye ekledi

SANER’LE GÖRÜŞME

Eylemin ardından Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hamza E. Saner, Tel-Sen Başkanı Tamay Soysan başkanlığındaki heyeti kabul etti.

Tel-Sen Genel Sekreteri Zafer Can görüşmeden sonra TAK’a yaptığı açıklamada, sendikanın taleplerini ilettiklerini, Bakan Saner’in de talep ve önerileri yazılı olarak talep ettiğini anlattı. Can, Saner’in yazılı öneri ve endişelerle ilgili görüşünü yarın öğleden sonra sendikaya ileteceğini söylediğini de aktardı.

 


 ‘Tel-Sen Yarın Girne Telekomünikasyon Dairesinde Grev Yapacak ’

 

İşte açıklamanın tam metni

  Meclise sunulan; Türk Cemaat Meclisi (Konsolide Fonu) İnkişaf Sandığı (Değişiklik) Yasa Tasarısı ve Hazine Malları (Değişiklik) Yasa Tasarısının Toplumsal varlıklarımızın el değiştirilmesinin, peşkeş çekilmesinin, önünün açılacağını öngören sendikamızın geçen haftadan bu yana başlattığı eylemleri devam etmekte ve her geçen gün artarak grev ve süresiz greve doğru gitmektedir.

Bugün yasa değişikliklerini Meclise sunan Bayındırlık Ulaştırma Bakanlığı’na siyah çelenk koyarak, Bayındırlık Ulaştırma Bakanı Hamza Ersan Saner’i kınayan Yönetim Kurulumuz, süresiz grev arifesinde Telekomünikasyon Dairesi çalışanlarının kararlılığını gösterme, ve Bakanlığı yanlış atılan adımdan geri dönme adına uyarmak talebi ile Girne Telekomünikasyon Dairesinde Çarşamba günü saat 08:30 ile 11:30 saatleri arasında üç saatlik uyarı grevi gerçekleştireceğiz.

 Bugün Bayındırlık Ulaştırma Bakanlığı önünde gerçekleşen eylem sonrasında Bayındırlık Ulaştırma Bakanlığı’nın görüşme talep etmesi ile gerçekleşen toplantı esnasında Bakanlık tarafından yapılan çalışanlarla ilgili ne yapılabilir yönündeki öneri Tel-Sen Yönetim Kurulu tarafından saat 14:00’da gerçekleşen Yönetim Kurulunda değerlendirilmiştir.

Yönetim Kurulumuz ;Tel-Sen’in, Telekomünikasyon Dairesinin yapısı ile ilgili duyduğu endişesi ile Telekomünikasyon Dairesi Çalışanlarının geleceklerinin ne olacağı ile ilgili endişesinin Bakanlık tarafından giderilmemesi, sorulan ve talep edilen yasal dayanaklarla ilgili olarak Bakanlığın ortaya bir şey koyamaması hatta Hazine Malları (Değişiklik) Yasa Tasarısı Meclis Alt Komitesinde ivedilik istemi ile durmakta iken ve bu yasa tasarısının yasallaşması durumunda Telekomünikasyon Dairesi boşaltılmış bir yapı halini alacağı aşikarken, herhangi bir çözüm modelini konuşmanın doğru bir yaklaşım olmayacağına karar vermiştir.

Yönetim Kurulumuz’un almış olduğu karar doğrultusunda Bayındırlık Ulaştırma Bakanlığı tarafından Meclise sevk edilen değişiklik yasa tasarılarının geri çekilmesi durumunda böyle bir diyaloğun başlayabileceğini ve gerek yapı gerekse çalışanın geleceği ile ilgili görüşlerimizi yeniden paylaşabileceğimizi Bayındırlık Ulaştırma Bakanlığı’na bir yazı ile bildirmiş bulunmaktayız.

Bu bağlamda; başlatmış bulunduğumuz grev ve eylemlerle ilgili herhangi bir değişik karar üretmemizi gerektirecek bir durumun söz konusu olmaması sebebiyle eylem ve grevlerimiz yarın Girne’den başlayarak ve her şubeye yayılarak devam edecektir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 722 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler