1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. TEL-SEN GREVİ KALDIRDI
TEL-SEN GREVİ KALDIRDI

TEL-SEN GREVİ KALDIRDI

SAAT: 16:40 Tel-Sen Başkanı Tamay Soysan, Bakanlar Kurulu tarafından bugün 60 gün süreyle yasak gelmesi nedeniyle 5 günden beri Telekomünikasyon Dairesi’nde sürdürdükleri grevi kaldırdıklarını açıkladı. Soysan, grevi yasalar gereği kaldırdıkların

A+A-
SAAT: 16:40


Tel-Sen Başkanı Tamay Soysan, Bakanlar Kurulu tarafından bugün 60 gün süreyle yasak gelmesi nedeniyle 5 günden beri Telekomünikasyon Dairesi’nde sürdürdükleri grevi kaldırdıklarını açıkladı.

Soysan, grevi yasalar gereği kaldırdıklarını ancak yasalar çerçevesinde mücadeleye devam edeceklerini vurguladı.

Tamay Soysan, 19 Ocak’ta başlattıkları grevi bugün saat 16.00 itibariyle kaldırdıklarını ifade ederek, telefon ve internet bağlantılarında meydana gelen aksaklıkların gerekli teknik çalışmaların tamamlanmasının ardından giderilmiş olacağını kaydetti.

 


 

SAAT: 14:10

Bakanlar Kurulu, geçtiğimiz Perşembe sabahından beri devam eden Telekomünikasyon Çalışanları Sendikası’nın (Tel - Sen), Telekomünikasyon Dairesi ve şubelerindeki grevini 60 gün süreyle erteledi.

Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası’nın (El - Sen) yine Perşembe günü başlayan süresiz grevi ise Cuma günü aynı şekilde 60 gün süreyle ertelenmişti.

Bakanlar Kurulu’nun Başbakan İrsen Küçük başkanlığındaki olağanüstü toplantısı, saat 14.00 sıralarında tamamlandı. Toplantıda alınan kararı, Kurul Sözcüsü, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu açıkladı.

Toplantıda Elektrik Kurumu ve Telekomünikasyon Dairesi’ndeki grev ve eylemleri değerlendirdiklerini belirten Çavuşoğlu, El - Sen’in 60 gün süreyle ertelenen grevinin ardından çalışanların “çalışmama hakkı” diyerek bir eylem sürdürdüğünü kaydetti.

Nazım Çavuşoğlu, grev ertelemesinin, Grev Yasası’na uygun olarak Bakanlar Kurulu’nun yetkisinde olduğunu ancak El - Sen’in sürdürdüğü “çalışmama eylemi”nin yasalarda yeri olmadığını söyledi.

“SAĞDUYULU DEĞERLENDİRSİN, YASALARA SAYGILI OLSUNLAR”

Sendika yöneticilerinin konuyu sağduyuyla değerlendirmesini ve yasalara saygılı olmasını isteyen Çavuşoğlu, Telekomünikasyon Dairesi’ndeki grev nedeniyle ülkede santrallerin ve iletişimin çöktüğünü; bankaların ciddi ekonomik zarara uğrama noktasına geldiğini, hastanelerin acil servis telefonlarının çalışmadığını kaydederek, güvenlik, iletişim ve her açıdan bakıldığında bu grevin sürdürülemeyeceğini belirtti.

“DİYALOG İÇİN…”

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı ve Bakanlar Kurulu Sözcüsü Nazım Çavuşoğlu, taraflara diyalog süreci sağlayabilmek adına, Tel - Sen’in grevini 60 gün süreyle ertelenmesine karar verdiklerini açıkladı.

Bu karara herkesin uyacağı ümidini ifade eden Çavuşoğlu, saygılı olunmasını istedi, KKTC’nin kişilere göre değil, yasalara göre yönetildiğini kaydetti.

“Herkes pozisyonunu yasalardaki haklarından alıyor. Biz de kararlarımızı yasalara göre alıyoruz” diyen Bakanlar Kurulu Sözcüsü Nazım Çavuşoğlu, sağlıklı, huzurlu ve halkın menfaatlerini düşünerek yaşayabilmek için herkesin kararlara uyması gerektiğini ifade etti.

“EL - SEN’İN EYLEMİNİN YASALARDA YERİ YOK”

Bakanlar Kurulu Sözcüsü Çavuşoğlu, soruları yanıtlarken, El - Sen’in sürdürdüğü eylem çeşidinin yasalarda yeri olmadığını söyledi.

Çavuşoğlu, “Sendikalara biz de üye olduk. Sendika temsilciliği de yaptık, hukukçularla da konuştuk. Şu anda El - Sen’in de, Tel - Sen’in de grevleri 60 gün süreyle ertelendi. El - Sen’in çalışmama eylemi adı altında yaptığı uygulama hiçbir yasa altında kesinlikle yoktur” diye konuştu.

“KIB - TEK YÖNETİMİ HUKUKİ ADIM ATACAK”

KIB - TEK Yönetim Kurulu’nun disiplin tüzüğü çerçevesinde durumu değerlendirdiğini, önümüzdeki günlerde hukuki adımların atılacağını ifade eden Nazım Çavuşoğlu, herkesin hukuka uygun davranması gerektiğini, kendilerinin de hukuki mücadeleye devam edeceğini belirtti.

“BASIN YOLUYLA DİYALOG ÇAĞRISI VAR”

Bir soru üzerine Başbakan’ın dünkü basın açıklamasında sendikalara diyalog çağrısı olduğunu belirten Çavuşoğlu, diyalogsuz bir çözüm üretilemeyeceğini söyledi. Sendikaların Başbakan’la görüşmek istemesi halinde görüşebileceklerini kaydeden Çavuşoğlu, Başbakan’ın basın yolu dışında, kişisel bir diyalog çağrısında bulunup bulunmadığı sorusuna karşılık ise, “Kişisel olarak çağrısı olup olmadığını Sayın Başbakan’a sormadım, bilmiyorum ama basın yoluyla bir çağrısı olduğunu biliyorum” yanıtını verdi.


SAAT: 12:30

Bakanlar Kurulu, Başbakan İrsen Küçük başkanlığında saat 12.30’da olağanüstü toplandı.

Toplantının başında basına açıklama yapılmadı.

Başbakan Küçük, ertelenen Meclis Genel Kurulu toplantısından çıkışta, Meclis’ten ayrılırken UBP Meclis Grubu’nda elektrik ve telefon hizmetlerinde yaşanan sorunları ele alıp gelişmeleri değerlendirdiklerini ve Bakanlar Kurulu’nun toplanacağını söylemişti.

Hükümetin Meclis’e sevk ettiği özelleştirmeyle ilgili yasa tasarısına karşı çıkan Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası El - Sen ile Telekomünikasyon Dairesi çalışanlarının sendikası Tel - Sen, geçtiğimiz Perşembe sabahı süresiz grev başlatmış, hükümet El - Sen’in grevini Cuma günkü olağanüstü toplantısında 60 gün süreyle erteleme kararı almıştı. Karara rağmen El - Sen üyesi çalışanlar “çalışmama” eylemini sürdürerek işbaşı yapmazken, Tel - Sen’in grevi sürüyor.

KKTC genelinde elektrik ve telefon hizmetlerinde büyük aksamalar yaşanıyor. Elektrik ve telefon hizmetlerindeki bu aksamalar günlük yaşam yanında birçok sektörü de olumsuz etkiliyor.

 


SAAT: 12:15

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu nisap sorunu nedeniyle toplanamadı

Başbakan İrsen Küçük, Bakanlar Kurulu’nu olağanüstü toplantıya çağırdı. Başbakan Küçük, Meclis’in ikinci toplanma denemesini beklemeden ayrılırken, gazetecilerin soruları üzerine Bakanlar Kurulu’nun toplanacağını açıkladı.

Küçük, bu sabah gerçekleştirdikleri UBP Grup toplantısında, yapılan çalışmaları görüşüp milletvekillerini bilgilendirdiklerini ve görüşlerini aldığını kaydederek, şimdi de Bakanlar Kurulu’nun Tel - Sen’in greviyle ilgili toplanacağını ifade etti.

TEL-SEN’in, Telefon Dairesine başlattığı grevin de yasaklanması gündemde

 

MECLİS ERTELENDİ

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, nisap yokluğundan 48 saat sonraya ertelendi.

Meclis Başkan Vekili Mustafa Yektaoğlu başkanlığındaki ikinci toplanma denemesinde de yeterli sayı olan 26’ya ulaşamayan Meclis Genel Kurulu, Çarşamba günü toplanacak.

 

Bu haber toplam 2698 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler