1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'TEKNİK KOMİTELERDE İLERLEME KAYDEDİLDİ'
TEKNİK KOMİTELERDE İLERLEME KAYDEDİLDİ

'TEKNİK KOMİTELERDE İLERLEME KAYDEDİLDİ'

Downer, teknik komitelerin çalışmalarında ilerleme kaydedildiğini; Kıbrıs konusunda daha geniş düşünmek gerektiğini söyledi

A+A-

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer, teknik komitelerin çalışmalarında ilerleme kaydedildiğini; Kıbrıs konusunda daha geniş düşünmek gerektiğini söyledi.
Downer, Kıbrıslı Türk Lider Derviş Eroğlu ile görüşmesinde müzakerelerin mevcut durumuyla ilgili konuşma fırsatı bulduklarını belirterek, bu akşam teknik komite üyeleri; yarın da temsilcilerle bir araya gelerek teknik komitelerde güven artırıcı önlemler konusundaki ilerlemeleri değerlendireceklerini ifade etti.
Kıbrıslı Türk Lider Derviş Eroğlu’nun, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer’le bir araya geldiği görüşme tamamlandı. Cumhurbaşkanlığı’nda saat 14.30’da başlayan görüşme 1 saat 10 dakika sürdü.
Görüşmede Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı Hasan Güngör, Cumhurbaşkanı Temsilcisi ve Sözcüsü Osman Ertuğ ve müzakere heyeti ile BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim da hazır bulundu.

“MEVCUT DURUMU KONUŞTUK”

Downer görüşme sonrasında basına kısa bir değerlendirmede bulundu.
Kıbrıs’ta müzakerelerin mevcut durumuyla ilgili konuşma fırsatı bulduklarını ifade eden Downer, bu akşam Kıbrıslı Türk ve Rum teknik komite üyeleriyle bir araya geleceğini kaydetti. Downer yarın da temsilciler ile görüşerek teknik komitelerde güven artırıcı önlemler hususunda elde edilen ilerlemeyi değerlendireceklerini ifade etti.

“TEKNİK KOMİTELERDE İLERLEME KAYDEDİLDİ… DAHA GENİŞ DÜŞÜNÜLMELİ”

Teknik komitelerin iyi bir çalışma içerisine girdiğini ve bir ilerleme kaydedildiğini söyleyen Downer, Kıbrıs konusuyla ilgili olarak da daha geniş düşünülmesi gerektiğini, bunu da tartıştıklarını vurguladı.
Downer, Kıbrıslı Türk Lider Eroğlu ve Kıbrıslı Rum Lider Dimitris Hristofyas’a, New York’ta son zamanlarda BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’la görüşmesi ve Buttenheim’la kendisinin BM Güvenlik Konseyi’yle yaptığı görüşmeyle ilgili olarak da bilgi verdiklerini ifade ederek bunları ele almanın faydalı olacağını kaydetti.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 564 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler