1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'TEKNİK KOMİTELERDE ÇALIŞMALAR DEVAM EDECEK'
TEKNİK KOMİTELERDE ÇALIŞMALAR DEVAM EDECEK

'TEKNİK KOMİTELERDE ÇALIŞMALAR DEVAM EDECEK'

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer, ''Aslında Kıbrıs'ta, kamuoyunun farkında olduğundan çok daha fazla şey elde edildi, ilerleme sağlandı.

A+A-BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer, ''Aslında Kıbrıs'ta, kamuoyunun farkında olduğundan çok daha fazla şey elde edildi, ilerleme sağlandı. Biz BM olarak bütün bu elde edilen ilerlemelerin kaybolmasını, telef edilmesini istemiyoruz'' dedi.
Downer, TC Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüşmesinin ardından Türk gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Davutoğlu ile olumlu bir görüşme yaptıklarını ifade eden Downer, Kıbrıs konusunda bundan sonraki döneme ilişkin konuları ele aldıklarını söyledi.
BM gözetiminde 3,5 yıldır sürdürülen görüşmeler sonucunda pek çok ''yakınsamanın'' ortaya çıktığını belirten Downer, ''Aslında Kıbrıs'ta kamuoyunun farkında olduğundan çok daha fazla şey elde edildi, ilerleme sağlandı. Biz BM olarak bütün bu elde edilenlerin kaybolmasını, telef edilmesini istemiyoruz'' dedi.
Downer, Şubat 2013'te Kıbrıs Rum tarafında seçimlerin yapılacağını ve Rum yönetimi lideri Hristofyas'ın aday olmadığını hatırlatarak, bu kapsamda belirsiz bir döneme girildiğini, Hristofyas'ın yerine kimin geleceğini bilmediklerini söyledi.
Bu dönemden seçimlere kadar neler yapılacağının sorulması üzerine Downer, ''Bu konuyu görüşüyoruz, teknik komitelerde çalışmalar devam edecek. İki toplum arasındaki ilişkiyi koruyabilmek ve iki taraf arasında güven yaratılmasına yardımcı olabilmek için teknik seviyede ele alınabilecek konuları görüşüyoruz'' diye konuştu.

DAVUTOĞLU:''ANNAN PLANI KAÇIRILMIŞ BİR FIRSATTIR”

 

Diğer yandan TC Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin de dahil olduğu kimi arabuluculuk çabalarında bazı nedenlerden dolayı fırsatların kaçırıldığını belirterek, ''İran nükleer takas anlaşması, Filistin, Kıbrıs ve İsrail-Suriye dolaylı görüşmelerinde fırsatlar kaçırıldı'' dedi.
Bakan Davutoğlu BM Genel Kurulu'nda düzenlenen ''Arabuluculukta Üye Ülkelerin Rolü'' temalı üst düzey gayriresmi toplantının ikinci bölümünde düzenlenen ''Arabuluculuk Sürecine Katılan Farklı Aktörler Arasında Tutarlılık, Eşgüdüm ve Tamamlayıcılık Sağlama Sorunu'' konulu panelde konuştu.
Arabuluculuk konusunda ''kaybedilmiş fırsatlardan'' söz eden Davutoğlu, Türkiye'nin arabuluculuk yaptığı, ya da bir şekilde dahil olduğu konulardan örnek vererek ''İran'ın nükleer programı, Kıbrıs, Filistin'in birliği müzakereleri ve İsrail-Suriye dolaylı görüşmeleri'' kapsamında fırsatların kaçtığını söyledi.
Kıbrıs konusunda da Annan Planının 2004 yılında kabul edildiğini, ancak Kıbrıslı Türkler'in planı kabul etmesine rağmen Rumların red ettiğini belirten Davutoğlu, ''Buna rağmen AB, Rum tarafını üyeliğe kabul etti. AB üyelikten önce yeni bir refarandum yapılması yönünde bir çaba harcamadı'' dedi.
Bu arada Rum tarafının BM'deki bir temsilcisi söz alarak BM gözetiminde sürdürülen Kıbrıs müzakerelerinin 2004 yılında ''hakemlik'' sürecine dönüştüğünü, bu yüzden de iki tarafın Annan Planı üzerinde uzlaşmaya varamadan referanduma sunulduğunu iddia etti.
Daha sonra söz alan Davutoğlu da Rum temsilciye yanıt vererek 2004 yılında Burgenstock müzakereleri sırasında orada olduğunu ve iki liderin bu planı referanduma sunma konusunu kabul ettiklerini, bunu imzaladıklarını ve dönemin genel sekreterine planın referanduma sunulacağı yönünde mektup yazdıklarını hatırlattı.
BM gözetiminde o dönemdeki sürecin son derece başarılı olduğunu herkesin kabul etmesi gerektiğini ifade eden Davutoğlu, BM'nin o dönemdeki çabalarını da bu dönem çabalarını da takdirle karşıladıklarını söyledi
Davutoğlu, ''Bu kaçırılmış bir fırsattır, burada uluslararası camianın bir üyesi olan AB, tarafları o zaman çözüm yönünde cesaretlendirebilirdi, bunu yapsaydı belki bugün adada böyle bir sorun olmazdı, bunu söylemek isterim'' dedi. (aa)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 440 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler