1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'TEKNİK KOMİTELER İYİ ÇALIŞMALI'
TEKNİK KOMİTELER İYİ ÇALIŞMALI

'TEKNİK KOMİTELER İYİ ÇALIŞMALI'

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer bir araya geldi.

A+A-

 

 

 

 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer, dün bir araya geldi.

Görüşmede, “müzakerelerdeki teknik komitelerin ele alınması ve daha iyi çalışmalarının sağlanması” kararlaştırıldı.
Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun Downer’le yaptığı görüşme, yaklaşık 1 saat sürdü.
Cumhurbaşkanlığı’nda saat 14:30’da başlayan ve 15:30’da sona görüşme sonrasında Downer basın mensuplarının sorularını yanıtladı.
Teknik komitelerin çok iyi bir çalışma içerisinde olmadığını hatta bazısının hiç toplanmadığını, bazılarıyla ilgili sorunlar bulunduğunu kaydeden Downer, Eroğlu’yla gerçekleştirdikleri görüşmede teknik komitelerin ele alınmasının ve daha iyi çalışmalarının sağlanmasının kararlaştırıldığını ifade etti.

TEKNİK KOMİTELERİN DAHA ETKİN KILINMASI ÖNEMLİ

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun Sözcüsü ve Özel Temsilcisi Osman Ertuğ ile Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın Özel Temsilcili Yorgos Yakovu’nun dün sabah bir toplantı gerçekleştirerek, teknik komitelerin güçlendirilmesi, daha etkin kılınması ve Kıbrıslı Türkler ile Kıbrıslı Rumlar için daha iyi neticeler verecek çalışma içerisine girmelerinin sağlanması hususunu görüştüklerini belirten Downer, bunun gerçekten çok önemli bir nokta olduğunu vurguladı.
Downer, görüşmede bir dizi hayata geçirilmesi mümkün güven artırıcı önlemi ele aldıklarını, bunların teknik komitelerde görüşülmesini konuştuklarını kaydederek, “Süreci canlı tutmalıyız, bugüne kadar elde edilenleri korumak durumundayız; ilerleyen haftalar ve günlerde neler olacağını göreceğiz” diye konuştu.

ULUSLARARASI KONFERANS İÇİN NE DEDİ?

“BM Genel Sekreteri’nin ilerleme görmesi halinde uluslararası konferans çağrısı yapacak” şeklindeki sözlerinin hatırlatılması ve bu konuyla ilgili herhangi bir gelişmenin olup olmadığının sorulması üzerineyse Downer, her iki tarafta da uluslararası konferansın toplanmasının zamanının geldiği şeklinde bir his olması gerektiğini söyledi.
Kıbrıs Türk tarafının uluslararası konferansın bir an önce toplanması yönünde hevesli olduğunu Kıbrıs Rum tarafının ise uluslararası konferansın toplanmasını ancak öncelikle bazı iç meselelilerin çözümünü istediğini belirten Downer, her iki taraf da aynı noktada buluşmadığı sürece BM Genel Sekreteri’nin bu konuda ilerlemesinin zor olduğunu vurguladı.


Bu haber toplam 587 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler