1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'TEKELLEŞME TEHLİKESİ'
TEKELLEŞME TEHLİKESİ

'TEKELLEŞME TEHLİKESİ'

SAYIŞTAY RAPORUNDA 'ELEKTRİK' GERÇEĞİ TEHLİKE VAR!: Elektrikte "özelleştirme" ile başlayan tartışma ve eylemler, "özerk bir yapı" sözü ile son bulurken, SAYIŞTAY'ın son raporu, özel sektöre yönelik "tekelleşme tehlikesi"ne dikkat çekti. SÖZLEŞMEYE U

A+A-

 

 

SAYIŞTAY RAPORUNDA 'ELEKTRİK' GERÇEĞİ
TEHLİKE VAR!:
Elektrikte "özelleştirme" ile başlayan tartışma ve eylemler, "özerk bir yapı" sözü ile son bulurken, SAYIŞTAY'ın son raporu, özel sektöre yönelik "tekelleşme tehlikesi"ne dikkat çekti.

SÖZLEŞMEYE UYMADI… Sayıştay, şu anda elektrik üretiminin bir bölümünü üstlenen özel şirket AKSA ENERJİ'nin "sözleşme kurallarına uymadığını, taahhüt ettiği enerji üretim seviyesine hiçbir zaman gelemediğini" raporuna yazdı.

 

İHTİYAÇ FAZLASI ÖDEME… Raporda "2010-2024 döneminde Aksa Enerji Üretim AŞ’ye ihtiyaç fazlası 302.729.644.-USD ödeme yapılacağı, bugün itibariyle de söz konusu tutarın 232.576.120.-EURO denk geldiği ve bu durumda da yaklaşık 9 milyon Euro’ya mal olan santrallerden 26 adet alınabileceği" yazıldı.

 

TEKELLEŞME… “Kurumun enerji üretim artırımına yönelik yatırım yapma gereğinin kaçınılmaz olduğu, aksi yapıldığı veya aynı firma ile devam edildiği takdirde enerji sektöründe tekelleşmeye doğru gidileceği sonucuna varılmıştır.”

PAHALI ELEKTRİĞE DAVETİYE: Rapordan: "Teknecik Buhar Ünitelerinin düşük seviyede çalıştırılmasından dolayı 2013-2016 döneminde 21,720 tonluk gereksiz yakıt maliyetinin oluşacağı, bunun ise Kurum'a 15,204,000 USD'a mal olacağı belirlenmiştir…"

 

HABERİN AYRINTILARI BUGÜN GAZETENİZ YENİDÜZEN’DE

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1106 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler