1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'TEK ÇÖZÜM FEDERASYON'
TEK ÇÖZÜM FEDERASYON

'TEK ÇÖZÜM FEDERASYON'

BKP Örgüt Sekreteri Abdullah Korkmazhan Kıbrıs sorunu ile ilgili yazılı açıklama yaptı

A+A-

 

 

Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP), “Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun üzerinde anlaşmaya varılmış federal çözüm zemini ve Birleşmiş Milletler (BM) parametrelerinin dışında ortaya koyduğu iki ayrı devlete dayalı konfederasyonu hedefleyen ayrılıkçı önerilerle çözüm sürecini çıkmaza soktuğunu” ileri sürdü.

 

BKP Örgüt Sekreteri Abdullah Korkmazhan konuyla ilgili olarak bugün yaptığı yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun görüşme masasına iş ola oturduğunu; sunduğu “ayrılıkçı” önerilerle ilerleme sağlanmasını engellediğini; çözüm gibi bir çabası veya düşüncesinin bulunmadığını iddia etti.

 

“Sayın Derviş Eroğlu’nun müzakere masasına koyduğu ayrılıkçı ve uluslararası hukuk zemininden yoksun politikalarla erken çözüme ulaşmak mümkün değildir” diyen Korkmazhan, Eroğlu’nun müzakerelere Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın bıraktığı yerden devam ettiğini; kendisinden önceki süreçte varılan anlaşmalarla federal çözüm zeminini dahi reddettiğini savundu.

 

Korkmazhan, “Eroğlu’nun 7 Temmuz Cenevre zirvesi ve sonrasında gerçekleşen tüm zirvelerde BM Genel Sekreteri’ne kendisinden önceki süreçte üzerinde anlaşılan konuları kabul ettiğini ve federal çözüm zeminine bağlı olduğunu her seferinde taahhüt etmesine karşın, bunun tam tersini yaptığını” ileri sürdü.

 

“SÜRECİ TIKAYAN DİĞER NEDEN ŞOVEN VE ÇÖZÜM KARŞITI RUM MUHALEFETİ”

 

Çözüm sürecinde yaşanan tıkanıklığın bir diğer nedeninin, Kıbrıs Rum tarafındaki şoven ve çözüm karşıtı muhalefet olduğuna dikkat çeken Korkmazhan, siyasi darbe havası oluşturmaya ve çözüm sürecini çökertmeye çalışan Kıbrıs Rum sağının çözüm yönünde atılan olumlu her adımı engellemeye çalıştığını kaydetti.

 

Kıbrıs’ın her iki tarafında müzakereler ve çözüm sürecinin çökmesi için ittifak içerisinde birlikte çalışan milliyetçi ve şoven çevrelerin bulunduğunu ileri süren Korkmazhan, “gelinen aşamada, barış yanlısı Kıbrıslı Türk ve Rum ilerici güçlerin, geri adım atmadan erken çözüm için inatla birlikte mücadele etmelerine her zamankinden daha çok ihtiyaç olduğunu” belirtti.

 

“Kıbrıslılar” için federasyon temelinde erken çözümden başka çıkış yolu olmadığını ifade eden Korkmazhan, “Soruna acilen çözüm bulunması, iki toplumun ve adamızın geleceği açısından elzemdir” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 722 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler